استقبال گسترده دیگر استان ها از امکانات کارگوترمینال اصفهان

16

رئیس هیأت مدیره اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان کشاورزی استان اصفهان گفت: امروز اصفهان نیازی برای سرمایه گذاری در حوزه تولید ندارد و تنها باید به دنبال بازاریابی برای صادرات محصولات کشاورزی و گلخانه ای باشیم؛ اما به جای بهره مناسب، اکنون دیگر استان ها از امکانات کارگوترمینال اصفهان استفاده می کنند.
همتی دلیل استقبال پایین تولیدکنندگان اصفهان از پایانه بار این استان را ناشی از فکرهای نادرست برخی متولیان امر عنوان کرد و گفت: وقتی محصولات خوزستان با فاصله ۷۰۰ کیلومتر از طریق راه زمینی بارگیری و در کارگو اصفهان تخلیه و در نهایت از مبداء استان ما صادر می شود، قابل پذیرش نیست که اصفهان نباید محصولات صادراتی از این محل داشته باشد.

وی به کاهش روزانه قدرت خرید مردم اشاره کرد و افزود: این اتفاق نه تنها بازار داخلی بلکه بازار خارجی را به دلیل عدم ارتباط با دنیا دچار مشکل کرده است، بنابراین امروز با وجود شیوع کرونا که بسیاری از ترس این بیماری به خواب رفته اند، باید از زیرساخت ها و ترمینال بار اصفهان که به هزار و یک دلیل مظلوم واقع شده، استفاده کنیم.
وی یادآور شد: اگرچه در دهه ۸۰ با ۱.۹ میلیارد تومان در کارگو ترمینال اصفهان سرمایه گذاری کردیم، اما امروز، تنها ارزش سردخانه این پایانه ۱۰ برابر سرمایه گذاری نخست آن است، بنابراین باید از این ظرفیت به نحوه درست بهره ببریم.
همتی با اشاره به سرمایه گذاری ۱۴۴ میلیارد تومانی در تولید محصولات گلخانه¬ای استان، تصریح کرد: امروز اصفهان نیازی برای سرمایه گذاری در حوزه تولید ندارد و تنها باید به دنبال بازاریابی برای صادرات محصولات کشاورزی و گلخانه ای باشیم، اما به جای بهره مناسب، اکنون دیگر استان ها از امکانات کارگو اصفهان استفاده می کنند.
رئیس هیأت مدیره اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان کشاورزی استان اصفهان اظهار کرد: محصولات استان های همجوار که از کارگو اصفهان صادر می شود، با توجه به اینکه اظهارنامه گمرکی آنها از داخل استان صادر می شود، تحت عنوان صادرات اصفهان اعلام می شود، اما افسوس در داخل اصفهان از این ظرفیت استفاده نمی کنیم.
این فعال اقتصادی با بیان اینکه اکنون بیشتر صادرات ما از کارگو اصفهان تنها به مقصد کویت انجام می شود، تاکید کرد: علاوه بر کویت، روسیه نیز مزیت صادراتی بالایی دارد و شرکت های صادرات محور باید با بازاریابی نیازهای دیگر کشورها را شناسایی کنند؛ برای مثال درحالی که ترکیه تنها یک مرز مشترک دارد، ۱۲ میلیارد دلار صادرات صنایع غذایی و کشاورزی به روسیه دارد؛ اما ایران با داشتن ۶ مرز مشترک از این مزیت استفاده نمی کند.
همتی افزود: به اعتقاد من، امروز کرونا بهترین فرصت برای گرفتن بازارهای صادراتی از دیگر کشورهاست که این با برنامه ریزی و همفکری مقامات استان در کارگروه های مختلف انجام شدنی است.
وی با اشاره به پتانسیل هایی که پنهان مانده اند، تاکید کرد: در حال حاضر این اتحادیه طرح ایجاد پایانه صادرات گل و گیاه، سبزی و صیفی را به عنوان تغذیه کننده کارگوترمینال آماده کرده است و امیدواریم به دور از تنگ نظری از ظرفیت های موجود صادراتی استان بهره ببریم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد