ذوب روی اصفهان؛ تک محصولی و صادرات گرا

13

مدیرعامل شرکت ذوب و روی اصفهان گفت: ذوب و روی اصفهان، شرکتی تک محصولی است که «شمش روی» آن با درجه خلوص بالای ۹۹.۹۵ درصد با نام High Grade تولید و در سطح جهان عرضه می شود.

عبدالله پیمان تیموری نیا افزود: قیمت محصول، قیمت روز بورس فلزات لندن است و ما بر اساس همان قیمت محصول را به فروش می رسانیم.

به گفته این مقام مسئول، همه محصولات به فروش رفته این شرکت از ابتدای امسال صادراتی بوده و فروش داخلی نداشته است.

وی ادامه داد: ارز حاصل از صادرات نیز در سامانه نیما اظهار شده و از طریق صرافی های بانکی به ریال تبدیل می شود.

تیموری نیا خاطرنشان کرد: ما یک شرکت بورسی و سهامی عام هستیم که سهام ما در بورس به فروش رفته و به همین دلیل به صورت قانونی باید همه روزه اطلاعات فروش و تولیدمان را در سامانه کدال ثبت کنیم؛ به همین دلیل مباحثی که در خصوص برخی شرکت ها در زمینه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات یا دیر آوردن آن مطرح است، در اینجا مصداق نداشته و در مهلت قانونی ارز وارد شده به شرکت را با نرخ تسعیر به ریال تبدیل می‌کنیم.

وی بیان داشت: امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال، افزایش جزئی در تولید تجربه کردیم که دلیل آن ثابت ماندن منابع معدنی و مواد اولیه مورد نیاز شرکت است.

مدیر عامل شرکت ذوب و روی اصفهان توضیح داد: در زمینه تامین مواد اولیه، این شرکت اتکای زیادی به معادن روی انگوران (که عمده محل تامین خاک های شرکت‌های روی است) نداشته و از حدود ۱۰ سال قبل، با توجه به تهیه مقدار قابل توجه خاک معدنی کم عیار از سوی شرکت “باما” (در مجاورت شرکت ذوب و روی اصفهان)، با به کارگیری فناوری کوره های «ولز» خاک با عیار ۶ تا ۷ درصد را به خاک با عیار بالای ۴۰ درصد تبدیل می کنیم.

وی گفت: این شیوه را شرکت ذوب روی اصفهان برای نخستین بار در کشور پایه‌گذاری کرد که یکی از امتیازات آن عدم نیاز به آب است.

تیموری نیا اظهار داشت: امروز با توجه به کمبود آب به ویژه در استان اصفهان و استان های مجاور، به کارگیری این شیوه که از طریق حرارتی عمل می کند، مزیت ها و منافع زیادی به همراه دارد.

وی گفت: به این ترتیب ۷۰ تا ۸۰ درصد ماده اولیه مورد نیازمان را از محل خاک های کم عیار یاد شده تامین می‌کنیم که مقدار آن از پارسال تا امروز برای این شرکت ثابت بوده است.

تیموری نیا خاطرنشان کرد: هدفگذاری ما تولید سالیانه ۱۰ هزار تن شمش روی است.

مدیر عامل شرکت ذوب و روی اصفهان ادامه داد: اکنون دو دستگاه دیزل ژنراتور با توان بالا خریداری شده که در مرحله نصب است، پس از نصب آنها می‌توانیم برنامه های افزایش تولید در شرکت را محقق کنیم که امید می‌رود قسمت عمده آن در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ محقق شود.

اقدامات زیست- محیطی
وی یادآور شد: سایر تلاش ها و اقدامات انجام شده در شرکت در سال های اخیر بیشتر جنبه زیست- محیطی داشته است.

این مقام مسئول توضیح داد: شرکت امروز در شعاعی از مرکز شهر اصفهان قرار گرفته که دیگر اجازه فعالیت به شرکت‌های تولیدی داده نمی شود؛ درحالی که در سال ۷۸ و زمان راه‌اندازی کارخانه چنین قانونی وجود نداشته و شهر اصفهان نیز آنقدرها توسعه نیافته بود.

وی اضافه کرد: به مرور زمان با سخت گیرانه تر شدن قوانین و همچنین توسعه شهر اصفهان به خصوص از سمت جنوب، مسائل زیست -محیطی جدی تر شد و این شرکت هزینه‌های زیادی صرف کرد تا آلودگی های عادی ناشی از این فعالیت را به حداقل برساند.

تیموری نیا بیان داشت: به طور طبیعی هر فعالیت معدن‌کاری با آلودگی هایی از جمله کنده شدن سطح زمین، از بین رفتن پوشش های گیاهی در حین اکتشاف، استخراج و فرآوری، همچنین مواد شیمیایی، آسیاب‌ها و خرد کننده ها سر و کار دارد.

وی اظهار داشت: امروز همه بخش‌های کارخانه که در معرض باد بودند، پوشانده شده و علاوه بر آن، هشت دستگاه غبارگیر با فناوری جت فیلتر راه اندازی شده که هرگونه غباری را در سطح کارخانه جمع آوری می کند.

مدیر عامل شرکت ذوب و روی اصفهان ادامه داد: علاوه بر آن، همه منابع جمع‌آوری پساب های کارخانه ایزوله شده و نفوذ پساب به آب های زیرزمینی به صفر رسیده است. همچنین، همه پساب های خروجی از سایت در جایی ذخیره شده و دوباره به چرخه تولید برمی‌گردد و سایر پساب های انسانی و غیره نیز پس از تصفیه مجدد به خط تولید بازخواهند گشت.

بی تاثیری تحریم ها بر صادرات شرکت
وی در ادامه اظهار داشت: عمده محصولات تولیدی این شرکت به بازار کشورهای جنوب شرق آسیا صادر می‌شود و از آنجایی که فلز روی جزو فلزات مشمول تحریم نیست، مشکلی در صادرات شرکت وجود ندارد.

توزیع سود ۲۰۰ تومانی به ازای هر سهم
تیموری نیا در عین حال بیان داشت: طی دو سال اخیر بخشنامه صادره از سوی وزارت صمت که همه واحدها باید مجوز صادرات داشته باشند، صادرات این شرکت را با مشکل مواجه کرده، به طوری که دو سال پیش صادرات شرکت به مدت ۶ ماه متوقف شد.

وی گفت: پس از آن با دریافت مجوز صادراتی که ازجمله ملزومات آن مشمول استاندارد اجباری شدن تولیدات بود و همچنین رفع مشکلات و مسائل اداری و مالی، ذخایر ۶ ماهه شرکت که صادر نشده بود، صادر و به نقدینگی تبدیل شد.

این مسوول افزود: در پایان سال مالی گذشته توانستیم سود قابل توجهی به سهامداران شرکت به اندازه ۲۰۰ تومان به ازای هر سهم اختصاص دهیم که شامل ۹۰ درصد سود شرکت بود و ۱۰ درصد دیگر، برای گردش مالی شرکت در نظر گرفته شد.

برخورداری از نیروی انسانی توانمند
وی خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که شمش روی تولیدی این شرکت در رقابت با سایر تولیدکنندگان جهانی پایین‌تر نبوده و در همان حد کیفیت است (با وجود استفاده از خاک با عیار پایین)، برخورداری از نیروی انسانی کارآمد و پرتلاش است.

تیموری نیا تاکید کرد: همچنین واحد تحقیقاتی فعال این شرکت که مرتباً پروژه های جدیدی را تست کرده و به خط تولید پیشنهاد می کند، یکی دیگر از عوامل موفقیت شرکت است که توانسته شرکت ذوب روی اصفهان را از آسیب پذیری های رایج مصون نگه دارد؛ به طوری که تا امروز هیچ تاخیری در پرداخت حقوق و مزایا و تعدیل نیرو نداشته؛ بلکه جذب نیرو نیز داشته و داریم.

وی در ادامه به برخی طرح های در دست اجرای این شرکت اشاره کرد و گفت: با اجرایی کردن قسمت ذوب و ریخته گری شرکت (که به این منظور از یک کوره القایی الکتریکی استفاده خواهد شد) مصرف سوخت فسیلی کاهش یافته، راندمان ذوب افزایش یافته و برای نیروی انسانی شرکت کار راحت‌تر خواهد شد.

مدیر عامل شرکت ذوب و روی اصفهان خاطر نشان کرد: این کوره القایی- الکتریکی و قسمت ذوب و ریخته گری شرکت به خارج از شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان منتقل شده و به این منظور یک زمین ۱.۳ هکتاری در خارج اصفهان در نظر گرفته شده است.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: ۲۲۰ نفر نیرو (به جز نیروهای پیمانکاری) در شرکت به صورت مستقیم مشغول به کارند و دست کم چهار برابر این تعداد نیروهای کار غیرمستقیم با ما مشارکت و فعالیت می‌کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد