عظیمیان: حرکت توسعه ای فولاد مبارکه هرگز متوقف نخواهد شد

23 دی ماه سالروز افتتاح فولادمبارکه

7

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: در سال های آینده حرکت توسعه ای این مجموعه هرگز متوقف نخواهد شد و با توجه به اهمیت تحول دیجیتال در ایران، به عنوان یک شرکت پیشرو در این زمینه و عضو “کلوپ باشگاه فانوس دریایی” به سمت هوشمندسازی فولاد مبارکه از سنگ تا رنگ پیش می رویم.

حمیدرضا عظیمیان، در نشست رسانه ای بمناسبت ۲۳ دی ماه، سالروز افتتاح این شرکت از جایگاه فولاد مبارکه در جمع ۲۵ شرکت برتر دانشی و پیشران در فرآیند تحول دیجیتال خبر داد.

وی با اشاره به مصرف روزانه ۱۰میلیون مترمکعب گاز در فولاد مبارکه اصفهان، الزام به مصرف ۵ میلیون متر مکعب گاز و کاهش سهمیه فولاد مبارکه بدلیل فصل سرما را موجب زیان برای تولید عنوان کرد و افزود: در برخی از واحدهای نیروگاهی، امکان سوخت جایگزین وجود دارد ولی در این مجموعه، بدلیل آنکه از گاز طبیعی در احیای مستقیم و نه صرفا برای حرارت، استفاده می شود، امکان مصرف سوخت جایگزین نیست و کاهش مصرف گاز منجربه کاهش تولید شده است.

عظیمیان گفت: امسال، قصد ما براین است که ۷.۲ رشد تولید را رکورد بزنیم. وی با اشاره به ۲۵ میلیون تن تولید فولاد در کشور، مصرف را ۱۶ میلیون تن (ورق) اعلام نمود و بازار آشفته در این عرصه را حاکی از عدم مدیریت مصرف و اختلال در بازار را نگران کننده توصیف کرد. وی یادآور شد: ما تولیدکننده هستیم و محصول از طریق بورس در اختیار خریدار قرار می گیرد. لذا زمانیکه محصول از این مجموعه خارج و در بازار وارد می شود، در حیطه مسئولیت ما نیست و چنانچه کارخانه ای ورق در بازار بفروشد، کنترلی برآن نداریم.

وی تصمیم گیری در مورد قیمت ورق را صددرصد تابع تصمیمات دولت عنوان کرد و گفت: تمام دستورات وزارت صمت در این زمینه را اجرا کردیم ولی کاهش قیمت حاصل نشد. مجلس شورای اسلامی نیز طرحی را برای آرامش فولاد درنظر گرفته است و چنانچه تنظیم بازار هر بخش به نقش آفرینان اصلی آن واگذار شود، آنها در کنترل بازار موفق تر خواهند بود. پیشنهاد ما این بوده که تنظیم بازار فولاد به مجموعه فولاد مبارکه واگذار شود که هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در تشریح طرح بومی سازی ساخت اسلب(تختال) فولادی گاز ترش اظهار کرد: این پروژه توسط معاونت بهره برداری شرکت طراحی گردید و بواسطه یک شرکت رومانیایی، کمک وزارت نفت و مجموعه فولاد مبارکه اجرا و در سال گذشته به موفقیت نهایی رسید و توانستیم اسلب مخصوص گاز ترش به ضخامت ۳۰۰ میلیمتر را با کیفیت تولید کنیم. وی افزود: برای ما تولید اسلب گاز ترش به صرفه نبود ولی به دستور مقاتم معظم رهبری و بعنوان افتخارات فولاد مبارکه بومی سازی تولید این اسلب نیز حاصل شد. همچنین، علاوه بر بومی سازی دانش تعمیر ماشین آلات، بومی‌سازی تولید ۳هزار و ۸۵۰قطعه در این مجتمع صنعتی تحقق یافته و فولاد مبارکه جزو طلایه داران بومی سازی در کشور شناخته شده است.

فولاد مبارکه، دهمین تولیدکننده فولاد در دنیا

عظیمیان گفت: اکنون بعنوان دهمین مقام تولید فولاد در دنیا، فقط یک میلیون تن واردات و ۴میلیون تن صادرات داریم. ۳۵ میلیون تن ظرفیت نصب گردیده است و امکان صادرات ۹ تا ۱۰میلیون تن با همکاری همه فعالان عرصه فولاد در کشور فراهم شده است. وی با اشاره به اندک وقفه در تولید ورق در چندسال اخیر، لزوم تلاش برای احداث نورد گرم۲ را یادآورشد.

فولاد مبارکه اصفهان، رکورد دار مصرف بهینه آب

وی در مورد سهم فولاد مبارکه اصفهان در کاهش آلودگی هوا بیان کرد: این مجموعه در رده واحدهایی است که بصورت انلاین توسط سازمان محیط زیست کشور رصد می شود و ما نیز اطلاعات روزانه خود را اعلام می کنیم. همچنین، سرمایه گذاری های زیادی در این حوزه برای نصب فیلترهای مخصوص شده است. گسترش فضای سبز و اقدامات دیگری در نتیجه تعامل با سازمان محیط زیست باعث شده تا کمترین تاثیر آلایندگی را داشته باشیم.

 

عظیمیان با اشاره به اختصاص هزینه های بالا برای اجرای طرح های بازچرخانی آب و استفاده از پساب، گفت: فولاد مبارکه با احداث سیستم فاضلاب برای شهرستان های اطراف خود، به بهداشت و تامین آب صنعتی نیز کمک کرده است و رکورددار مصرف بهینه آب بدلیل بازیافت آب در چرخه تولید است. وی در بیان عملکرد آب رسانی از تامین اعتبار ۵۰۰میلیاردتومانی برای احداث سد تنطیمی کوهرنگ ۳ خبرداد و گفت: تاکنون، حدود ۲۰۰میلیارد تومان پرداخت شده است. همچنین، برای سامانه دوم آبرسانی اصفهان که افزایش امنیت آبرسانی به مردم اصفهان را به همراه دارد، ۱۵۰ میلیارد تومان لوله های این پروژه را تامین کرده ایم.

هوشمندسازی فولاد مبارکه تا ۱۴۰۴

وی از انعقاد قرارداد با مراکز پژوهشی و دانشگاهی کشور در زمینه اهداف توسعه ای فولاد خبر داد و در توضیح طرح تحول دیجیتال و هوشمندسازی فولاد مبارکه گفت: ذوب آهن، نسل دوم و فولاد مبارکه نسل سوم تکنولوژی فولاد در دنیا است. همانگونه که موبایل، نسل چهارم تکنولوژی هوشمند است، فولاد مبارکه نیز در مسیر اجرای طرح تحول دیجیتال از مردادماه امسال به نسل چهارم تکنولوژی که هوشمندسازی است، وارد شده است و این طرح تا ۱۴۰۴ ادامه دارد. اگر سازمانی بصورت هوشمند اداره شود و همه ابعاد خود را هوشمندسازی نماید، می تواند از نتایج کاهش هزینه ها، افزایش درآمدها، شفافیت، سود سلامتی و بهره وری بالا برخوردار گردد.

اشتغالزایی و ایجاد بازار برای استارتاپ ها

عظیمیان در ادامه بحث هوشمندسازی از راه اندازی باشگاه فانوس دریایی برای شرکت های نسل چهارم و عضویت فولاد مبارکه در این باشگاه خبر داد و افزود: طبق قراردادی که با دانشگاه اصفهان منعقد کرده ایم، رهبران این مجموعه، از دوره های آموزشی برای پیاده سازی پروژه هوشمندسازی برخوردار می شوند. همچنین، مرکز تحول دیجیتال و فناوری مشترک فولاد مبارکه و تهران تا پایان سال با فضاسازی تخصصی آماده می شود و از اینطریق، شرکت های استارتاپی برای بخش آی تی(IT)  و اتوماسیون وارد می شوند و فرصت ارزشمندی برای اشتغالزایی توسط فولاد مبارکه در ۵سال آینده فراهم می گردد. وی در بیان مزایای فضای دیجیتال و هوشمندسازی گفت: همه کارها بصورت هوشمند با سرعت و دقت بیشتر انجام می شود. فولاد مبارکه بازار بسیار بزرگی را فراروی شرکت های استارتاپی و کامپیوتری قرار می دهد و در هرزمینه ای که اعلام آمادگی نمایند، قرارداد منعقد خواهیم نمود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد