رئیس اتحادیه فرش دستباف روستایی اصفهان: شورای فرش در کشور ایجاد شود

۹۷

رئیس اتحادیه فرش دستباف روستایی استان اصفهان گفت: فرش دستباف از جایگاه مطلوبی در کشور و در بین دولتمردان برخوردار نیست، زیرا اگر این طور بود یک کرسی مانند شورای اقتصاد و فرهنگ عمومی با عنوان “شورای فرش” ایجاد می شد.

علی شهبازی در گفتگو با پایگاه خبری شاخص اقتصاد افزود: اگر این صنعت را به عنوان سرمایه ملی و پایدار می شناسیم، باید تمام قد برای این صنعت جایگاهی تعریف می کردیم که این طور نیست.

وی گفت: درحالی که بیشترین اشتغال را در بحث فرش دستباف (حدود ۲ میلیون بافنده فرش در کشور) داریم و مشکلات این حوزه دسته بندی و شناسایی شده است، باید دید که این صنعت در کدام بسته حمایتی دولت در داخل و خارج از کشور قرار دارد.

شهبازی تاکید کرد: ما نیاز داریم تا یک تیم تخصصی این صنعت را آسیب شناسی کند تا یک بار برای همیشه از رکود در این صنعت و مشکلات مبتلابه خارج شود، آنگاه شاهد رونق و شکوفایی در این صنعت خواهیم بود.

رئیس اتحادیه فرش دستباف روستایی استان اصفهان، ارزش صادرات هر متر مربع این صنعت را معادل یک بشکه نفت خام دانست که بگفته وی از این موضوع غافل هستیم.

وی با تاکید بر این که ۲۷۰ هزار بافنده فرش در استان داریم، تصریح کرد: ۱۹ هزار بافنده فرش استان هیچ گونه پوشش بیمه ای ندارند؛ درحالی که پیش از این ۶۷ هزار نفر پوشش بیمه ای داشتند؛ اما اینک این تعداد به ۲۴ هزار نفر تقلیل یافته است.

شهبازی، شرایط فرش دستباف در کشور را نامطلوب دانست و گفت: عوامل زیادی آن صنعت را به این وضعیت رسانده است که ابتدا نگاه‌ مسئولان به این صنعت باید تغییر کند.

وی در عین حال خواستار تلاش بیشتر مسئولان کشور و استان اصفهان به عنوان قطب تولید فرش دستباف برای حمایت و رفع مشکلات این صنعت شد و گفت: این استان متنوع ترین استان ها در تولید فرش دستباف است که در سال‌های اخیر توانسته چند برند فرش از جمله فرش اصفهان، نایین و کاشان را در جهان و همچنین فرش یلمه علی آباد، فرش دهاقان و فرش جوشقان را نیز به ثبت ملی برساند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد