اعلام موعد توزیع واکسن‌های کوواکس؛ ۹۰ درصد واکسینه شدگان ساکن کشورهای ثروتمند هستند

5

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که تا کنون بیش از ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان در مقابل بیماری کووید۱۹ واکسینه شده‌اند که ۹۰ درصد این افراد ساکن کشورهای ثروتمند هستند.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد از سایت یورونیوز، مارگارت هریس، سخنگوی سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه در گفتگو با شبکه بریتانیایی اسکای‌نیوز با اعلام این خبر گفت، در حالی که کشورهایی مانند اسرائیل، بریتانیا و ایالات متحده تزریق دوز نخست واکسن را به ترتیب در ۵۴، ۱۳ و ۹ درصد جمعیت خود انجام داده‌اند، اکثر قریب به اتفاق ملل کشورهای های آفریقا حتی برنامه واکسیناسیون خود را شروع نیز نکرده‌اند.

او با اشاره به پیشتازی آمریکای شمالی و اروپا در پیشبرد برنامه واکسیناسیون کرونا تصریح کرد که تا کنون تنها دو کشور طبقه بندی شده در میان کم‌درآمدهای جهان، تزریق واکسن به مردم خود را آغاز کرده‌اند.

سخنگوی سازمان جهانی بهداشت با تاکید بر اهمیت واکسیناسیون عمومی برای غلبه بر شیوع مرگبار بیماری کووید۱۹، ابراز امیداوری کرد که توزیع واکسن در قالب طرح کوواکس طی هفته‌های آینده آغاز شود و در نیمه اول فوریه نخستین محموله‌های واکسن کرونا به دست کشورهای مشارکت کننده در این طرح برسد.

خانم هریس در خصوص بی‌تفاوتی کشورهای ثروتمند در قبال واکسینه شدن مردم سایر کشورهای جهان هشدار داد و تصریح کرد که منافع تک تک کشورها در صورت واکسینه شدن کل جهان تامین خواهد شد؛ چرا که تاخیر در آغاز واکسیناسیون تنها در یک کشور می‌تواند به بروز جهش‌های تازه ویروس کرونا و ظهور سویه‌های جدید کووید۱۹ منجر شود و مانع از پایان یافتن فراگیری جهانی این ویروس شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد