دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: کسب و کارها باید رقابتی باشد

11

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر بخواهیم رقابت های بنگاهی در کشور شکل بگیرد ابتدا باید کل کسب و کارها را رقابتی کنیم، گفت: این مهم بدون تشکیل ایالت اقتصادی در کشور میسر نمی شود.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، محسن رضایی در نشست با فعالان اقتصادی اصفهان افزود: کشور توسعه یافته ای در دنیا نیست که ایالت اقتصادی نداشته یاشد و ما هم باید با تشکیل ایالت اقتصادی، به کارآفرینان مان بگوییم بیایند و سرمایه گذاری کنند و به آنان هم مسئولیت و هم اختیار بدهیم.

وی ادامه داد: برای حل مشکلات کشور در وهله اول باید نقش اقتصاد ایران را در عرصه بین الملل تعریف کنیم و خام فروشی نکنیم و تا راه حلی برای این موارد پیدا نکنیم، نمی توانیم به بنگاه و. ایالت اقتصادی بپردازیم.

رضایی در ادامه افزود: مساله دوم تقسیم کار ملی است، به این معنا که در بین استان های کشور به ایالت اقتصادی تقسیم ملی صورت گیرد، به طور مثال؛ اصفهان دارای ظرفیتی است که می تواند جایگاهش را در بین سایر استانها مشخص کند ومساله سوم؛ محیط کسب و کار است که ۱۱ قاعده کلی دارد و بعد از اینها فضای سیاسی، فرهنگی، خصوصی و اقتصادی کشور است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با انتقاد از سیاست های اقتصادی دولت یازدهم و دوازهم گفت: مجموعه این سیاست ها در بحث ارز، طلا، تجاری و مالی، اقتصاد کنونی ما را دامن زده است.

رضایی بیان کرد: اقتصاد راه حل سیاسی ندارد، بلکه راه حل اقتصادی دارد، نباید با عوض شدن دولت ها هزاران مدیر تغییر کنند، در دوره دوم ریاست جمهوری رفسنجانی تا احمدی نژاد قیمت ارز دو برابر شد، اما در دولت روحانی این رقم ۷ تا ۸ برابر شده است.

وی در ادامه تاکید کرد: اقتصاد متعلق به مردم و نسل های آینده است و چون رئیس جمهوری می خواهد دور دوم رای بیاورد، به شکلی عمل می کنند که اقتصاد را فرو می ریزد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: راه حل چهارم برای رفع مشکل اقتصاد کشور، اصلاح رابطه دولت با اقتصاد است یعنی جایی باید دست آن را قطع کنیم و در جایی دیگر قوانین ثابت و بدون تغییر باشد.

وی همچنین گفت: زنجیره کسب و کارها از موضوعاتی است که باید زنجیره کامل داشته باشد نه اینکه فردی کارخانه ای بزند که ارتباطی با آن ندارد و زنجیره کارآفرینی نیز آخرین مورد آن است که باید مد نظر قرار گیرد.

وی در خاتمه گفت: اقتصاد را باید از بالا به پایین ساماندهی کنیم و ریل گذاری کنیم، زیر اگر اقتصاد نباشد، امنیت نیز نیست.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد