ارتقای کیفیت جهانی محصولات نانوی ایران‌ساخت

۳

تدوین و استقرار استاندارد‌های جهانی از جمله راهکار‌هایی است که می‌تواند به توسعه بازار جهانی محصولات ایران ساخت در کشور کمک کند.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، این مرکز با کمک ۳ روش «تدوین و استقرار استاندارد‌های ملی و بین المللی»، «راهبری و ارتقای فرایند اعطای نشان نانو» و «ترویج، اطلاع رسانی و آموزش درباره استاندارد و ایمنی نانو» به استانداردسازی محصولات و نزدیک کردن آن‌ها به بازار جهانی کمک کرده است.

بر این اساس، در حال حاضر ۹ استاندارد جهانی و بیش از ۱۳۰ استاندارد ملی برای محصولات نانوفناوری ایران ساخت تدوین و تایید شده است.

تصویب عنوان هر استاندارد ملی بر اساس شاخص‌هایی از قبیل ارتباط تخصص و سابقه دبیر با موضوع استاندارد، نیازمندی‌های جامعه علمی و صنعتی کشور، ظرفیت‌های فنی و اقتصادی کشور، وجود منابع علمی و پژوهشی معتبر برای استاندارد و … انجام می‌شود.

تدوین استاندارد‌های بین المللی نیز معمولا ۳ تا ۴ سال زمان می‌برند. اساس تدوین استاندارد‌های بین‌المللی در سازمان ایزو، اجماع جهانی توسط کشور‌های عضو است.

کشور‌های عضو کمیته‌های فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می‌کنند. در کمیته فنی استاندارد‌های فناوری نانو سازمان ایزو، ۳۷ کشور به عنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور به‌عنوان عضو ناظر وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد