زغفران کهرود اَزان؛ طلای سرخ

15

مدیرعامل شرکت تعاونی طلای سرخ گفت: اکنون ۵۵ سال است که در روستای ازان از توابع بخش میمه استان اصفهان، زعفران کشت می شود. ما در ابتدا پیاز اولیه را از نطنز وارد کردیم و به همین روش تکثیر و تولید شد. سپس این کشت را در اصفهان هم توسعه دادیم و برند کهرود را برای اولین بار به ثبت رساندیم.

صغری جعفری افزود: آنالیز زعفران کهرود نشان داد که عناصر مفید تشکیل دهنده و خلوص آن بالاتر از حد استاندارد است و این به علت کانی های موجود در خاک این منطقه است.

وی درخصوص تاسیس شرکت تعاونی طلای سرخ گفت: تاسیس شرکت تعاونی اولین انسجام مردم روستای ازان بود که سبب شد زعفران اصفهان شناسنامه دار شود. درسال جاری شرکت تعاونی ما برای سومین بار در کشور به رتبه اول دست یافت و امیدوارم روزی فرارسد که گردشگران، مستقیم به اینجا بیایند و زعفران ازان را به جهان معرفی کنیم.

این کارآفرین نمونه استانی و کشوری افزود: فرآوری برای خشک کردن گل ها با دستگاه انجام می شود. زعفران دورریز ندارد. من برای اولین بار شروع به خرید گلبرگ ها کردم. آنها را برای استفاده های دارویی خشک می کنم. همچنین، گلبرگ ها را در ظرف می جوشانند و نمک می زنند و لباس های خانه و حوله ها را با آن رنگ می کنند. در ضمن، برای دردهای آرتروز و برخی از بیماری های جسمی و روحی نیز مفید است.

جعفری درتوضیح سایر بخش های زعفران گفت:  قسمت پرچم زردرنگ است و دو خاصیت دارد: استفاده سنتی برای آشپزی و خاصیت گرمی آن. اکثر مشتریان من اصفهانی ها هستند و مثل چایی دم می کنند و می نوشند. داوسازی مه داروی کرج پنج سال پیش، از این قسمت داروی ضد سرطان ساخته اند. قسمت خامه برای عطر و اسانس کاربرد دارد و بوی زعفران از همین خامه است. کلاله زعفران قسمت قرمز آن است. اسانس در زعفران کهرود بیشتر است؛ زیرا کروسین و خلوص آن بیشتر است.

وی تصریح کرد: ما کارگاه بسته بندی هم احداث کرده ایم و اکنون زعفران را با بسته بندی شکیل، علاوه بر توزیع در استان ها و شهرهای کشورمان، به امارات و ترکیه هم صادر می کنیم. برای صادرات به عمان و کویت هم فعالیت هایی کرده ایم که به زودی این کار انجام خواهد شد. البته، برای صادرات به اروپا هنوز موفق نشده ایم.

وی درخصوص چالش های موجود بر سر راه این حرفه گفت: تحریم و بسته بودن راه های هوایی بزرگترین مشکل ماست. علاوه بر آن، زعفران یک کالای لوکس محسوب می شود و در حال حاضر مردم کمتر خرید می کنند و ما مجبوریم برای آنکه کسب و کارمان بچرخد، گاهی زیر قیمت بفروشیم.

جعفری درباره پیازهای مورد استفاده برای کشت تصریح کرد: پیازهای منطقه خراسان در اصفهان جواب نمی دهد؛ کیفیت پیاز آنجا برای اینجا مناسب نیست. پیاز منطقه سردسیر با گرمسیر و همچنین، با منطقه شرجی متفاوت است. میزان اسانس زعفران اصفهان بالاتر از مناطق شرجی و کیفیت زعفران ما بسیار بالاتر از جاهای دیگر است.

وی گفت: زعفرانی که پیازش را به صورت مکانیزه می کاریم، می توانیم به صورت مکانیزه هم برداشت کنیم. ما با تماس هایی که با شرکت های دانش بنیان و دانشگاه صنعتی داشته ایم، برای کشت دیم طرح هایی داریم. همچنین درنظر داریم از ترکیب زعفران با گل محمدی دمنوش هایی تولید و روانه بازار کنیم.

جعفری درباره مساحت زیر کشت زعفران گفت: روستای اذان پنج مزرعه دارد که ۱۲۰ هکتار مساحت آنهاست. جمعیت روستای اذان ۵۵۰۰ نفر است؛ با این وصف، به خاطر کشت زعفران مهاجرت به بیرون از روستا کم است. از این رو، از مقامات مسئول خواهشمندم با توجه به پایین بودن سطح آب های زیرزمینی، کیفیت عالی زعفران و اشتغالزایی آن، زمین بیشتری در اختیار ما قرار دهند و در لایروبی قنات ها به ما کمک کنند.

وی درخصوص تسهیلات دریافتی کشاورزان گفت: البته، تاکنون وام هایی به کشاورزان با بهره کم پرداخت شده و حمایت شده اند و در همین جا از مقامات مسئول سپاسگزاری می کنم.

جعفری درخصوص برداشت از پیاز زعفران تصریح کرد: در دنیا کشت گلخانه ای زعفران رایج شده و سالی سه دوره از پیاز گل می چینند. امیدوارم در ایران نیز با تحقیقاتی که می شود، ما هم بتوانیم سالی چند دوره برداشت کنیم.

وی در ادامه گفت: زعفران در پاییز با زایش و گل دهی در آبانماه خودش را نشان می دهد و گلبرگ هایش را فرآوری و پرچم هایش را خشک می کنیم. کلاله آن هم بنا به جدا کردن و پاک کردن به چند شکل انجام می شود. زعفران از اول خرداد تا اواخر شهریور شش بار آب می خواهد.

مدیرعامل شرکت تعاونی طلای سرخ افزود: دوره آموزشی ۵۰ ساعته کشت زعفران در فنی حرفه ای با اعطای کارت پایان دوره برگزار می شود و دوره عملی را هم ما افتخاری آموزش می دهیم.

گفتنی است صغری جعفری مدیرعامل شرکت تعاونی طلای سرخ از سال ۹۳ تاکنون بانوی کارآفرین استانی بوده و از سال ۹۴ تاکنون نیز به عنوان کارآفرین برتر کشوری معرفی شده است.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد