شأن ایرانی، داشتن یک خانه مناسب

ساخت سالانه یک میلیون مسکن و ضرورت توجه به زیباسازی نمای بیورنی و داخلی ساختمان

۲

شاخص اقتصاد – امروزه خانه دار شدن به ویژه در کلان شهرها برای بسیاری از خانوارهای ایرانی به یک رویا تبدیل شده است، مردم حتی از عهده خرید و بعضا اجاره یک آپارتمان کوچک و حتی فرسوده بر نمی آیند و یا بیش از دو سوم حقوق و درآمد ثابت خود را صرف اجار آپارتمان و خانه می کنند. از سویی رکود و تورم در بازار مسکن طی سنوات اخیر بی ثباتی و افزایش بی رویه و کاذب قیمت های مسکن را در پی داشته ، به گونه ای که نظارت بر این بازار به صفر رسیده است.حتی شبه دولتی ها و بانک ها نیز با دلال بازی و ورود به بازار بورس، ارز،  طلا و خرید زمین به بهانه جبران کسری بودجه، به تورم و رکود اقتصادی بخصوص در بازار مسکن دامن زده و عامل به وجود آمدن این نابسامانی ها شده اند.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، اما اینکه دولت سیزدهم فارغ از وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال چه سازوکارهایی را باید در اتخاذ این سیاست دنیال کند؟ خود جای بسی تامل و البته همت است.انبوه سازی یکی از شیوه های متداول برای خانه دار شدن مردم است، البته اگر سودجویان را از این بازار کنار گذاشت و دولت تنها با نظارت قوی و کمک بخش خصوصی و رعایت استانداردهای ساخت از یکسو و با در نظر گرفتن قیمت تمام شده برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی، از سوی دیگر وارد میدان شود و با  هماهنگی بخش های دخیل در امر ساخت و ساز اعم از تولید مصالح ساختمانی و حتی اقلام مورد نیاز وارداتی و نیز تامین زیرساخت ها اعم از زمین رایگان، آب و برق و تاسیسات تسهیلگری کند، در این صورت هم وعده دولت محقق شده و هم مردم صاحب خانه ای ارزان و در خور شان یک ایرانی خواهند شد.

با وجود تورم بالا و رکود اقتصادی کشور انجام چنین کار بزرگی نیازمند همتی بلند نیز هست.فارغ از این بحث ها باید دید یک خانه مناسب و در شان مردم ایران چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ آیا در شرایط کنونی و نیز اوضاع نابسامان درآمدی مردم، می توان انتظار داشت که خانه ای در شان یک ایرانی ساخت؟ اصولا پاسخ این سوال ها در نوع نگاه و عملکرد دولتی ها و نیز بخش خصوصی به عنوان عوامل اجرایی با توجه به هزینه کردهاست.

قیمت تمام شده برای ساخت یک خانه در حد متوسط، صرفنظر از قیمت و مکان زمین به زعم آگاهان بازار مسکن، در هر مترمربع از پنج تا ۱۵ میلیون تومان برآورد می شود و اگر قیمت تمام شده در زمین و زیرساخت ها را به آن اضافه کنیم رقمی بالاتر از این می شود، همچنین نوع مصالح به کار رفته و دیگر هزینه ها را باید مدنشر قرار داد.حال باید دید چه نوع مصالحی در انبوه سازی به کار می رود؟ و آیا نوع معماری در ساخت و سازها رعایت می شود. در واقع نمای بیرونی ساختمان ۵۰ درصد از زیبایی کار است که متاسفانه در ساخت و سازها به دلیل اهداف تجاری از سوی پیمانکاران کمتر مورد توجه قرار می گیرد.همچنین استفاده از معماران مجرب با وجود اندگی افزایش قیمت ها در ساخت وسازها ضروری است، زیرا یک خانوار ایرانی باید آرامش خاطر از از ساخت وساز و البته شیک در بیرون و داخل از ساختمان نیز داشته باشد.

اما مهمترین ویژگی یک بنای خوب از نظر معماری؛ در وهله اول وجود فضاهای مجزا و تعریف شده با توجه به مساحت خانه و نیز سبک ایرانی است.اما این نوع معماری برای خانه های لوکس کمی متفاوت تر است، زیرا هزینه ها برای افرادی که این خانه ها را می پسندند تا حدودی چندان اهمیتی ندارد، اما این مساله نافی این نیست که برای قشر متوسط و حتی ضعیف، اهمیتی به معماری داخلی و بیرونی آن نداشته باشد، زیرا معماران مجرب هم نباید نبوغ خود را به زیر سوال ببرند و خانه و آپارتمان هایی را با اهداف صرفا تجاری بسازند، چه بسا با همین هزینه ها گاه می توان یک معماری خوب را در معرض نمایش گذاشت.

تفکیک فضاهای داخلی، توجه به ابعاد و نیز درب و پنجره و نور کافی و طبیعی و فاصله ساختمان ها از یکدیگر از مزیت های نسبی معماری خوب در ساختمان سازی است.گرچه این موارد در هزینه های تمام شده تاثیر دارد، اما باید باور داشت به جای ایجاد دیوار در مکان هایی که امکان دارد، می توان از درب و پنجره های بزرگ و نورگیر بهره برد و حتی در بسیاری از موارد کم هزینه تر هم هست، ضمن آنکه باید در سرمایش و گرمایش ساختمان نیز عایق کاری مناسب را مدنشر قرار داد.

استفاده از فضای سبز با پوشش گل و گیاه و درخت در فضای بیرونی ساختمان تاثیر بسزایی در روحیه افراد دارد. در صورت عدم فضای کافی در این خصوص می توان با کمی افزایش در مساحت بالکن ها، این فضا را به وجود آورد.همچنین وجود پارکینگ مناسب و حیاط سازی، زیبایی ساختمان و بنا را دوچندان می کند.رنگ بندی دیوار و سقف و نورپردازی های آن در این فضاسازی از دیگر مزیت هاست.

این ویژگی ها و دیگر ویژگی های منحصر به فرد در معماری ساختمان تنها و تنها به دست معماران صاحب نظر و تجربه و البته به دور از سودجویی های کلان امکان پذیر است. دولت هم نباید در ساخت و سازها که زمینه ساز رانت و رانت خواری است، دخالت کند، زیرا از تجربه کافی برای ساخت وساز و معماری مناسب و استاندارد هم برخوردار نیست.

به طور کلی مهم ترین موردی که یک بنا را زیباتر می کند؛ وجود فضاهای مجزا و تعریف شده می باشد و با توجه به مساحت خانه باید فضاها را به صورت اصولی و طبق استاندارد معماری و کاملا مساوی نقسیم کرد.همچنین توجه به پنجره و نور‌ طبیعی بسیار مهم است، در خانه هایی که نورگیر مناسبی دارند قطعا قیمت بالاتری هم دارند.استفاده از فضای سبز و گل و گیاه در فضای بیرونی ساختمان تاثیر بسزایی در روحیه افراد می گذارد. اما توجه به کاهش هزینه ها نیز برای خانه دار شدن افراد ضعیف و متوسط نیز با کاهش موارد غیرضرور در مصالح ساختمانی نیز اهمیت دارد.

در همین حال وزیر راه و شهرسازی در توئیتی اعلام کرد؛ قانون جهش تولید مسکن قانونی راهبردی برای خانه‌دار شدن مردم ست و به مردم اطمینان داده که در خصوص تامین مسکن نگرانی نداشته باشند. رستم قاسمی در این پیام توئیتری نوشت: قانون جدید (قانون جهش تولید مسکن) به ما اجازه خوبی داده است که در آن زمین، وام و کمک‌های مناسب به مردم ارائه دهیم تا صاحب خانه‌ای مناسب و در خور شان یک ایرانی شوند.خدمتگزاران شما در وزارت راه و شهرسازی شبانه‌روز تلاش خواهند کرد که مردم نگرانی در خصوص مسکن خود نداشته باشند.

همچنین اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکن در طول سال جاری برای دستیابی به اهداف ساخت یک میلیون مسکن در کشور خبر داد.وی یکی از دغدغه‌های اصلی رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی ساخت یک میلیون واحد مسکن در طول سال برای کمک به مردم در تأمین سرپناه مناسب دانست که در این راستا بنیاد مسکن نیز کمر همت بسته تا به اجرایی شدن این طرح کمک کند.پیش از این بنیاد مسکن سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی را نوسازی می‌کرد که در قالب طرح جهش تولید مسکن این ظرفیت تا ۴۰۰ هزار واحد در روستاها و شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر ارتقا خواهد یافت.

وی همچنین گفت: برای تأمین مصالح مورد نیاز از جمله سیمان و میلگرد قرار شده شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد مسکن کمر همت ببندند تا در کنار کنترل قیمت سیمان و میلگرد با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت شرایط مناسبی را در تأمین مصالح شاهد و ناظر باشیم.

حال باید دید این برنامه خوب و البته امیدوار کننده وزیر راه و شهرسازی آیا محقق خواهد شد؟ چه سازوکارهایی در این خصوص اندیشیده شده و آیا شان ایرانی در ساخت و سازها رعایت خواهد شد یا خیر؟

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد