آشنایی با بازار گرجستان

وبینار آشنایی با بازار گرجستان به همت مرکز آموزش و توسعه سرمایه انسانی اتاق بازرگانی اصفهان و با سخنرانی سرکار خانم سلطانی نائب رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان برگزار شد.

۲۹۲

در این وبینار که با استقبال بی نظیر اعضاء اتاق بازرگانی اصفهان برگزار گردید به مزیت های تجارت با گرجستان پرداخته شد.سرکار خانم سلطانی  مدرس محترم این دوره، در مورد مزیت های تجاری و سرمایه گذاری در کشور گرجستان به موارد زیر اشاره نمودند:

 1. قوانین راحت تجارت در گرجستان از جمله قانون حمایت از سرمایه گذاران خارجی و قانون ایجاد منطقه آزاد تجاری ( به صورتی که اگر طرحی به دولت اعلام شود که حداقل در ده هکتار زمین و ارزش سرمایه گذاری بیش از دو میلیون دلار باشد ، دولت آن منطقه را به عنوان منطقه آزاد تجاری معرفی خواهد کرد ) و…
 2. حق مالکیت صد در صد اتباع خارجی
 3. عضوWTO از سال ۲۰۰۰
 4. برقراری سیستمGSP ( Generalized System of Preferences) با کشورهای آمریکا ، کانادا ، سوئیس ، ژاپن و نروژ ( برای کالاهای صادراتی گرجستان به کشورهای فوق ، حداقل تعرفه گمرکی منظور خواهد شد)
 5. GSPبا کشورهای اتحادیه اروپا ( اجازه می دهد گرجستان ۷۲۰۰ نوع تولیدات خود را به کشورهای اتحادیه اروپا با معافیت گمرکی صادر کند).
 6. رژیم تجارت آزاد با کشورهای مشترک المنافع و ترکیه ( از اول نوامبر ۲۰۰۸)
 7. عدم دریافت هیچگونه مالیات ارزش افزوده از صادرات.
 8. عدم دریافت هیچ گونه تعرفه گمرکی بر روی صادرات و صادرات مجدد.
 9. انجام ثبت شرکت در مدت یک الی سه روز و به سهولت.
 10. برخورداری از سیستم نوین گمرکی ؛ بعد از تکمیل مدارک و فرم ها از طریق اینترنت توسط صاحب کالا ، کلیه امور گمرکی به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه صورت می پذیرد . در صورت عدم سوء سابقه ، احتیاج به حضور ماشین و صاحب کالا در گمرک نیست

ایشان در مورد مراودات بانکی و سیستم افتتاح حساب در گرجستان تصریح کرد: باز کردن حساب بانکی در گرجستان برای اتباع ایرانی از تاریخ یکم سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی توسط تمام بانک های گرجستان به حالت معلق در آمده است ولی حساب های قبلی باز شده بدون هیچ مشکلی در حال کار کردن می باشند.

ایشان در رابطه با کالاهای وارداتی به گرجستان گفت:اتومبیل، کنسانتره مس و فلزات گرانبها، نفت و روغن های حاصل از مواد معدنی، دارو، دستگاه های تلفن، گندم، لاستی از جمله کالهای وارداتی به گرجستان می باشند.

خانم سلطانی گفت:

گرجستان به سبب شرایط و مقررات آسان گمرکی و عوارض پایین (متوسط ۸ درصد) به‌ تجارت منطقه ای تبدیل شده است. به همین سبب برخی از کشورهای منطقه نیاز خود به برخی کالاها را از بازار تفلیس تهیه می‌کنند.

از طرفی بسیاری از کالاها از جمله خودرو، کنسانتره مس و فلزات گرانبها محصولات فنی، صنعتی ، دارویی ، کشاورزی و دامی‌به منظور صادرات مجدد به گرجستان وارد می‌شود.

وی در مورد تجارت ایران به گرجستان گفت:از ایران به گرجستان موارد زیر صادر می شوند:

 • سوختهای معدنی و روغن های معدنی
 • محصولات پلاستیکی
 • آهن و فولاد
 • سیمان ، گچ ، سرامیک ، سنگ مرمر
 • دارو
 • آلومینیوم
 • شیشه
 • شیر خشک

اطلاعات ارزشمند این رویداد آموزشی را می توانید از طریق لینک زیر دانلود و مطالعه نمایید.

دانلود کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد