التهاب در بازار مسکن با کمبود سوخت در صنایع سیمانی

۱۲

شاخص اقتصاد – ساخت سالانه یک میلیون مسکن بگفته کارشناسان، کار بسیار دشوار و در عین حال غیرممکن است، مضافا این که برخی التهابات از جمله؛ تولید مواداولیه مانند سیمان و میلگرد و آهن تا جانمایی ها برای مسکن و زیرساخت ها نظیر آب و برق و تاسیسات و ورود دلالان مسکن و در عین حال کمبود سوخت این روزها برای برخی صنایع سیمانی نیز بروز و ظهور پیدا کند. در صورتی که دولت مُصر به اجرای این پروژه عظیم باشد، باید هزینه آن را هرچه که باشد، بپردازد، در غیر این صورت تحقق این مهم نیز غیرممکن و یا ناقص خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، بازار مسکن دولت آن چنان که می نمایاند، شتاب نگرفته و مسئولان در حد حرف سخنانی حتی غیرکارشناسی و نسنجیده ایراد می کنند و خبر خوشایندی نیز از تامین زیرساخت ها هم نیست، ضمن آن که شنیده ها حاکی از اخبار ناخوشایند در سوخت رسانی ناقص به کارخانه های سیمان به گوش می رسد، مساله ای که می تواند به بازار ساخت و ساز در کوتاه مدت و میان مدت آسیب بزند.

تهیه مواداولیه برای ساخت و سازها نیز دارای فرآیند بسیار سخت و پیچیده ای است که تعامل، همکاری و همراهی دولت و بخش خصوصی را اگر نداشته باشد، باید تحقق این میزان مسکن را غیرممکن دانست، ضمن آنکه ریشه برخی التهابات بازار مسکن را باید در ورود افراد فرصت طلب به این بازار دانست.همچنین التهاب آفرینی در بازار مسکن، علاوه بر آثار تورمی و افزایش قیمت های رومزه و کمبود سوخت برای صنعت سیمان، سازندگان مسکن را بر سر دو راهی قرار داده است.

در همین حال کاهش تولید و نیز گرانی سیمان در نیمه نخست امسال یکی از معضلات اساسی در این صنعت است، به گونه ای که براساس آمارهای وزارت صمت طی شش ماه نخست سال جاری، ۳۲.۴ میلیون تن سیمان در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹.۲ درصد کاهش تولید داشته است که ادامه این روند با کمبود سوخت واحدهای سیمانی، رونق بازار مسکن را به زیر سوال می برد.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، در همین حال تداوم کاهش تولید سیمان و فولاد، قیمت‌گذاری های دستوری و مداخله دولت علاوه بر تاثیر منفی بر بازار مسکن و نیز برهم ریختگی آن، تعادل تولید و عرضه و تقاضا را بر هم خواهد ریخت.همچنین جبران کاهش تولید و ایجاد تعادل نسبی در تولید سیمان و فولاد در شرایط کنونی کمی دشوار به نظر می آید، اما با اتخاذ سیاست های حمایت گونه اقتصادی دولت و اعتماد به بخش خصوصی، این معضل تا حدودی قابل حل است.

نبود اطمینان از آرامش در بازار سیمان و دیگر مصالح ساختمانی یکی از دغدغه های اصلی سازندگان و فعالان بخش خصوصی است.تجربه گذشته در ساخت و سازها و نیز کاهش مصالح ساختمانی از یکسو و نبود حمایت های لازم و نیز بی توجهی به خواست تولید کنندگان از جمله؛ تامین به موقع برق و گاز مورد نیاز واحدهای تولیدی سیمان بخصوص در زمستان از دیگر مواردی است که نیازمند برنامه ریزی از سوی دولتمردان است، تا هم تولید به موقع انجام شود و هم بازار دچار رکود نشود.

صنعت سیمان، یکی از صنایع مهم و با سابقه کشور است که براساس آمارهای موجود، کل ظرفیت تولید سیمان حدود ۸۶ میلیون تُن در سال برآورد می شود.طبق آخرین آمارها ۷۲ کارخانه سیمان کشور با ۹۲ خط تولید سالانه بیش از ۷۵.۵ میلیون تن کلینکر و ۷۵ میلیون تن سیمان تولید می کنند.مصرف داخلی سیمان کشور هم حدود ۶۰ میلیون تن در سال است که با ساخت سالانه یک میلیون مسکن این رقم تا سه برابر مصرف کنونی را هم باید افزایش تولید داد.

در همین حال بازار ملتهب این روزهای مسکن در اجرای طرح ملی مسکن تبعات منفی هم به دنبال دارد که مستلزم ملاحظاتی از جمله؛ تورم زا بودن، احتمال انباشت واحدهای مسکونی تولیدی بدون متقاضی، توجه صرف به ساخت و سازهای جدید و بی تاثیری ساخت و سازها در کلانشهرها در توقف رشد قیمت مسکن است.

عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان نیز در عین حال گفت: گاز برخی از شرکت‌های سیمانی، از امروز ۲۵ آبان ماه قطع خواهد شد. موضوع قطع گاز شرکت‌های سیمانی در استان‌های مختلف، تفاوت دارد و گاز این شرکت‌ها در استان‌های شمالی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و به طور کلی در نیمه شمالی کشور که در تامین گاز آنها مشکل وجود دارد، قطع خواهد شد. البته در استان‌هایی که در زمینه تامین گاز مشکلی وجود ندارد، شرکت‌های سیمانی به فعالیت ادامه خواهند داد.

وی افزود: وزارت صمت، تصمیم به قطع گاز برخی از شرکت‌های سیمانی گرفت و انجمن صنفی را نیز در جریان قرار داد. ما به این موضوع، اعتراض داشتیم. زیرا با کاهش فشار و درنهایت قطع گاز و عدم تولید و استفاده از سوخت‌های پاک، مشکلاتی را برای صنعت سیمان ایجاد خواهد کرد. در مناطقی که تامین گاز با مشکل مواجه است، سوخت دومی را برای واحدهای تولیدکننده سیمان درنظر گرفته‌ایم که در صورت قطع گاز، سوخت را به مدت ۱۵ روز تامین می‌کند. اما حمل سوخت به شرکت‌های سیمانی و کارخانه‌ها، به کندی انجام می‌شود و امیدواریم راهکاری برای این مشکل درنظر گرفته شود. در هر صورت، قطع گاز وقفه‌ای در تولید ایجاد خواهد کرد که احتمال ایجاد التهاب در بازار نیز را به دنبال دارد.

در همین حال برای ساخت مسکن دولت می بایست ارکان دولت را با کمک مجلس بسیج کرد، همچنین موانع قانونی و اجرایی را برای مشارکت دادن سرمایه گذاران بخش خصوصی از میان برداشت تا هم وعده دولت در ساخت یک میلیون مسکن محقق شود و هم افراد بی بضاعت بتوانند با کمترین هزینه تمام شده در کوتاه ترین زمان ممکن، صاحب مسکن شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد