تمایل بازارهای عراق به واردات مواد اولیه و سرمایه گذاری مشترک است

43

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق، تمایل عراق را به واردات مواد اولیه ای که ۷۵ درصد کار تولید بر روی آن انجام شده باشد و نیز سرمایه گذاری مشترک با طرف خارجی دانست.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، عبدالامیر ربیهاوی در نشست تخصصی بررسی راهکارهای توسعه صادرات با کشور عراق که به صورت وبینار برگزار شد، افزود: برنامه ریزی تجار ایران به صورت سرمایه گذاری مشترک مانند لبنیات کاله و صبا که به صورت مشترک سرمایه گذاری با طرف عراقی داشته اند، باید باشد، زیرا تجار عراق تمایل به این نوع سرمایه گذاری با طرف های خارجی دارند.

وی ادامه داد: برای حضور در بازار عراق و ثبات آن، رویکرد کالا به صورت تولید که به سختی انجام شده است، باید دنبال شود.

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق، ایجاد محدودیت در مسیر صادرات را از جمله مشکلات و موانع این بخش به این کشور عراق دانست و گفت: انجام تعهدات مالی به دنبال تحریم های ایران و شیوع ویروس کرونا، این موانع را تشدید کرده است.

وی ادامه داد: پیشنهاد تجار عراق این است که ۷۵ درصد کار تولید بر روی مواد اولیه صادراتی انجام شود، سپس طرف عراقی هم ۲۵ درصد مابقی کار را که برند عراق است بر روی کالا انجام و آن را صادر می کند که به نظر می رسد این شیوه در شرایط تحریم ها علیه ایران، مناسب تر باشد.

ربیهاوی، با بیان اینکه عراق تا چند سال آینده به خودکفایی خواهد رسید و اینک نیز در گندم و جو به این خودکفایی رسیده است، گفت: کشوری که تاکنون متکی به درآمد نفت بوده و اینک در بازارهای جهانی کار می کند، می تواند آینده خوبی در اقتصاد و صادرات کالا از این کشور با حضور سرمایه گذار خارجی داشته باشد.

وی همچنین گفت: یک هیات سرمایه گذاری در عراق زیر نظر نخست وزیر با قانون کاملی در زمینه تجاری فعالیت می کند و این قانون از سرمایه گذار حمایت های لازم را دارد، از این رو این قانون علاوه بر کاهش ریسک سرمایه گذاری، تضمین مناسبی برای سرمایه گذار است.

ربیهاوی همچنین سرمایه گذاری در بخش خدمات مهندسی را از جمله سرمایه گذاری های پربازده دانست و افزود: ۳۷ شرکت زیر مجموعه وزارت تجارت عراق فعالیت دارند و اتاق های ایران و سازمان توسعه تجارت می توانند مجموعه خدمات فنی مهندسی را به ما معرفی کنند تا بتوانیم نوع خدمات مورد نیاز را برای شرکت طرف های ایرانی در مناقصه ها که قبلا نیز شرکت آنان در عراق ثبت شده باشد، اعلام کنیم.

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی در عراق با بیان اینکه ۷۰ درصد شرکت های عراقی متعلق به بخش خصوصی است و کار را برای تبادل تجاری آسان تر می کند، ادامه داد: البته تحریم های بانکی نیز کار را برای تبادل تجاری با ایران سخت کرده است، اما با شیوه ها و راهکارهای مناسب می توان این مشکل را برطرف کرد.

وی همچنین توصیه کرد: ایران باید کالاهای با ارزش افزوده به جای فله ای به عراق صادر کند، زیرا صادرات فله ای بخصوص زعفران، فروش و صادرات را زیر سوال می برد.

ربیهاوی همچنین بازار عراق را مستعد گیاهان دارویی به صورت دمنوش ندانست و گفت: بر روی این کالا کاری انجام نشده و ضروری است تا این کالا را آنالیز کرده و فواید آن را بر روی بسته بندی های مناسب معرفی تا بازار فروش پیدا کند.

وی در خصوص اختلافات تجار عراق و ایران نیز گفت: اگر قراردادهایی رسمی بخصوص در ایران بین دو طرف منعقد شود، کار سهل الوصول تر انجام و با اطمینان خاطر، کالا و پول بین طرفین رد و بدل می شود.

پزنده عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این وبینار، به برخی شایعات در نبود امنیت سرمایه گذاری در عراق اشاره کرد و از رایزن بازرگانی ایران در خصوص جزییات آن و نیز قیمت گذاری ها و نیز نیازهای بازار عراق سوالاتی مطرح کرد.

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق، در ادامه این شایعات را بی اساس خواند و گفت: تجار ایرانی می توانند از طریق دفتر رایزن بازرگانی ایران مستقر در سفارت ایران در بغداد نحوه قیمت ها و نیز نیازهای بازار عراق را جویا شوند.

وی در خاتمه رمز موفقیت در بازار عراق را سرمایه گذاری مشترک و استفاده از برند عراق برای صادرات محصولات دیگر کشورها از جمله ایران دانست و توجه به قوانین تجارت و استفاده از نیروهای بومی را در تضمین سلامت سرمایه گذاری در عراق موثر دانست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد