شرکت تجهیزات انتقال برق پارس؛ تنها تولیدکننده برقگیرهای فشار قوی در خاورمیانه

14

مهندس مجید نوربخش مدیرعامل شرکت تجهیزات انتقال برق پارس گفت: فناوری این شرکت در سال ۱۳۷۰ توسط شادروان میرغفوریان و آقایان جبارزارع و خادم الحسین وارد کشور شد. از آن پس، این شرکت با تولید برقگیرهای اکسید روی رده توزیع تحت لیسانس ABB سوئیس آغاز به کار کرد و در سال ۱۳۷۶ به تولید برقگیرهای خطوط توزیع خود اقدام نمود و در سال ۱۳۷۷ نیز قرارداد تولید برقگیرهای فشار قوی را با شرکت زیمنس منعقد نمود.
وی افزود: این شرکت با تکیه بر سالها تجربه و تخصص در زمینه تولید برقگیر موفق شد از سال ۱۳۸۷ با تولید برقگیرهای فشار قوی جدید سری PAE سهمی موثر؛ اما اندک در راستای خودکفایی ملی داشته باشد.
نوربخش در ادامه خاطرنشان کرد: شرکت انتقال برق پارس امروزه به عنوان تنها تولیدکننده برقگیرهای فشارقوی در ایران، با ارائه محصولات زیر افتخار خدمت به صنعت برق کشور را داراست: ۱- برقگیرهای سرامیکی فشار قوی سری PAE از ۲۰ تا ۷۶۵ کیلوولت (طراحی و تولید توسط واحد تحقیق توسعه شرکت، دارای گواهی تایپ تست از آزمایشگاه CESI ایتالیا،ICPE رومانی و ECHNOLAB آلمان)؛ ۲- برقگیرهای سرامیکی فشار قوی سری ۳EP از ۲۰ تا ۷۶۵ کیلوولت (تحت دانش فنی زیمنس آلمان) ؛ ۳- برقگیرهای فشار متوسط تا سطح ولتاژ ۳۶ کیلوولت ( با مقره های پلیمری و سرامیکی)؛ ۴- برقگیرهای تابلویی از ۳ تا ۳۶ کیلوولت؛ ۵- برقگیرهای فشار ضعیف از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت؛ ۶- انواع برقگیرهای خاص مانند برقگیرهایDC، بانک خازنی، کوره قوس الکتریکی، قطار برقی و …؛ ۷- دیسکانکتور ( برای برقگیرهای توزیع)؛ ۸- دستگاه مانیتورینگ برقگیرهای اکسید ‌روی AMD با همکاری پژوهشگاه نیرو.
وی افزود: پرفسور مایر سویسی که در راه اندازی این پروژه نقش بسیار مؤثری داشت، در یک مجله سویسی نوشت: من در ایران اتفاقی را دیدم که برایم بسیار جالب بود و آن، اینکه مشاهده کردم که چگونه در یک فضای کوچک می توان کارهای بزرگی را انجام داد. پرفسور مایر، شادروان میرغفوریان را پدر برقگیر ایران می دانستند.
نوربخش گفت: ما از آنجا که فناوری برقگیر فشار قوی را از شرکت زیمنس آلمان وارد کرده ایم، اکنون تنها تولیدکننده برقگیر فشار قوی در خاورمیانه هستیم؛ ولی در برقگیرهای ضعیف و متوسط رقیب هایی داریم. با این وصف، مزیت شرکت ما این است که مواد اولیه آن از بهترین برندهای دنیاست.
وی درخصوص مهم ترین تجربه اش در طول این سال ها گفت: اگر به نیروی انسانی بها بدهید، او را سرمایه بدانید و رفاهیات او و امنیت شغلی اش را تامین کنید، چرخ های شرکت همواره خواهد چرخید.
نوربخش درخصوص راه اندازی آزمایشگاه فشار قوی تصریح کرد: بر مبنای پاسخگویی به نیاز مشتری و ارتقای کیفیت محصولات، این شرکت اقدام به راه‌اندازی آزمایشگاه فشار قوی خود نمود. این آزمایشگاه با هدف ایجاد امکان انجام آزمون های نوعی برقگیر و مقره در داخل کشور توسعه یافته و در حال حاضر سابقه همکاری با شرکت های مختلف و نهادهای پژوهشی کشور را داراست.
ساسان کیوانداریان مدیر کارخانه نیز درخصوص صادرات شرکت گفت: ما محصولاتمان را تاکنون به عراق، ترکمنستان، سوریه، عمان و ترکیه صادر کرده ایم؛ اما الان صادرات نداریم؛ زیرا ۶۰-۷۰ درصد مواد اولیه ما از خارج وارد می شود و صادرات برایمان امکانپذیر نیست.
وی افزود: البته، از آنجا که ما تمام استانداردهای اروپا را داریم، در همه کشورهای استقلال یافته روسیه امکان صادرات محصولات ما وجود دارد؛ فقط باید محصول ما قابل رقابت باشد و متاسفانه نرخ ارز قیمت محصولات ما را بالا می برد و رقابت برای ما بسیار سخت می شود.
کیوانداریان درخصوص طرح های توسعه ای شرکت افزود: ما درنظر داریم دربخش فشار قوی برقگیرهای پلیمری را تکمیل کنیم و الان تنها سرامیکی آنها را تولید می کنیم.
وی درخصوص مصرف کنندگان تجهیزات شرکت پارس گفت: شرکت های مخابرات، نفت، گاز، مترو، خطوط ریلی و منازل به برقگیرهای فشار ضعیف ما نیاز دارند.
مدیر شرکت تجهیزات انتقال برق پارس درباره چالش های پیش روی شرکت تصریح کرد: درحال حاضر با توجه به تحریم ها، ما برای واردات مواد اولیه باید ۱۰۰ درصد بهای آن را بپردازیم و هزینه ها هم چند برابر شده است و از طرف دیگر، نحوه انتقال پول هم برای ما به چالشی بزرگ بدل شده است. بنابراین، درخواست ما از دولت این است که دولت درباره حواله زدن، انتقالات بانکی و ارز به یک ثبات رویه برسد؛ زیرا با توجه به اینکه شرکت های برق منطقه ای، شرکت های دولتی و سایر شرکت ها از مشتریان دایمی ما هستند، اگر ارز به ما تخصیص نیابد، این صنعت متوقف خواهد شد.
وی با بیان این نکته که اکنون تولید ما به یک چهارم کاهش پیدا کرده و این برای تولید خطرناک است، افزود: درحال حاضر ۷۰ نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰ نفر هم به صورت غیرمستقیم در شرکت مشغول کار هستند و هنر ما این بوده که تاکنون توانسته ایم این شرکت را پابرجا نگاه داریم.
وی درخصوص چالش های دیگر شرکت تصریح کرد: دولت با توجه به اینکه خودش نمی تواند در این صنعت ورود کند، باید از بخش خصوصی حمایت کند. قراردادهای کارگری، بیمه و دارایی، همگی موانعی بر سر راه ما هستند و بانک ها هم چنانکه باید، نقدینگی ما را تامین نمی کنند.
کیوانداریان ادامه داد: در ۶ ماهه گذشته بحث خریدهای مواد اولیه برای ما مشکل ساز شده؛ چون آنها هم پیش پرداخت می خواهند و هم هنگام دریافت باید همه مبلغ را واریز کنیم. دولت هم هیچ حمایتی از ما نمی کند و ما کارچاق کن دولت شده ایم. با این وصف، ما در زمان کرونا هیچ فردی را تعدیل نکردیم؛ ولی اضافه کاری ها را کم کردیم تا بتوانیم دوام بیاوریم و نیروهایمان را حفظ کنیم.
وی خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که دولت برای حمایت از ما می تواند انجام دهد، این است که سازمان مهندسی بستن برقگیرها را الزامی کند تا مصرف بالا برود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد