تصمیم عقلانی برای سلامتی جامعه، حفظ اشتغال و رونق تولید

۶

شاخص اقتصاد- تصمیم عقلانی رئیس جمهوری برای واردات یکصد میلیون دوز واکسن و تعیین ضرب الاجل در این خصوص، امیدواری را یکبار دیگر به جامعه تزریق کرد تا هم کسب و کارها احیاء شود و هم رونق تولید شکل گیرد. بسیاری از کسب و کارها به واسطه شیوع کرونا و روند کُند واکسینه در ماههای اخیر از دست رفته است، واحدهای تولیدی به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمده و کارگران بیکار شده اند و صنعت گردشگری نیز آسیب جدی دیده است، از همه مهمتر جان دهها هزار نفر از دست رفته و خانواده ها را درگیر این بیماری کُشنده کرده است.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، خسارات میلیاردی به بخش های مختلف اقتصادی کشور، آسیب های اجتماعی به جامعه، بیکاری کارگران، خسارت به جامعه پزشکی و کادر درمان و شغل هایی که به واسطه تعلل مسئولان در واردات واکسن از دست رفته است، بخشی از آسیب هایی است که به کشور وارد شده است. در همین حال آسیب های روحی و روانی را هم نباید نادیده گرفت.

اما رئیس جمهور دولت سیزدهم در نخستین گفتگوی تلویزیونی با مردم ایران، مسئله کرونا را از اولویت‌های این دولت عنوان کرده که این از اهمیت بالایی برای جامعه برخوردار است.سید ابراهیم رئیسی با بیان این که اقدامات برای تامین ۱۰۰ میلیون واکسن انجام شده است، افزود: به جز این ۴۰ میلیون موارد دیگر نیز قطعی شده است.وی در عین حال از مراکز درمانی و مجاهدت آنها در حفظ و سلامتی مردم قدردانی کرده و از هموطنانی که بر اثر این بیماری جانشان را از دست داده اند، ابراز عذرخواهی کرده است و گفت: از ابتدای کار دولت مسئله مقابله با بیماری کرونا در اولویت قرار گرفت و راهکارها را برای رفع مشکلات دیدیم و بر اساس عقلانیت و کار انقلابی حرکت را آغاز کردیم.

رئیس جمهور افزود: تولید داخلی واکسن به وسیله دانشمندان کشورمان انجام شد و برنامه دولت حمایت از تولید داخلی بود اما تولید داخل نمی توانست کفایت کند بنابر این برآورد کردیم که باید یک گام دقیق برداریم و براساس آن به ۱۰۰ میلیون دُز واکسن نیاز داریم و  اکنون تامین واکسن خارجی سرعت گرفته و زودتر از گذشته انجام می شود.

وی با بیان این که تعطیلی کسب و کارها برای مردم مشکلات زیادی را ایجاد می کند و مراکز علمی و آموزشی نیز باید باز شوند بنابر این طرح واکسیناسیون عمومی را برای واکسینه کردن اکثر مردم اعلام کردیم. براساس این طرح هم واکسن وارد و هم از تولید داخل حمایت می کنیم.

وی گفت: واکسیناسیون باید در مدت کوتاهی انجام شود تا مردم احساس آرامش کنند البته مردم نیز اقدامات بهداشتی به ویژه فاصله گذاری اجتماعی را جدی بگیرند و ارتباطات را در کوچه و بازار به حداقل برسانند و را جدی بگیرند.همچنین اقدامات در زمینه واکسیناسیون کافی نیست و امیدواریم به مرحله قابل قبولی برسیم.

با این حال دولت باید برای حفظ بیشتر سلامتی جامعه جدیت بیشتری به خرج دهد و اعتماد دوباره را به جامعه بازگرداند تا هم آرامش قبل از کرونا به جامعه بازگردد و هم واحدهای اقتصادی دوباره رونق بگیرند و این میسر نمی شود مگر

با برخورد عقلانی دولت با این مساله، زیرا سلامتی جامعه به معنای امنیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و فرهنگی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد