تولید ۴۰ درصد شیرخشک کشور در استان اصفهان

11

مدیرعامل شرکت آریان لبن نقش جهان گفت: درمجموع، ما در استان اصفهان به عنوان بزرگترین واحدهای تولیدکننده شیرخشک کشور با ۸ واحد تولیدی، ۴۰ درصد شیرخشک کشور را تولید می کنیم؛ ولی عضو شورای گفتگوی اتاق اصفهان نیستیم تا معضلات خودمان را مطرح و منعکس کنیم.
سیاوش سلیمی تصریح کرد: البته قبلا بنده در شورای گفتگوی اتاق اصفهان بودم؛ ولی آن زمان بحث های تامین اجتماعی، مالیات و مسائل دیگر مطرح بود؛ اما امروز – چنانکه ذکر شد- مشکلاتی گریبانگیر صنعت دامداری و تولیدکنندگان شیرخشک کشور شده که بسیار عمیق تر از آن زمان است.
وی با بیان اینکه این کارخانه در سال ۸۶ تاسیس شد و هم اکنون با ۱۰۰ نفر نیرو به فعالیت مشغول است، افزود: روزانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن شیر از دامداران دریافت می کنیم و در سال ۲۲ هزار تن شیرخشک، ۱۰ هزار تن کره و ۱۰ هزار تن خامه تولید می کنیم.
سلیمی درخصوص صادرات تولیدات کارخانه به خارج از کشور ادامه داد: تا قبل از ۹۷ دو سه سال شیرخشک صادر شد؛ اما بعد صادرات آن ممنوع شد.
رئیس هیآت مدیره و دبیر انجمن تولیدکنندگان شیرخشک کشور افزود: درحال حاضر قدرت خرید مردم کم شده است. بنابراین، تبدیل شیر به شیرخشک افزایش پیدا کرده و با توجه به اینکه ماندگاری شیرخشک ۲ سال بیشتر نیست، تولیدکنندگان زیان خواهند کرد. به همین علت، در حال حاضر صنعت دامداری قفل شده است.
وی تصریح کرد: اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری ۲ سهمیه به میزان ۲۵ هزار تن اجازه صادرات دادند؛ اما این میزان دردی را از ما دوا نمی کند و مازاد تولید همچنان مشاهده می شود.
او گفت: اخیرا با وزارت جهاد، صمت و تولیدکنندگان محصولات لبنی جلساتی داشته ایم تا صادرات شیر خشک را آزاد کنیم؛ اما هنوز قطعی نشده است.
رئیس هیأت مدیره تولیدکنندگان شیرخشک کشور افزود: تولیدات ما به صورتmpc و wpc است؛ یعنی کنسانتره پروتئین شیر تولید می کنیم. این کنسانتره تا ۲ سال قبل از کشورهای اروپایی وارد می شد؛ اما الان خودمان تولید می کنیم. بخشی از تکنولوژی آن وارداتی است که در ایران مونتاژ می شود و بخشی از آن هم ساخت کشورمان ایران است.
وی درخصوص تولیدات خامه ادامه داد: در سال به میزان ۱۰ هزار تن خامه تولید می کنیم که اگر بتوانیم آنها را به کره تبدیل می کنیم و اگر این کار میسر نشود، فله ای به کارخانجات لبنی می فروشیم.
دبیر انجمن تولیدکنندگان شیرخشک کشور درخصوص چالش های داخلی گفت: مهم ترین آنها معضلاتی است که با شهرک های صنعتی داریم؛ برای مثال، فلسفه وجودی شهرک های صنعتی، آوردن زیرساخت برای تولیدکنندگان است؛ اما آنها زمین را بدون هیچ گونه امکاناتی ۳۰ برابر قیمت به ما می فروشند و برای امکانات هم از خود ما هزینه دریافت می کنند. برای مثال، از ما برای انشعاب فاضلاب مبلغ ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان هزینه درخواست کرده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد