خام فروشی در ۳۰ درصد از سنگ‌های تزیینی استان اصفهان

فعالان اقتصادی بیشتر مراقب باشند

۱۴

درحالی که سنگ‌های تزیینی کشور و استان اصفهان می بایست بعد از فرآوری و ایجاد ارزش افزوده به سایر کشورها صادر شود تا از این راه تولید کننده به سود واقعی برسد و چرخ اقتصاد کشور بچرخد، اما طبق آمارهای موجود حدود ۳۰ درصد از سنگ‌های صادراتی به صورت خام به کشورهای هدف ارسال می‌شود که این به نفع اقتصاد کشور نیست.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، پیش از این یک مقام مسئول در سازمان صمت استان اصفهان، خام فروشی را بزرگترین مشکل در صنعت سنگ کشور عنوان کرده بود و اظهار داشت: این خام فروشی در بیشتر ذخایر معدنی سنگ‌های تزیینی کشورصورت می گیرد که از معضلات کنونی در صادرات سنگ است، زیرا خام فروشی ارزش افزوده‌ای برای اقتصاد کشور به واسطه آن که خام فروشی سنگ موجب انتقال ارزش افزوده این صنعت به خارج از کشور می شود، به همراه ندارد.

مشاور کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه خبری شاخص اقتصاد گفت: چنانچه فرآوری و جلوگیری از خام فروشی سنگ به صورت ویژه مورد توجه جدی صنعتگران قرار گیرد، به افزایش پنج تا ۶ برابری ارزش افزوده و اشتغال منجرخواهد شد.حسام الدین فرهادی یکی از مهمترین مشکلات صنعت معدن در این استان را بازسازی و نوسازی نکردن بسیاری از این واحدهای فرآوری به ویژه در بخش سنگ‌های تزیینی دانست که بگفته وی ضروری است تا معدن داران به سمت ساخت و تولید یا واردات تجهیزات جدید در عرصه فرآوری مواد معدنی حرکت کنند.محصولات تولیدی واحدهای فرآوری به‌ دلیل قدیمی بودن دستگاه‌ها و تجهیزات از کیفیت لازم برخوردار نیستند و قدرت رقابت چندانی در بازارهای جهانی نیز ندارند.در این رابطه معدن داران استان اصفهان باید تلاش بیشتری درباره بازاریابی و صادرات محصولات خود داشته باشند.

هم اینک ظرفیت تولید سالانه معادن استان اصفهان ۴۸ میلیون تن است. سنگ‌های تزیینی، طلا، شن و ماسه، سنگ آهک، سنگ آهن، مس، سرب و روی از مهمترین محصولات و تولیدات معادن این استان به حساب می آید.اصفهان به عنوان یکی از استان‌های با ظرفیت‌های بالای معدنی در کشور، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره برداری با سرمایه گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال دارد که نزدیک به ۴۰۰ واحد از آن سنگ‌های تزئینی است.

استان اصفهان یکی از قطب‌های معدنی و صنایع وابسته به آن در کشور است. سهم اصفهان در صنعت کشور ۱۱ درصد، سرمایه گذاری ۱۰ درصد و اشتغال صنعتی هشت درصد است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد