رباتی که علائم حیاتی بیماران COVID-۱۹ را بدون تماس اندازه گیری می‌کند

۶۹

محققان انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) در آمریکا و بیمارستان Brigham) و Women’s Hospital) امیدوارند که با استفاده از روبات‌ها بتوانند علائم حیاتی بیماران از راه دوراندازه گیری کنند، تا خطری را که افرادی که مسئول انجام تست کرونا هستند تهدید می کند کاهش دهند.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از خبرگزاری فناوری؛ در طی بیماری همه گیر ویروس کرونا، یکی از پرخطرترین کارها، مراقبت‌های بهداشتی ارزیابی افرادی است که علائم Covid-19 را دارند. محققان انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) در آمریکا و بیمارستان Brigham) و Women’s Hospital) امیدوارند که با استفاده از روبات‌ها برای اندازه گیری علائم حیاتی بیماران از راه دور، این خطر را کاهش دهند.

این ربات‌ها که توسط دستگاه دستی کنترل می‌شوند، می توانند قرصی نیز به همراه داشته باشند که به پزشکان امکان می‌دهد علائم بیماران را بدون حضور در یک اتاق از آنها بپرسند.

هنوی هوانگ، فوق دکترای MIT می‌گوید: ” یکی از اهداف ما از استفاده از رباتیک، حذف افراد از مشاغل خطرناک است که با استفاده از روبات‌ها، خطر قرار گرفتن مستقیم آنها در معرض بیماران مبتلا را کاهش دهیم.

محققان با استفاده از چهار دوربین نصب شده بر روی یک ربات سگ مانند که توسط Boston Dynamics ساخته شده است، می‌توانند درجه حرارت پوست، میزان تنفس، ضربان نبض و میزان اشباع اکسیژن خون را در بیماران سالم از فاصله ۲ متر اندازه گیری کنند. آنها اکنون در حال برنامه ریزی برای آزمایش آن در بیماران با علائم Covid-19 هستند.

هوانگ یکی از نویسندگان اصلی این تحقیق به همراه پیتر چای، استادیار طب اورژانس در بیمارستان بریگام و زنان یک دانشجو از ETH (موسسه فدرال فناوری سوئیس زوریخ) است.

محققان الگوریتم‌هایی را ایجاد کردند که به آنها این امکان را می‌دهد از دوربین مادون قرمز برای اندازه گیری درجه حرارت بالای پوست و میزان تنفس استفاده کنند. برای دمای بدن، دوربین دمای پوست را در صورت اندازه گیری می‌کند و الگوریتم آن دما را با دمای هسته بدن ارتباط می‌دهد. این الگوریتم همچنین دمای محیط و فاصله بین دوربین و بیمار را در نظر می‌گیرد، بنابراین می‌توان اندازه گیری‌ها را از فواصل مختلف، تحت شرایط آب و هوایی مختلف انجام داد.

برای محاسبه میزان تنفس بیمار می‌توان از اندازه گیری‌های دوربین مادون قرمز نیز استفاده کرد. همانطور که بیمار با پوشیدن ماسک به داخل و خارج نفس می‌کشد ، نفس او دمای ماسک را تغییر می‌دهد. اندازه گیری این تغییر دما به محققان این امکان را می‌دهد که سرعت نفس کشیدن بیمار را محاسبه کنند.

سه دوربین مونوکروم هر کدام طول موج متفاوتی از نور را فیلتر می‌کنند – ۶۷۰ ، ۸۱۰ و ۸۸۰ نانومتر. این طول موج‌ها به محققان اجازه می‌دهد تغییرات جزئی رنگی را که هنگام هموگلوبین سلول‌های خونی به اکسیژن متصل شده و از طریق رگ‌های خونی جریان دارد، اندازه‌گیری کنند. الگوریتم محققان از این اندازه گیری‌ها برای محاسبه میزان نبض و اشباع اکسیژن خون استفاده می‌کند.

هوانگ می‌گوید: “ما واقعاً فناوری جدیدی برای اندازه گیری توسعه ندادیم.” “آنچه ما انجام دادیم این است که آنها را به طور خاص برای برنامه Covid ادغام کرده و همزمان علائم حیاتی مختلف را تجزیه و تحلیل می کنیم.”

در این مطالعه، محققان اندازه‌گیری‌هایی را روی داوطلبان سالم انجام دادند و آنها اکنون در حال برنامه ریزی برای آزمایش رویکرد رباتیک خود در افرادی هستند که علائم Covid-19 را در بخش اورژانس بیمارستان نشان می‌دهند.

بودجه تحقیق توسط دپارتمان مهندسی مکانیک MIT و استاد توسعه شغلی کارل ون تاسل (۱۹۲۵) تأمین شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد