توسعه ۵۰ هزار هکتاری گیاهان دارویی مرتعی در سال جهش تولید

10

طرح توسعه گیاهان دارویی در سطح ۵۰ هزار هکتار عرصه های مرتعی در سال جهش تولید با هدف حفظ منابع آب و خاک، تقویت پوشش گیاهی و اقتصادی کردن طرح های مرتعداری اجرا می شود.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از سایت اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاوری ،مدیرکل دفتر امور مرتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کشور در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن بیان این مطلب افزود: این طرح توسعه ای در راستای حفاظت، احیا، اصلاح، توسعه، بهره برداری گیاهان دارویی و بهبود معیشت مرتعداران با روش های بیولوژیک و بیومکانیکی نزدیک به طبیعت در اراضی مرتعی استان ها اجرا خواهد شد.

ترحم بهزاد اظهار داشت: در طرح مذکور تاکید ما بر عملیات زراعی برای تولید گیاهان دارویی نیست بلکه قصد داریم در قالب طرح های تلفیقی مرتعداری و با ملاحظات اکولوژیک، تاج پوششی گیاهان مراتع را از ۱۰ تا ۲۰ درصد به حدود ۷۰ تا۸۰ درصد ارتقا یابد.

وی پیش بینی کرد: چنانجه در طرح توسعه ۵۰ هزار هکتاری اراضی مرتعی از هر هکتار ۲۰ کیلوگرم گیاهان دارویی تولید شود در مجموع یک هزار تن تولید از این محصولات خواهیم داشت.

بهزاد در مورد گونه های گیاهان دارویی گفت: تلاش می کنیم در اراضی مرتعی، گونه های اقتصادی مانند آنغوزه،باریجه و کرفس کوهی که دارای ارزش اقتصادی بیشتری هستند، استفاده شود.

به گفته وی در این طرح قرار است در سطح ۴۵ هزار هکتار عملیاتی همچون بذرکاری، کپه کاری و ذخیره نزولات آسمانی و پنج هزار هکتار تولید نهال و بوته کاری انجام گیرد و برای هر استان این سطوح تقسیم بندی و تعیین شده است.

مدیرکل دفتر امور مرتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره صادرات گیاهان دارویی مرتعی نیز اذعان داشت: سال گذشته ۱۸۲۰ تن از این محصولات به ارزش ۱۵ میلیون یورو صادر شد.

وی خاطر نشان کرد که سال ۹۸ نزدیک به ۴۵۰۰ تن گیاهان دارویی از مراتع کشور برداشت شد.

بهزاد افزود: بیشترین توسعه گیاهان دارویی در اراضی مرتعی را در استان هایی مانند فارس و کرمان خواهیم داشت.

وی درباره طرح های بهره برداری نیز اظهار داشت: ۸۷۴ طرح بهره برداری برای چهار میلیون هکتار اراضی مرتعی کشور داریم که از این تعداد ۵۷۰ فقره طرح بهره برداری برای دو میلیون و ۸۰۰ هزارهکتار فعال است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد