سهم ارزی صادرات کالاهای صنعتی اصفهان در خاورمیانه چه قدر است؟

استان اصفهان به عنوان یک منطقه صنعتی و تولیدی در کشور چند سالی است که با فراز و نشیب های اقتصادی جایگاه خوبی در بازار های خاورمیانه پیدا کرده و شهرک های تجاری این استان اغلب با صادرات محصولات خود ارز آوری های قابل توجهی را برای کشور به ارمغان آورده اند.

۱۹۱

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی شاخص اقتصاد: جایگاه ممتاز اقتصادی استان اصفهان در کشور سبب شده تا سرمایه‌گذاری‌ها و صادرات محصولات تولیدی این استان بیش از پیش در بازار های خاورمیانه جلب توجه کند.

در این استان پهناور بیش از ۲ میلیون و ۷۵۱ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ و ۵۰۰ شهرک صنعتی در حوزه‌های صنایع پتروشیمی،تجهیزات پزشکی،آلومینیوم،آهن،فولاد،پوشاک،نساجی،فرش،صنایع مسی، فراورده های نفتی و… فعالیت دارند. وجود چنین صنایع تولیدی باعث اشتغالزایی و کار آفرینی بیش از ۷۰۰ هزار نفر در این استان شده است.

درست است که وجود رکود و تورم اقتصادی شدید باعث شده تا بیکاری‌ها و تعطیلی بعضی از این صنایع را ایجاد کند اما حرکت تحولی بسیاری از این شرکت ها در مسیر خودکفایی، آنها را دوباره به مرحله احیا باز گردانده و حال باید دید سهم ارز آوری این شرکت‌ها در بازارهای خاورمیانه طی این چند سال چه قدر بوده است؟

 

سهم ارز آوری بازار فرش تولیدی اصفهان در خاورمیانه همچنان در جایگاه نخست

علی ماهانی دبیر اتحادیه صنایع تولید فرش استان اصفهان در گفت‌وگوی با خبرنگار پایگاه خبری شاخص اقتصاد اظهار داشت: استان اصفهان با دارا بودن ۵۰۰ واحد تولید فرش دستباف و ماشینی سال‌هاست که بیشترین صادرات فرش را در بازار کشورهای عراق،ارمنستان،تاجیکستان،افغانستان و کویت دارد.

وی افزود: با وجود تحولات سیاسی اخیر در کشور افغانستان میزان صادرات فرش اصفهان به این کشور در مقایسه با دو ماه گذشته ۳۰ درصد کمتر شده که در صدد برقراری دوباره روابط تجاری با این کشور و افزایش صادراتمان هستیم.

دبیر اتحادیه صنایع تولید فرش استان اصفهان تأکید کرد:میزان سهم صادرات فرش اصفهان از ۳ سال گذشته تا کنون به کشورهای خاورمیانه به ترتیب عراق ۶۰درصد،ارمنستان ۵۵ درصد، تاجیکستان ۴۰ درصد،افغانستان ۳۹ درصد و کویت ۲۶ درصد بوده است.

ماهانی گفت: میزان درآمد ارزی حاصل از این صادرات در ۳ سال اخیر بیش از ۶۰۰ هزار دلار بوده است که این درآمد توانسته کمبود و تأمین مواد اولیه کارگاه‌های تولید فرش استان را برطرف کند.

وی تصریح کرد: بیشترین استقبال را از فرش اصفهان در بازارهای خاورمیانه مردم عراق و ارمنستان داشته‌اند.

سهم ارز آوری ۵۰۰ هزار دلاری پوشاک اصفهان در کشور های حاشیه خلیج فارس

ابراهیم خطابخش رئیس شهرک پوشاک استان اصفهان اظهار داشت: افزایش تنوع پوشاک ایرانی باعث شده تا طی ۲ سال اخیر سرمایه‌گذاری‌ها به این حوزه از سوی کشورهای خاورمیانه دوباره قوت بگیرد.

وی افزود:در شهر اصفهان حدود ۴۰۰ واحد تولید پوشاک وجود دارد که میزان صادرات این محصولات به کشورهای خورمیانه از جمله عراق و پاکستان در سال جاری به نسبت سال قبل ۵۰ درصد بیشتر بوده و ارزآوری ۴۰۰ هزار دلاری را به بار آورده است.

رئیس شهرک پوشاک استان اصفهان اضافه کرد: با تفاهمی که امسال با اتحادیه نساجی استان بسته‌ایم مقرر شد تا این اتحادیه در تأمین نخ و پارچه و دیگر مواد اولیه کارگاه های تولید فرش ما اقدامات لازم را به کار گیرد.

خطابخش گفت: با اجرای طرح تحولی که سال گذشته در مورد اصلاح و جمع‌آوری پوشاک نامتعارف در بازار و وارد کردن طرح و الگوی‌های جدید تولید داخل انجام گرفت دوباره توجه بسیاری از مردم را به پوشاک ایرانی جلب کرد.

وی یادآور شد: بیش از ۵۰ طرح جدید برگرفته از الگوی لباس ایرانی اسلامی از طرف متخصصین تولید پوشاک استان از سال قبل وارد بازار شد و جایگزین مناسبی برای لباس های نامتعارف غربی گردید.

رئیس شهرک پوشاک استان اصفهان تاکید کرد:همچنین طرح های ایرانی اسلامی پوشاک اصفهان جایگزین خیلی از لباس های اروپایی موجود در بازار کشور های عراق،قطر، امارات شده است.

نگاهی به نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان اصفهانی در بازار های خارجی

محسن کریمیان مدیر شرکت دانش بنیان رویشگر اظهار داشت: این شرکت دانش بنیان چند سالی است که در حوزه ساخت دستگاه های متخلف کشاورزی و ارسال آنها به سراسر کشور فعالیت دارد.

وی افزود: خوشبختانه با برند سازی های خوبی که در این صنعت صورت دادیم توانستیم صادرات محصولات خود را به کشور های عمان و قطر آغاز کنیم.

مدیر شرکت دانش بنیان رویشگر تأکید کرد: این صادرات تا کنون توانسته درآمد ۵۰۰ هزار دلاری را برای شرکت ما به ارمغان بیاورد.

کریمیان افزود: اگر دولت جدید اقداماتی را در زمینه کاهش محدودیت ها و مشکلات گمرکی بردارد می‌توان درآمد بیشتری از صادرات این کالاها به دست آورد.

گزارش از: عیسی صادقی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد