به جای همسان سازی حقوق، از بازنشستگان حمایت غذایی کنید

۴

دکتر حمید دیهیم بیان کرد: می‌توان جای طرح‌هایی مثل همسان سازی از اقشار آسیب پذیری مثل بازنشستگان حمایت‌های غذایی انجام داد.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، دکتر حمید دیهیم، رئیس انجمن اقتصاددانان ایران در گفتگو با «نود اقتصادی» در خصوص تورم ناشی از طرح‌هایی مانند همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اظهار کرد: بازنشستگان قشر ضعیفی هستند که ۳۰ سال حق بیمه پرداخت کردند تا در دوران پیری از حمایت‌ها بهره‌مند شوند. درست است که طرح افزایش حقوق‌ها منجر به تورم می‌شود ولی نمی‌توان این قشر را هم به حال خود رها کرد.

وی افزود: بانک مرکزی تورم تمام کالاها را اعلام می‌کند، ولی اگر تورم مواد غذایی را در نظر بگیریم عدد بسیار بالاتری است. ۲۵ درصد هزینه‌های خانوارها به مواد غذایی اختصاص دارد که این سهم در اقشار فقیر بالاتر است، بنابراین می‌توان جای طرح‌هایی مثل همسان سازی از اقشار آسیب پذیری مثل بازنشستگان حمایت‌های غذایی انجام داد. در خیلی از جاهای دنیا کوپن مواد غذایی به اقشار پایین دست جامعه داده می‌شود.

این اقتصاددان با انتقاد از افزایش حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در سال جاری گفت: افزایش حقوق این قشر در سال گذشته انجام شده بود و به نظر من لزومی نداشت که دولت امسال هم این کار را انجام دهد. منابع این افزایش حقوق به طور دقیق مشخص نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد