برگزاری همایش ملی پویش اشتغال در اصفهان

۲۰

اولین همایش ملی “پویش اشتغال” با هدف کاربردی کردن رشته فارغ التحصیلان دانشگاهی و ارتباط دانشگاه با صنعت در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، دکتر پیام نجفی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در این همایش گفت: طرح کاربردی کردن رشته های دانشگاهی و صنعت و رشته های مرتبط و تخصصی و مورد نیاز صنایع از دو سال قبل با محوریت سرای نوآوری اتاق بازرگانی اصفهان منجر به عقد تفاهم نامه ای برای ادامه تحصیل دانشجویان دانشگاه های آزاد در رشته های مرتبط و مورد نیاز صنایع کلید خورد که اینک تعدادی از رشته های متناسب با کسب و کار و حمایت اتاق بازرگانی اصفهان در حال تحصیل هستند.

وی افزود: اردیبهشت ماه سال گذشته مقام معظم رهبری زمینه سازی برای اشتغال دانشجویان در دوران تحصیل را مورد تاکید قرار دادند که این فرمایشات مسیری را برای پویش اشتغال در دانشگاه آزاد مشخص کرد.

دکتر نجفی ادامه داد: ارتباط صنعت با دانشگاه از اهداف اصلی این پویش ملی است برای خارج شدن از کارهای ظاهری و نمادی، تا علاوه بر ریل گذاری در آموزش و پژوهش به اشتغال پایدار و رشته های کاربردی بپردازیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان تاکید کرد: پویش اشتغال زیرساخت جهش در ارتباط با دانشگاه و صنعت است. دانشچو در این طرح با محیط کسب و کار آشنا می شود و کار و تحصیل را توامان با هم فرا می گیرد و خلاء ها و ضعف صنایع را حین کار فرا می گیرد و در گام بعدی در پایان نامه خود مسائل اصلی جامعه را مطرح می کند.

وی تاکید کرد: هزاران شرکت دانش بنیان در کشور داریم که اگر دانشجو محیط کسب و کار را بشناسد و با مسائل کار آشنا شود، بر محیط کار تسلط می یابد، تا بصورت عملی و تئوری شرکت های نوپا را از دل این شرکت ها به وجود آورد تا خلاء های صنعت را حل کند.

وی ادامه داد: ما خلاء ها و چالش های زیادی در صنعت داریم که اگر مشکل ارتباط دانشگاه با صنایع حل شود، جهش خوبی را در صنعت کشور شاهد خواهیم بود.

دکتر نجفی گفت: به دلیل نداشتن ارتباط دانشگاه و صنعت برخی از رشته های دانشگاهی در حال منسوخ شدن است. کشور به رشته های کاربردی و تخصصی برای صنایع نیاز دارد، اما ما به این رشته ها اهمیت نمی دهیم، سرفصل های آموزشی باید متناسب با نیاز بنگاه های اقتصادی بازتعریف شود که این بدون حضور فعالان اقتصادی امکان پذیر نیست.

 

*اتاق شاخص در نسل سوم اتاق بازرگانی اصفهان هدف گذاری شده است

 

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این همایش گفت: اتاق شاخص در اتاق نسل سوم هدفگذاری شده زیرا استان اصفهان، استانی صنعتی است.

بهرام سبحانی افزود: متاسفانه این استان در بسیاری از شاخص های محیط کسب و کار زیر نورم کشوری است. ما باید ابتدا ایرادهای این بخش را شناسایی کنیم تا مسئولان با شناخت نقایص نسخه ای را برای این مشکل بپیچند. یکی از موارد تاثبرگذار در صنایع می تواند در بخش اشتغال و “جی بی تی” نقش آفرین باشد.

وی تاکید کرد: در بین خیل عظیم فارغ التحصیلان تشنه بازار کار و نیروی مورد نیاز صنایع یک خلائ وجود دارد که همدیگر را پیدا نمی کنند.

سبحانی بیان کرد: فارغ التحصیلان رشته صنعتی با صنایع بیگانه اند، که این به معنی تئوری مطلق.

وی خلاقیت و نوآوری و ابتکار را باعث رشد صنعت دانست نه صرفا جذب نیروی انسانی فارغ التحصیل پشت میز نشین، ضمن آنکه فارغ التحصیل باید علاوه بر کار، پرورش یابد.

 

*در بحث آموزش غفلت های زیادی داشته ایم 

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کشور نیز گفت: در هشت سال گذشته ما نیروی دانشگاهی را با مدل لوزی پرورش دادیم و باعث گران شدن این نیرو در بازار کار شدیم، زیرا این نیرو در جای خودش توانمند نیست، فقط در رتبه تحصیلی اش گران شده و صِرفه اقتصادی برای صنعت ندارد.

دکتر محمد مهدی طهرانچی افزود: ما جوان را آماده ورود به اجتماع نمی کنیم و تربیت اش کلاس محور است و با این تربیت کسی وارد اجتماع نمی شود. مفاهیم اجتماع را کسی یاد نمی گیرد که این ضعف نظام آموزشی ماست.

وی افزود: ما در دانشگاه غفلت های زیادی کردیم در بحث آموزش و ما پژوهشگری صرف در این دانشگاه نمی کنیم.ما در پویش اشتغال به تربیت اجتماعی و مهارتی فکر می کنیم، زیرا تربیت تا ۲۱ سالگی است، اما ما جوان را بعد از تحصیل در سن ۲۵ سالگی وارد بازار کار می کنیم و این جوان دیگر تحمل رفتارهای تند مدیر را ندارد، زیرا محیط کار محیط سختی است و باید منعطف باشد.

این مقام مسئول گفت: طرح پویش اشتغال طرحی است که در دنیا بنابر مقتضیات خودشان به آن فکر می کنند و ما با زیست بوم خودمان این نیرو را رشد نمی دهیم که این مشکل آفرین است.

وی در خاتمه گفت: دانشگاه برای امید دادن به نسل جوان است تا سرخورده نشود.

در این همایش ملی، از ۱۳ برگزیده طرح ملی پویش، واحدهای دانشگاه آزاد دهق، شاهین شهر و لنجان در استان اصفهان، صنایع برتر شامل؛ شرکت آتش مهاران نوین آریا، شیر و گوشت نقش جهان و شرکت سرمایه گذاری صنعتی و معدنی کیمیا سپهر آذرخش اصفهان، دانشگاه های آزاد زنجان، مرکزی و فارس و نیز مدیران ارشد تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی استان اصفهان و نیز عوامل اجرایی اتاق بازرگانی اصفهان در سرای نوآوری با اهدای لوح یادبود، قدردانی شد.

این همایش یکروزه به همت دانشگاه ازاد اسلامی خوراسگان و اتاق بازرگانی اصفهان با حضور دانشگاه های آزاد کشور و صنعتگران و فعالان اقتصادی استان اصفهان برگزار شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد