احداث، بازسازی و نوسازی بیش از هشت کارخانه نساجی و اشتغال بیش از ۲ هزار نفر

97

مدیرعامل گروه سپهر صنعت برزان گفت: ۹۰ درصد فعالیت این گروه در زمینه تولید نخ است. البته، کار عمده ما بازسازی و نوسازی واحدهایی است که به علل گوناگون؛ از جمله قدیمی بودن دستگاه ها، سوء مدیریت ها، ماشین سازی و تولید قطعات متوقف شده اند.

علی محمد صادقی، سرمایه گذار و کارآفرینی که حیات دوباره را به رگهای چندین کارخانه نساجی در استان های مختلف کشور جاری ساخت، افزود: یکی از این واحد ها ، شرکت حریرنخ اصفهان ( مهر کوپا سابق ) است که جزو واحد های قدیمی و بزرگ اصفهان بوده و پس از چندین سال تعطیلی؛ بازسازی، نوسازی و راه اندازی شده و در حال حاضر تعداد ۴۰۰ نفر اشتغال مستقیم دارد.

وی تصریح کرد: ما در یکی از کارخانه ها به نام پایاجین ماهانه ۵۰۰ هزار متر پارچه جین تولید می کنیم که دارای کیفیت مطلوبی است. لذا در این زمینه چندی پیش از یک شرکت ترکیه ای چند نفر مراجعه کردند و خواستار مونوپل ۱۰ ساله شرکت بودند تا ۱۰۰ درصد در اختیار خودشان باشد؛ ولی ما به دلیل تولید و بهره وری در کشور خودمان و عشق به وطن قبول نکردیم.

وی درخصوص احداث واحدهای تازه افزود: هم اکنون با مشارکت سپاه مشغول احداث یک واحد تولید کود شیمیایی در یزد هستیم. همچنین، شرکت «سبلان پارچه» واقع در اردبیل که بزرگترین واحد تولیدی پوشاک در کشور است، به صورت استیجاری در اختیار شرکت «شایان جامه سبلان»، یکی از زیرمجموعه های گروه صنعتی ماست.

مدیریت هلدینگ برزان درباره نوسازی ماشین آلات نساجی گفت: ما دو معضل داریم: اولاً نحوه تخصیص و ثانیاً گرانی نرخ ارز؛ لذا گاهی مجبور به خرید ماشین آلات دست دوم می شویم که توجیه اقتصادی داشته باشد.

وی درخصوص چالش های این گروه تصریح کرد: به دلیل مشکلات عدیده پیش رو، یک سری کارها در اختیار ما نیست؛ مثلاً ما امسال ۵۰۰ میلیون تومان برای دموراژ کانتینرها پرداخت کرده ایم. دولت باید کاری کند که این گونه مبالغ را نپردازیم؛ برای مثال در حال حاضر، یک سری ماشین وارد و پول آن را هم پرداخت کرده ایم؛ ولی اکنون ۴ ماه است در گمرک متوقف مانده است،  روزی ۱۰ میلیون تومان هزینه دموراژ پرداخت می کنیم و این امر به علت مشکلات مذکور، زمانبر شدن زیاد در خصوص تأییدیه بانک مرکزی و دیگر موارد و موانع ترخیص ماشین آلات است، که بعد از سپری شدن این زمان طولانی ماشین آلات ما ترخیص گردد.

صادقی درخصوص چالش های دیگر افزود: ما نسبت به سایر کشورها، کارگر ارزان و برق ارزان داریم؛ ولی در مقابل آن نرخ سود بالاتر بانکی داریم و این هم به خاطر تورم است؛ چون نرخ تورم خیلی بالاست. معمولاً صنعتگران از بانک ها می نالند. البته، بانک ها هم می خواهند به هر شکل قراردادهایشان را اجرا کنند.

این فعال اقتصادی در ادامه گفت: ما خیلی از قطعات را خودمان می سازیم و برخی قطعات زیربنایی نساجی توسط این گروه ابداع شده و برخی را مهندسی معکوس کرده ایم؛ حتی همکاران نیز از آن بهره برده و آنها را از ما خریداری می کنند؛ ولی دستگاه هایی هم هست که نمی توانیم بسازیم. عمده ماشین سازها در اروپا هر ۴ سال یک بار در نمایشگاه ها از اختراعات و تکنولوژی های به روز خودشان رونمایی می کنند.

صادقی در باره مشکلات موجود صنایع نساجی افزود : دولت باید رانت ها، بازار سیاه و … را بردارد و رقابت را برای همه یکسان کند و این بستر باید توسط دولت، فرهنگ سازی و آموزش داده شود.

وی درخصوص تاسیس شهرک پوشاک تصریح کرد: برای این موضوع پیگیری های زیادی انجام شده است. در نهایت، با مساعدت آقای قاضی عسگر معاون استاندار و پیگیری های انجمن نساجی استان، زمینی بالاتر از شاهین شهر به این کار اختصاص یافته است که اگر دولت ساختارها را درست کند، این شهرک هم تاسیس خواهد شد.

مدیرعامل این گروه در پاسخ به این سؤال که آیا صنعت نساجی آلاینده است، گفت: نساجی آلایندگی زیادی ندارد. در این حرفه بیشتر کارها، ریسندگی، بافندگی و دوخت و دوز است؛ اما بخشی مربوط به رنگرزی است که ممکن است آلاینده باشد.

وی افزود: به لحاظ کمبود آب، سعی ما بر این است که پساب را تسویه و مجدداً به چرخه تولید برگردانیم؛ اما تاکنون نتوانسته ایم. حدود ۱۰ شرکت آورده ایم تا مشکل ما را حل کنند. هرچه جلوتر هم می رویم ، باید مسائل زیست –  محیطی را بیشتر رعایت کنیم. ما دراین قسمت مشکل داریم و برای حل مشکلمان از شرکت های دانش بنیان استقبال می کنیم.

صادقی در پاسخ به این سؤال که به نظر شما چرا اصفهان قطب نساجی کشور شده است و آیا بهتر نیست یک سری استانداردها تعیین شود، گفت: اصفهان به لحاظ فراوانی صنایع نساجی در آن، به قطب نساجی کشور تبدیل شده است. به لحاظ استعداد اصفهان مناسب تر هم هست؛ زیرا دسترسی به صنعتگر در این شهر خیلی سریع تر است. من در ۶ استان فعال اقتصادی هستم و اصفهان به لحاظ فراوان بودن صنعتگر و در دست قرار داشتن تکنولوژی، کارهای صنعتی بهتر و به سهولت انجام می پذیرد.

وی افزود: متاسفانه، ما در پوشاک برند قوی نداریم و این حلقه مقفوده ماست. اگر بخواهیم نساجی به شکوه قبل برگردد، باید برند سازی کنیم تا اعتماد مردم جلب شود.

مدیرعامل هلدینگ برزان در خصوص بحث خودکفایی گفت: بحث خودکفایی بالاتر از این حرف هاست ؛ بین کشورهای سازنده هم رقابت زیاد است؛ مثلا ایتالیا با آلمان و سویس متفاوتند. ما در بخشی از ماشین آلات که ساده تر است، برخی کارها را انجام می دهیم؛ برای مثال، یک دستگاه فیلتر را که حدود ۱۰۰ هزار یورو  ( معادل ۳ میلیارد تومان ) ارزش آن است، موفق شدیم با ۵۰۰ میلیون تومان بسازیم و کیفیت آن نیز مطلوب است.

وی درخصوص طرح های توسعه ای گفت: ماشین آلات ما در کارخانه پایاجین برای جین ساده بود؛ اما با توجه به اینکه پارچه کش مد روز شد، بنابراین ، ماشین آلاتی را خریداری کردیم که درحال ترخیص است و قرار است در روزهای آینده وارد کارخانه شود. یک سری از خطوط تولیدی دیگر هم خریداری کرده ایم که برای بالا بردن سطح کمی و کیفی لازم است.

مدیرعامل گروه سپهر صنعت برزان در پایان ضمن قدردانی از ریاست و دیگر عوامل اتاق بازرگانی به دلیل فراهم نمودن این بخش خبری و انعکاس مسائل و مشکلات صنعتگران و واحدهای تولیدی گفت: خدا را شاکریم که در حال حاضر با توجه به مشکلات عدیده و بحران های اقتصادی و موانع پیش رو توانسته ایم اشتغال مستقیم بیش از ۲ هزار نفر را در شش استان فراهم کرده و در حال تولید و توسعه روز افزون می باشیم.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد