شورای گفتگوی اصفهان بر سکوی نخست کشور

17

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان از کسب رتبه اول توسط شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در بین شوراهای گفتگوی کشور خبر داد و گفت: این شورا با کسب نمره ۹۸.۵ از ۱۰۰ بهترین عملکرد را در بین شوراهای گفتگو داشته است که نشان دهنده همدلی و تعامل در بین اعضای آن است.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی شاخص اقتصاد به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان، نشست خبری هیأت رئیسه اتاق بازرگانی اصفهان و تشکل‌های اقتصادی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان با اصحاب رسانه، عصر روز شنبه ۱۳ دی ماه با حضور مسعود گلشیرازی رئیس،  فرشته امینی و بهرام سبحانی اعضای هیأت رئیسه اتاق بازرگانی اصفهان، محمود تولایی رئیس اتاق بازرگانی کاشان، رسول جهانگیری رئیس اتاق اصناف و محمد میرهادیان رئیس اتاق تعاون برگزار شد.
رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه دلیل برگزاری این نشست تشریح ساز و کار شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی است، توضیح داد: شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به موجب قانون، فعالیت خود را در دهه حاضر با حضور استانداران، رؤسای اتاق‌های بازرگانی، تعاون، اصناف و همچنین مشارکت مدیران دستگاه‌های اجرایی و منتخبان تشکل‌ها آغاز کرد و هدف مهم از تشکیل این شورا بهبود شاخص کسب و کار و رفع مشکلات فعالان اقتصادی است.
گلشیرازی با بیان این که در ۲۱ ماه گذشته، ۳۵۰ مصوبه با هدف احصای مشکلات بخش خصوصی محصول کار این شورا بوده است، ادامه داد: اکثر مشکلات و موضوعات ابتدا در کمیته‌های تخصصی  بحث و بررسی و سپس نتیجه کار در صحن شورا مطرح می‌شود.
او با بیان این نکته که در دوره جدید اتاق، شاهد حضور صد در صدی اعضا در جلسات بوده‌ایم، افزود: دادستان، رئیس کل دادگستری، استاندار، نمایندگان منتخب مجلس، شهردار مرکز، رؤسای اتاق‌ها، رؤسای دستگاه‌های دولتی و فعالان اقتصادی همه در این جلسات حضور مستمر دارند که در طول تاریخ اتاق این میزان از مشارکت بی‌نظیر است.
گلشیرازی با اشاره به نتایج نظرسنجی ها در اتاق بازرگانی اصفهان، اذعان داشت: آمار و ارقام نشان می‌دهد که کمتر از ۲۰ درصد از فعالان اقتصادی که ذی نفعان تشکیل مجامعی نظیر ستاد تسهیل، شورای گفتگو و کمیته حمایت قضایی هستند، از ظرفیت این سه نهاد باخبر هستند؛ در همین راستا برگزاری چنین نشست‌هایی می‌تواند فعالان اقتصادی را با حقوقشان بیشتر آشنا کند.
وی تاکید کرد: برای خدمت بهتر در شرایط جنگ اقتصادی لازم است فعال اقتصادی به خوبی با ظرفیت‌هایی که قانون‌گذار برایش در نظر گرفته است، آشنایی داشته باشد و اصحاب رسانه نیز همراهی کنند تا ظرفیت‌های این نهادها به اطلاع فعالان اقتصادی برسد.
مسعود گلشیرازی ضمن بیان این نکته که تعداد مصوبه‌های ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بیش از ۱۲ هزار عدد بوده است، تصریح کرد: این عدد دو پیام دارد: اول اینکه چرا دستگاه‌های اجرایی کار خود را به خوبی انجام نداده و موضوع به ستاد تسهیل و یا شورای گفتگو ارجاع داده می‌شود، و دوم اینکه این گونه نهادها تشکیل شده‌اند تا نقص انبوه قوانین و مقررات را برطرف کنند.
رئیس اتاق بازرگانی اصفهان، افزود: شورای گفتگو به عنوان نهاد مادر ایفای نقش می‌کند، مصوبات کمیته حمایت قضایی، عیناً در شورا قرائت می‌شود و ستاد تسهیل به صورت مسأله محور موضوعات را بررسی می‌کند تا شاخص کسب و کار ارتقا یابد.
مسعود گلشیرازی گفت: مدیران و مسئولان استان اصفهان تلاش بسیار زیادی را انجام می‌دهند و لازم است اثربخشی این تلاش‌ها بر شاخص کسب و کار نیز ارزیابی شود.
او با اشاره به این نکته که در اتاق نهم، شاخص کسب و کار که دارای شیبی نزولی بود، کنترل شد و با شیب آرام در جهت مثبت در حال حرکت است، ابراز امیدواری کرد که بتوان با گفتمان مبتنی بر خرد، نتیجه را بهبود بخشید.
گلشیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آسیب پذیر بودن استان اصفهان در مقابل پاندمی کرونا، گفت: شورای گفتگو با تشکیل ستاد مرکزی احیای گردشگری که در ذیل این شورا فعالیت می‌کند، یک نهاد فرا دستگاهی را مصوب کرد و مثلث گردشگری سه استان اصفهان، یزد و فارس تشکیل شد تا امورات را به طور جدی پیگیری کند.
رئیس اتاق بازرگانی اصفهان همچنین با اشاره به این نکته که استان اصفهان رتبه اول را در رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات داشته است، این موفقیت را محصول خوش حساب بودن فعالان اقتصادی استان دانست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد