تسهیلات صادراتی برای تولیدکنندگانی که جهش تولید دارند

14

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تسهیلات صادراتی برای تولیدکنندگانی که جهش تولید دارند، اختصاص می‌یابد و این سازمان همکاری های لازم را با صادرکنندگان به عمل می آورد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی شاخص اقتصاد به نقل از ایرنا، «حمید زادبوم» افزود: واحدهای صنعتی با تحقق اهداف “جهش تولید”، می‌توانند علاوه بر تامین نیاز بازار داخل که یک بازار ۸۰ میلیونی است، به فکر صادرات محصولات تولیدی واحد خود نیز باشند و در همین زمینه سازمان توسعه تجارت ایران همکاری های لازم را با صادرکننده‌ها خواهد داشت.

وی افزود: واحدهای صنعتی دارای مازاد تولید، می‌توانند به بازارهای مصرف کشورهای منطقه، به عنوان بازار صادراتی ویژه توجه کرده و برای صادرات محصولات واحد تولیدی خود اقدام کنند.

سازمان توسعه تجارت، آماده کمک به صادرکنندگان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای ایجاد زمینه‌های لازم جهت توسعه صادرات و حمایت لجستیکی و تشویق صادرکنندگان، سازمان توسعه و تجارت ایران، توسعه زیرساخت‌های صادراتی را در دستور کار قرار داده و بر اساس ظرفیت‌های استانی با استانداری‌ها و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها همکاری‌های لازم را دارد و مشوق‌هایی نیز برای ورود افراد به حوزه زیرساختی و توسعه امکانات صادراتی کشور پیش بینی کرده است.

وی خاطرنشان کرد: فرایند تشکیل پرونده و پرداخت مشوق‌های صادراتی در حوزه زیرساخت‌ها، شامل ارائه طرح توجیهی توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی به کارگروه توسعه صادرات استان و تایید و تصویب طرح و مجری در این کارگروه با حضور همه اعضا و در نهایت، اعلام به سازمان توسعه تجارت ایران خواهد بود و پرداخت مشوق‌های صادراتی در دو قالب کمک بلاعوض و کمک سود تسهیلات بانکی، انجام خواهد گرفت.

بازگشت ۶۸ درصد ارز حاصل از صادرات به کشور

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: طبق اعلام بانک مرکزی، تاکنون، ۳۵ میلیارد یورو ارز توسط صادرکنندگان به کشور بازگشته و می توان گفت:  ۶۸ درصد ارز صادراتی، وارد چرخه اقتصادی کشور شده است.

زادبوم افزود: بررسی ها نشان می دهد از فروردین سال ۹۷ تا فروردین امسال، تعداد ۲۱ هزار و ۲۵۴ نفر صادرکننده، ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانده اند.

معاون وزیر صنعت توضیح داد: تعداد صادرکنندگانی که از ابتدای سال ۹۹ تا پایان مردادماه ۱۰۰ درصد به تعهدات ارزی خود عمل کرده‌اند،  دو هزار و ۲۸۶ نفر بوده اند؛ ضمن اینکه از فروردین تا تیرماه امسال، تعداد دو هزار و ۱۴ نفر صادرکننده به تعهدات خود عمل کردند و به عبارتی در مردادماه ۹۹ تعداد ۲۷۲ صادرکننده دیگر نیز به تعهدات ارزی خود عمل کرده اند و ارز صادراتی را به کشور برگردانده اند.

تاثیر برگزاری نمایشگاه بر صنعت کشور

زادبوم در زمینه امضای تفاهمنامه همکاری میان سازمان توسعه تجارت و انجمن نمایشگاه های ایران توضیح داد: این تفاهمنامه، زمینه استفاده از توانمندی تشکل‌ها در جهت افزایش اثر بخشی صنعت نمایشگاهی و ایجاد رقابت سالم، میان برگزارکنندگان نمایشگاه‌ها در سراسر کشور را فراهم می‌آورد.

وی خاطر نشان کرد: هماهنگی و تنظیم فرایند تصویب تقویم نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی (پنج ساله ۱۴۰۴ ـ ۱۴۰۰)، حمایت از برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ به شکل ادواری در استان‌های کشور، تهیه و تدوین طرح جامع توسعه، ارتقای کمی و کیفی زیرساخت‌های نمایشگاهی کشور و تدوین ضمانت اجرایی برای جلوگیری از برگزاری نمایشگاه‌های غیراستاندارد خارج از سایت‌های نمایشگاهی، از بندهایی است که در این تفاهم نامه به آنها اشاره شده و رعایت این موارد می تواند به صنعت کشور در همه حوزه ها کمک کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.