سخنگوی گمرک ایران: نظارتی بر مقصد نهایی کالاها نمی شود

3

سخنگوی گمرک ایران در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: مشکل این است که مقصد نهایی یک سری از کالا‌ها تغییر می‌کند و هیچ نظارتی از طرف وزارت صمت در آن نمی‌شود.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از گمرک ایران،  سید روح الله لطیفی افزود: سامانه انبار‌های گمرک از ۲۱ اسفند ۹۸ براساس توافق با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صمت دیگر مسئولیتی ندارد و مسئولیت با سامانه جامع انبارهاست.

سخنگوی گمرک افزود: ترخیص کالا، قفل سیستمی شده است و سامانه جامع انبار‌ها و گمرک زمانی می‌توانند کالا را ترخیص کنند که سامانه جامع انبارها، انبار مورد نظر را تایید کند.

وی اضافه کرد: شرط ترخیص کالا ثبت انبار در سامانه جامع انبار‌های وزارت صمت است و سامانه گمرک انبارداری نیست بلکه مربوط به حسابرسی پس از ترخیصو مدیریت ریسک است که اگر وزارت صمت این اطلاعات را نیز به ما بدهد دیگر نیازی به این سامانه نداریم.

وی گفت: ما اطلاعات را به سامانه جامع توسعه تجارت می‌دهیم و این سامانه موظف است داده‌ها را به سامانه بازارگاه بدهد.

سخنگوی گمرک افزود: از ۲۹ خرداد، وزارت جهاد کشاروزی، به صورت فیزیکی به کسانی که ثبت کالادر بازارگاه داشتند مجوز ترخیص می‌داد، و گمرک نیز ان را اعمال می کرد،با هماهنگی های صورت گرفته با وزارت جهاد کشاورزی از ابتدای دی با تایید موضوع قرنطینه در سامانه جامع گمرک از سوی وزارت جهاد به معنای تایید سامانه بازارگاه نیز خواهد بود.

لطیفی گفت: زمانی که کالا از گمرک خارجی می‌شود گمرک مسئولیتی ندارد و وظیفه برعهده سامانه جامع انبار‌های وزارت صمت است.

وی افزود: پس از خروج کالا از گمرک اطلاعات سامانه جامع تجارت و سامانه جامع انبار‌ها داده می‌شود و به زودی سامانه جامع تجارت به سامانه جامع انبار‌ها متصل می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد