رفع محدودیت‌های ناشی از چک برگشتی برای بنگاه‌های اقتصادی

17

بانک مرکزی براساس مفاد قانون صدور چک با هماهنگی وزارت صنعت و استانداری‌های سراسر کشور، رفع محدودیت‌های ناشی از چک برگشتی برای بنگاه‌های اقتصادی را به مدت یک سال اجرایی کرد.
به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، براساس تبصره یک ماده ۵ مکرر قانون صدور چک رفع محدودیت بندهای الف (افتتاح نکردن هرگونه حساب و صدور کارت‌بانکی جدید)، ج ( پرداخت نکردن هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت‌نامه‌های ارزی یا ریالی) و ‌د (گشایش نکردن اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی) در ارتباط با بنگاه‌های اقتصادی که چک برگشتی دارند، باتوجه به شرایط، اوضاع ‌و احوال اقتصادی موجب اخلال در امنیت اقتصادی استان مربوط شود، به تشخیص شورای تأمین استان موارد یاد شده به مدت یک سال به حالت تعلیق درمی‌آید.
با توجه به موارد یاد شده و در چارچوب اجرای ماده ۶ آیین‌نامه اجرایی تبصره فوق‌الذکر بانک مرکزی پس از وصول مصوبه شورا، نسبت به تعلیق محدودیت بنگاه اقتصادی به مدت یک سال در سامانه‌های مربوط اقدام می‌کند.
براین اساس مدیریت کل اعتبارات در ۲۹ آبان سال ۱۳۹۸ در قالب بخشنامه ای موضوع رفع محدودیت‌های ذکر شده و اسامی مشمولان را بوسیله درگاه خدمات الکترونیک این بانک به آدرس Portal.pbn.net به منظور رفع محرومیت ناشی از چک برگشتی برای دریافت تسهیلات به شبکه بانکی کشور اعلام کرد.
همچنین رفع محدودیت ناشی از چک برگشتی برای صدور ضمانت‌نامه و گشایش اعتبار اسنادی در «سامانه سپام» و افتتاح حساب در «سامانه سیاح» برای مشمولان آیین‌نامه مزبور توسط بانک مرکزی انجام می‌شود.
.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد