تدوین دستور‌العمل عمومی برای حریم آثار ملی

18

معاون سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از تدوین دستورالعمل عمومی برای حریم آثار ملی خبر داد و گفت: این یک اتفاق بسیار بزرگ در حوزه میراث‌فرهنگی است.

به‌گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از خبرگزاری میراث ‌آریا، محمدحسن طالبیان در نشست خبری روز جهانی موزه‌ها و هفته میراث‌فرهنگی در محل سالن فجر این وزارتخانه با اعلام این خبر افزود: دستورالعمل عمومی برای حریم آثار ملی که تقریبا بسیاری از بناهای تاریخی حریم ندارند بررسی آن به اتمام رسیده و از سوی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استان‌ها ابلاغ می‌شود، بنابراین بناهای تاریخی که حریم ندارند با این دستورالعمل تکلیفشان روشن خواهد شد.

او افزود: سال گذشته، ۶۲ موزه در سطح کشور ایجاد شده است که ۳۹ موزه خصوصی، ۱۷ موزه تخصصی، شش موزه وابسته به وزارت میراث‌فرهنگی است و ۷۰ موزه نیز تا کنون به سیستم الکترونیکی مجهز شده است.

 طالبیان به تلاش‌ها برای استرداد اشیای تاریخی اشاره کرد و گفت: با تلاش‌های انجام شده، ۱۷۸۳ شیء به کشور مسترد شده است.

او اضافه کرد: یکی دیگر از اقدامات خوبی که سال گذشته انجام شد، طرح‌ها یگان میراث‌بانان افتخاری است که دستورالعمل آن آماده شده و با دستور دکتر علی‌اصغر مونسان اقدامات لازم در این خصوص به‌زودی انجام می‌شود.

تهیه پرونده‌های مشترک میراث جهانی

 معاون میراث‌فرهنگی کشور درباره پرونده‌های ثبت جهانی نیز اظهار داشت: پرونده اورامانات تا آخر تابستان ثبت جهانی آن ارزیابی می‌شود و پرونده راه‌آهن شمال به جنوب به طول ۱۴۰۰ کیلومتر نیز که جزو مسیر پر از آثار تاریخی محسوب می‌شود در حال ارزیابی است.

 او در ادامه گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور موزه‌ها به‌صورت آنلاین به فعالیت خود ادامه دادند و امروز نیز سایت EMIRAS.ir برای همه موزه‌های کشور راه‌اندازی می‌شود و تلاش می‌کنیم که بسترهای الکترونیکی در تمامی موزه‌های کشور انجام شود.

 طالبیان خاطرنشان کرد: امسال برای ثبت جهانی پرونده کاروانسراهای کشور را نیز در دستور کار داریم که در این خصوص باید مرمت‌های زیادی انجام بگیرد و کار سختی را در پیش رو داریم.

 او یادآور شد:‌ در سال گذشته ۲۵۰۰ پروژه در سطح کشور در حوزه میراث‌فرهنگی اجرایی شد که این موضوع یک رکورد جدید به‌حساب می‌آید.

افزایش بازدید مجازی از موزه‌ها و بناهای تاریخی

طالبیان  در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص بازدیدهای مجازی از موزه‌ها در دوران شیوع کرونا گفت: موضوع بازدیدهای مجازی هرروز گسترده‌تر می‌شود، خوشبختانه در تعطیلات نوروز ۹۹ شاهد استقبال علاقه‌مندان به موزه‌ها از این بازدیدهای مجازی بودیم. ضمن این که در خصوص فضای طرح” ۱۱ هزار کیلومتر مسیر” تاکنون شاهد ثبت ۷۰ هزار بازدید آنلاین بودیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد