رئیس فراکسیون گردشگری مجلس: اولویت اصلی نظام رسیدگی به صنعت گردشگری باشد

۲۴

رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت صنعت گردشگری و رسیدگی به مشکلات فعالان این حوزه تاکید کرد: صنعت گردشگری می تواند برای کشور ارزآور باشد؛ لذا باید این حوزه را جدای از مسائل سیاسی دانست و اولویت اصلی نظام باید به این سمت باشد.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، به نقل از سایت میراث، محمدرضا دشتی اردکانی در نشستی با معاون گردشگری وزارت میراث، به رویکرد مثبت مجلس نسبت به مقوله گردشگری اشاره کرد و افزود: در بودجه سال آینده، باید بخشی جهت کمک بلاعوض به فعالان آسیب‌دیده گردشگری در نظر گرفته شود.

صنعت گردشگری به حمایت ملی نیز دارد

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز در این نشست گفت: صنعت گردشگری آسیب‌دیده از بحران کرونا برای بقا و حیات دوباره نیازمند حمایت ملی است.

ولی تیموری تاکید کرد: به دنبال حوادث و اتفاقات ناخوشایند نیمه دوم سال گذشته که منجر به لغو سفر گردشگران بین‌المللی از ابتدای سال جاری میلادی به کشورمان شد و پس از آن شیوع بیماری کرونا که عملا صنعت گردشگری کشور را با چالش‌های اساسی روبرو ساخت؛ شاهد افول در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی بوده‌ایم.

وی افزود: به منظور احیای دوباره این حوزه نیاز به اتخاذ تدابیری از جمله بخشودگی مالیات و هزینه‌های تاسیسات گردشگری آسیب‌دیده از شیوع کرونا وجود دارد که برای تحقق آن اهمیت حمایت ملی و یاری تمامی نهادهای فرابخشی مرتبط با موضوع سفر نمود پیدا می‌کند.

تیموری یادآور شد: عدم قطعیت موجود و نبود امکان ترسیم دورنمای کلی برای خروج از این وضعیت فعالان حوزه گردشگری و صنایع‌دستی کشور را به شدت مستاصل کرده است و بیم آن می‌رود روند تعدیل و اخراج کارکنان و کارشناسان این حوزه فضای کسب وکارهای موجود را بیش از پیش متلاطم کند. 

 معاون گردشگری گفت: متاسفانه تاکنون حمایت قابل توجهی از بخش گردشگری و صنایع‌دستی صورت نگرفته و علیرغم مکاتبات و گزارش‌های ارسالی به مراجع مختلف، هیچگونه تمایزی به فعالان این حوزه نسبت به سایر حوزه ها که زمان بسیار کوتاهی را با این بحران مواجه بودند، قائل نشده‌اند.

تیموری با برشمردن ویژگی‌هایی که صنعت گردشگری را از سایر حوزه‌ها متمایز و در نتیجه ضرورت حمایت متفاوت را دو چندان می‌کند؛ اظهار کرد: عدم امکان ذخیره یا نگهداشت خدمات گردشگری، آسیب‌پذیر بودن فعالان این حوزه به دلیل نو پا بودن، کوچک و متوسط بودن نوع کسب وکار، سیال بودن ماهیت صنعت گردشگری کشور و نیز تاثیرپذیری از پیامدهای محیطی از جمله ویژگی‌هایی است که این حوزه را نیازمند یاری و نگاه متفاوت می‌کند.

به گزارش روابط عمومی گردشگری کشور، معاون گردشگری با تشریح شرایط حاکم بر فضای صنعت گردشگری کشور پیشنهاد کرد: تخصیص تسهیلاتی با نرخ کارمزد تک رقمی و دوره تنفس یکساله، برخورداری افراد حقیقی و حقوقی دارای مجوز فعالیت گردشگری و صنایع دستی از تسهیلات سرمایه در گردش، امهال یکساله بازپرداخت تسهیلات دریافتی و بخشودگی کامل مالیات، عوارض و سایر هزینه‌های فعالان این حوزه در طول سال جاری می‌تواند جانی دوباره به صنعت گردشگری کشور ببخشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد