بورس کالا بهترین مکانیزم برای عرضه و تقاضاست

۶

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بورس کالا بهترین مکانیزم برای عرضه و تقاضا است و راهی جز تعیین قیمت‌ها از طریق این بازار وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، محمدعلی دهقان دهنوی در حاشیه مراسم واکسیناسیون نهاد‌های مالی در جمع خبرنگاران به تبعات اعمال قیمت‌گذاری دستوری در بورس کالا اشاره کرد و افزود: در ماده ۱۸ قانون ابزار‌ها که جزو قوانین مصوب مجلس است، به صراحت اعلام شده است که اگر کالایی وارد بورس کالا شد، دیگر در آن کالا نباید اجازه وضع هیچ نوع دخالتی اعم از قیمت‌گذاری، سهمیه‌بندی و منع صادراتی وجود داشته باشد.

وی اظهار داشت: موضوع کاملا روشن است، کالا‌هایی که در بورس کالا عرضه می‌شوند، به هیچ عنوان امکان قیمت‌گذاری برای آن‌ها وجود ندارد و ما هم چنین اجازه‌ای را به کسی نمی‌دهیم.

دهقان دهنوی ادامه داد: مسئولان بویژه وزارت صمت به صراحت در حوزه ستاد تنظیم بازار اعلام کرده‌اند که هدف آن‌ها عرضه محصولات در بورس کالا است و مکانیزم عرضه و تقاضا را برای قیمت‌گذاری قبول دارند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: تلاش آن‌ها این است تا از بستر موجود برای شفاف‌سازی، روان شدن تجارت و نیز افزایش کارایی معاملات استفاده کنند؛ بنابراین به نظر نمی‌رسد نگرانی بابت قیمت‌گذاری دستوری در این حوزه وجود داشته باشد.

وی در پاسخ به سوالی مربوط به اینکه سازمان بورس برای ساماندهی به این وضعیت اقدامی را در دستور کار دارد یا خیر؟ گفت: زمانی که قیمت سیمان در کشور به دلیل قطعی برق به شدت افزایش پیدا کرد، بورس کالا توانست ساماندهی و نظام بخشی این کالا را انجام دهد.

دهقان دهنوی افزود: بورس کالا محصول سیمان را که در بازار با کمبود مواجه شده بود به نحو درستی در کشور توزیع کرد؛ بنابراین مکانیزم فعالیت این بازار در کشور ثابت شده است.

 

وی درباره علت توقف نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و برنامه‌های سازمان بورس برای سامان بخشیدن به وضعیت این شرکت‌ها افزود: فعالیت شرکت‌های سرمایه گذاری همچون دیگر شرکت‌ها است؛ بنابراین مشمول همه قوانین نظارتی سازمان بورس هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد