امکان صدور مجوزهای تولیدی فرش دستباف فراهم می شود

۸۰

رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: امکان صدور مجوزهای تولیدی فرش دستباف بوسیله سامانه بهین‌یاب در هفته جاری برای تولیدکنندگان و متقاضیان راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی فراهم می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «فرحناز رافع» افزود: تسهیل در ایجاد کسب‌وکارهای تولیدی، ساده‌سازی و ساماندهی فرآیند صدور مجوز واحدهای تولیدی یکی از اولویت‌های مهم در رابطه با تحقق «جهش تولید» است.

وی اضافه کرد: تعدد استعلام‌ها برای راه‌اندازی کارگاه‌های فرش و نیاز به مراجعه حضوری متقاضی به مراکز استان‌ها، یکی از مشکلات در حوزه فرش دستباف است که با توجه به شیوع کرونا برای کاهش مراجعه حضوری بوسیله بهین‌یاب برنامه‌ریزی شد.

رییس مرکز ملی فرش ایران تاکید کرد: شفاف نبودن برخی مدارک، نبود پوشش همه فعالیت‌های تولیدی و صنایع جانبی فرش دستباف، ضعف در شرایط تمدید و نبود سامانه واحد برای سنجش آماری از دیگر مشکلات بود که سامانه بهین‌یاب به کاهش نواقص کمک کرد.

رافع گفت: براساس همکاری مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت صنعت، بازنگری دستورالعمل‌ها را در دستور کار قرارداده ایم و با نگارش یک دستورالعمل جدید فرآیندها را کوتاه کردیم.

نقش پررنگ تشکل های تولیدی فرش دستباف

وی، نقش پررنگ تشکل‌های تولیدی فرش دستباف را از نقاط قوت این بازنگری در صدور مجوزها دانست و اضافه‌کرد: فرآیند صدور و ارزیابی مجوز با این سامانه نیاز حداقلی به مراجعه متقاضی دارد، فراگیری فعالیت‌ها، وحدت رویه و یکپارچه‌سازی و اعتبار بخشی به مجوزهای فرش دستباف و ایجاد یک بانک اطلاعاتی از دیگر مزایای این موضوع خواهد بود.

سالیانه سه میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع فرش در کشور تولید می شود و دو میلیون نفر نیز در این حرفه فعالیت دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد