حمایت اتاق بازرگانی برای حضور فعالان اقتصادی و تجار اصفهانی در آستاراخان روسیه

۳۰

چهاردهمین کارگروه اقتصادی بنیاد مطالعات نصف‌ جهان به تشریح فرصت‌های تبادل تجاری فعالان اقتصادی اصفهان با آستاراخان روسیه و بحث و تبادل نظر درخصوص روند پیشرفت پروژه های زیربنایی و توسعه ای اصفهان به ویژه پروژه قطار سریع‌السیر و دهکده لجستیک اختصاص یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شاخص اقتصاد به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان، در این جلسه حمیدرضا فولادگر، رئیس کارگروه اقتصادی بنیاد مطالعات نصف جهان با اشاره به انعقاد تفاهمنامه اتاق بازرگانی ایران با سرکنسولگری کشورمان در آستاراخان در راستای کمک به افزایش و تسهیل مراودات فعالان اقتصادی، تجار و کارآفرینان ایرانی در زمینه تجارت با کشور روسیه و حضور فعال اتاق ایران در این منطقه، از انجام اقدامات مقدماتی برای مشارکت اتاق بازرگانی اصفهان در سرمایه گذاری جهت این فعالیت ها خبرداد.

آمادگی اتاق بازرگانی اصفهان برای حضور فعالان اقتصادی اصفهان در آستاراخان
مسعودگلشیرازی، رئیس اتاق بازرگانی اصفهان نیز دراین جلسه با اشاره به نقش مهم استان های همجوار بازارهای مرزی در تعاملات با کشورهای هدف صادراتی به واسطه قرابت فرهنگی و بعضا زبانی با کشورمان گفت: با توجه به راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در آستاراخان برای کمک به توسعه مراودات تجاری بین ایران و روسیه، مذاکراتی درخصوص واگذاری سهم اتاق ایران دراین منطقه به پارلمان بخش خصوصی اصفهان صورت گرفته است.
وی بهره مندی اتاق بازرگانی اصفهان از امکانات موجود در آستاراخان را در افزایش حجم صادرات و واردات تجار و فعالان اقتصادی استان مهم ارزیابی کرد.
رئیس اتاق اصفهان ابراز امیدواری نمود تخصیص منطقه ای در بندر اکتائو به تجار ایرانی درکنار فعالیت در منطقه ویژه آستاراخان با همراهی و تعامل هرچه بیشتر مسئولان دولتی با فعالان بخش خصوصی، در گسترش حجم صادرات کشور مفید واقع شود.
وی از اعلام آمادگی اتاق اصفهان برای معرفی کالاها و تجار و فعالان اقتصادی دارای مزیت برای ورود به بازار روسیه خبرداد.

بررسی فرصت های سرمایه گذاری و تجاری در آستاراخان
در ادامه مهدی آکوچکیان، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستاراخان، این استان را دروازه ورود تجارت با روسیه دانست و گفت: با وجود فشار و تحریم های سال های گذشته توانستیم واردات کالاهای اساسی موردنیاز کشور شامل روغن نباتی، چوب ، غلات و گوشت قرمز و صادرات خشکبار، سبزیجات، سیمان، زعفران، کشمش و مواد پتروشیمی به این استان داشته باشیم.
وی واردات حدود ۳۰۰ میلیون دلاری و صادرات ۷۰ میلیون دلاری از این استان را رضایت بخش ندانست و از انجام اقداماتی برای توسعه مراودات تجاری بین دوکشور خبر داد.
آکوچکیان درنظرگرفتن منطقه ویژه اقتصادی “لوتوس” در آستاراخان را برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی ایرانی فرصت مناسبی دانست و افزود: شرکت های ایرانی تاسیس شده در این منطقه از حمایت کامل روسیه برخوردار بوده و عملیاتی نمودن طرح کریدور شمال به جنوب بر اساس دستور رئیس جمهور وقت روسیه نیز، فرصت مغتنمی برای کشورمان است.

وی از پیش بینی درآمد ترانزیتی سالانه ۱۹ میلیارد دلاری در صورت راه اندازی این کریدور برای کشورمان خبر داد و  با اشاره به پتانسیل اصفهان در حوزه سنگ، برضرورت ایجاد کارخانه سنگ در منطقه لوتوس نیز تاکید کرد.
سرکنسول ایران در آستاراخان در ادامه بااشاره به زمین حاصلخیز و آب فراوان این منطقه با توجه به سبقه اصفهان در کشت فراسرزمینی، ورود فعالان بخش کشاورزی به این حوزه را بسیار حایز اهمیت دانست.

درادامه جلسه، آقایان قاضی عسگر، غلامی، صلواتی، نورصالحی و صمیمی گزارش هایی از روند پیشرفت پروژه های قطارسریع السیر و دهکده لجستیک ارائه نموده و مقرر شد مشکلات و موانع دهکده لجستیک در جلسه بعدی شورای برنامه ریزی استان مطرح و مصوبات موردنیاز استانی برای تحقق این پروژه اخذ شود.

همچنین، روح اله میرزاامیری، مدیر امور کمیسیون های اتاق بازرگانی اصفهان و دبیر کارگروه اقتصادی بنیاد نصف جهان به ارایه گزارشی درخصوص تدوین پیشنهادها و مطالبات استان از رئیس‌جمهور منتخب با هدف توسعه پایدار استان اصفهان به عنوان استان پیشران پیشرفت و توسعه کشور پرداخت.
مهدی طغیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز مواردی را در خصوص محورهای کلان اقتصادی پیشنهادی به رئیس جمهور منتخب جهت انعکاس در این سند پیشنهاد نمود.

حضار در پایان جلسه به تبادل نظر در خصوص مباحث آبی اخیر مطرح در رسانه های کشور پرداختند. حمیدرضا فولادگر با بیان برخی آمار و ارقام در خصوص منابع آبی استان اصفهان و خوزستان و همچنین مقایسه حجم کشت برنج در این دو استان، نسبت به انتشار آمار و اطلاعات نادرست در فضای مجازی انتقاد کرد.

مسعود گلشیرازی در پایان، ضرورت احصا، تنظیم و انتشار اخبار و آمار و اطلاعات صحیح در خصوص مباحث آب را یکی از اولویت های بنیاد نصف جهان برشمرد و از بنیاد درخواست نمود در این خصوص کارگروه ویژه ای تشکیل شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد