افزایش گمانه‌زنی‌ها برای بهبود وضعیت معاملات بورس

۳۵

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: افزایش ارزش معاملات بورس در دو روز کاری پایانی هفته‌ای که گذشت، می‌تواند نشانه امیدواری برای بهبود شرایط بازار سهام و خبر خوبی برای سهامداران جهت احتمال بازگشت رشد به این بازار باش

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، «هومن عمیدی» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در هفته‌ای که گذشت گمانه‌زنی‌ها در مورد انتخابات آمریکا به پایان رسید که به تبع آن، ریسک های سیستماتیک بازار کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه دلار تا محدوده ٢٣ هزار تومان کاهش یافت، اما بار دیگر به محدوده ٢٧ هزار تومان افزایش پیدا کرد، گفت: بازار سهام در هفته‌ای که گذشت در سایه انتخابات آمریکا و پیروزی «بایدن» در مسیر نوسان زیادی قرار داشت.

عمیدی خاطرنشان کرد: در پایان معاملات روز ‌چهارشنبه شاخص کل بورس تهران با رشد ۹ هزار واحدی در رقم یک میلیون و ۲۲۱ هزار واحد قرار گرفت و سرانجام به محدوده حمایتی خود رسید، در این روز ارزش معاملات کل بازار سهام ۱۰ هزار و ۱۵۷ میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته کاهش یک درصدی را نشان داد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: ارزش معاملات خرد با ۱۸ درصد افزایش نسبت به روز گذشته به هفت هزار و ۶۳۳ میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم از ابتدای آبان ماه بوده است.

عمیدی افزود: در معاملات روز ‌چهارشنبه، بازار سرمایه برای پنجمین روز پیاپی با خروج پول‌ حقیقی ها به میزان ۲۳۳ میلیارد تومان از بازار مواجه شد اما در این روز سرعت خروج پول از این بازار کاهش پیدا کرد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در این میان در کنار خروج پول حقیقی‌ها، شاهد افزایش ارزش صف‌های خرید بودیم که رقم آن به یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسید و بالاترین رقم در معاملات هفته گذشته بود، همچنین در این روز ارزش صف‌های فروش نیز نزولی شد و با دو هزار و ۹۲ میلیارد تومان، پایین‌ترین رقم هفته گذشته را نشان می داد.

وی خاطرنشان کرد: در معاملات روز چهارشنبه، ایران خودرو که بعد از مدت ها با روند منفی همراه بود با معامله یک میلیارد و ۶۲۰ میلیون و ۱۳۶ هزار و ۶۰۲ سهم، بیشترین حجم از معاملات بازار را به خود اختصاص داد، بعد از آن نمادهای وبصادر (بانک صادرات)، خگستر (گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو)، وپارس (بانک پارسیان) و وبملت (بانک ملت) در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

عمیدی با بیان اینکه بیشترین ارزش معاملات بازار به نماد خگستر (گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو) تعلق داشت که رقمی معادل ۲۸۴ میلیارد تومان بود، اظهار داشت: در کنار آن شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، وبصادر (بانک صادرات)، حکشتی (کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) و شتران (پالایش نفت تهران) به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: از مهمترین اتفاقات بازار سرمایه، نظرسنجی عمومی کارشناسان در مورد اصلاح قوانین بازار توسط ارکان سازمان بورس است که امیدواریم در این زمینه به جمع بندی و اجرا برسند.

وی افزود: با توجه به نزدیک بودن زمان ارائه بودجه دولت و گمانی‌زنی‌های آن، در صورتی که قوانین بازار سرمایه اصلاح نشود شاهد پیش‌خور شدن اثرات بودجه بر بازار سرمایه خواهیم بود.

عمیدی به طولانی شدن روند اصلاحی بازار و افت ۴۰ درصدی شاخص کل اشاره کرد و گفت: در حالت کلی در چنین وضعیتی یا باید منتظر رکود در سایر بازارها باشیم یا بازار بورس باید بخشی از اصلاح خود را پس بگیرد که این موارد، تابع تحولات سیاسی در چند ماه آینده خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد