دولت از خام فروشی دست بردارد!

8

مدیرعامل شرکت اتصالات پلیمری تیران گفت: دولت باید از خام فروشی دست بردارد. اگر ما می توانیم لوله تولید کنیم و به کشورهای همجوار صادر کنیم، دلیلی ندارد مواد خام را صادر کنیم و بعد لوله های پلی اتیلن را با پرداخت هزینه های گزاف از کشورهای دیگر وارد کنیم.

مهرداد شاطریان خاطر نشان کرد: لوله از معدود کالاهایی است که تاکنون از چین وارد نشده است. حالا که این وضعیت و پتانسیل تولید را داریم، دولت باید از تولیدکننده حمایت کند و دست کم هزینه حمل تا مرز کشورها را تقبل کند تا تولیدکنندگان انرژی خود را برای رقابت با دیگر کشورها ذخیره کنند.

شاطریان درخصوص صادرات محصولات شرکت افزود: ما علاوه بر مصرف داخلی، محصولاتمان را به کشورهای عراق، گرجستان، افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان هم صادر می کنیم.

وی درخصوص وضعیت کشور درتولید این گونه محصولات تاکید کرد: تولید لوله های آبیاری در کشور ما از وضعیت خوبی برخوردار است. در کیفیت از نمره قابل قبول و خوبی برخورداریم و از چین بالاتر هستیم که جزو افتخارات این مملکت است؛ اما متاسفانه در حوزه تبادلات پولی، اقتصادی، نرخ ارز و نوسانات آن مشکل داریم.

وی درخصوص چالش های دیگری که امثال این صنایع با آنها دست به گریبان هستند، گفت: دولت برای حل مشکلات نباید جزیره ای نگاه و برخورد کند. ما صنایع همه به هم وصل هستیم. پس مسائل باید به صورت کلان و برابر حل شوند؛ مثلا دولت می خواهد مشکل خودرو را حل کند، چشم فولاد را کور می کند.

وی افزود: شرکت ما در سال ۸۵ تاسیس شد و از سال ۹۰ تغییر کاربری داد و از آن زمان تاکنون تجهیزات آبیاری قطره ای را تولید می کنیم. مساحت کارخانه ۱۵ هزار مترمربع و تعداد کارکنان ما ۱۵۰ نفر هستند. کلیه محصولات شرکت تحت استاندارد ملی ایران تولید می شوند و بیشتر مصارف کشاورزی دارند. از ۲ سال پیش تاکنون هم لوله های پلی اتیلن برای مصارف گازرسانی را تولید می کنیم.

شاطریان با ابراز رضایت بسیار از کارکنان شرکت تصریح کرد: بهترین تجربه برای من در طول این سال ها این بوده که توانسته ایم نیروهای غیرمتخصص را به بالاترین حد توان برسانیم؛ به طوری که کشورهای تولیدکننده ماشین آلات، برای نصب آنها در کشورهای دیگر از ما درخواست می کنند نیروهای نصاب به کشورهای مورد نظرشان بفرستیم. این تجربه برای من خیلی ارزشمند بوده است.

وی گفت: میانگین سنی نیروهای ما ۲۸ سال است. ما زیر فوق دیپلم نداریم؛ اما اداره کردن این نیروی انسانی مستلزم حمایت های دولت و برنامه ریزی دولتی است. متاسفانه، دافعه کشور ما بیش از جاذبه آن است. چرا متخصصان ما مهاجرت می کنند؟ چون بزرگان کشور نمی توانند خوب برنامه ریزی کنند تا آنها را نگه دارند.

این فعال اقتصادی افزود: در مدت ۱۰ سال ما موفق شده ایم خودمان را به گرید A در حوزه های آبیاری قطره ای، لوله های آبیاری و پلی اتیلن برسانیم و این مهم به کمک همین نیروهای متخصص به دست آمده است.

مدیرعامل شرکت اتصالات پلیمری تیران درخصوص چشم انداز ۱۰ سال آینده شرکت گفت: زمان شروع طرح های زیادی برای ظرفیت ۵۵ هزار تن نوشتیم؛ ولی الآن تنها به ۳۵ درصد از اهداف خود رسیده ایم. ما در قالب زمان بندی شده کار را پیش برده ایم؛ اما در ۲ سال گذشته با تحریم ها دست و بالمان بسته شد. اگر مراودات بین المللی خوب بود، از برنامه پیش می افتادیم.

وی درمورد توسعه شرکت افزود: کارخانه دیگری در دست احداث داریم که محصولش ورقه های ژئوممبران است و در صورت تاسیس می توانیم ۳۰۰ نفر دیگر را نیز استخدام کنیم.

شاطریان افزود: کشور ما در پنج نوع مواد معدنی که زمین می تواند به انسان ها هدیه کند، اول تا پنجم است. براین اساس، ما کشوری بسیار غنی و ثروتمند داریم. پس فقر نشانه این است که مدیران ما ناتوان هستند. باید دور بزنیم و راه را درست انتخاب کنیم و سخن پایانی اینکه ما با تحریم ها مشکلی نداریم؛ با تحریم های داخلی مشکل داریم.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد