علم گرایی؛ زیرساخت سعادت بشر

5

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: علم گرایی زیرساخت شکل دهی عملی است که می تواند به سعادت جامعه منجر شود.

 به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی شاخص افتصاد به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان مسعود گلشیرازی در وبیناری که به مناسبت هفته پژوهش و فناوری و با حضور رئیس دانشگاه اصفهان برگزار شد، ضمن تبریک این هفته به پژوهشگران کشور، با اشاره به سوره ها و آیاتی از قرآن کریم گفت: آنچه می تواند ما را از خسرانی که خداوند متعال به ما تذکر داده نجات دهد، توجه ویژه به علم و مبانی آن است تا پس از آن با جوهره عشق، ساختار عقل و رفتار مبتنی بر رحمت، خود را به طاعتی که به عنوان مقصود و منزل این مسیر تعیین شده، برسانیم.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در ادامه با اشاره به اینکه خداوند ظلم و جهل را به عنوان دو آسیب بشر ذکر نموده، راه نجات از آن دو را توجه ویژه به عدل و علم بیان و تصریح کرد: در سوره الرحمن نیز علم آموزی مهم ترین رحمت خداوند بیان شده است.

وی علم گرایی را زیرساخت شکل دهی عملی که می تواند به سعادت جامعه منجر شود دانست و خطاب به اهالی علم و پژوهش گفت: خدواند در آیات پایانی سوره مریم، ثمره زحمات اهالی علم و پژوهش را نرمی و شفقت آحاد جامعه برای آنها دانست و واکنش مردم نسبت به ترور دانشمند هسته ای، شهید فخری زاده را مبین این گفته دانست.

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با تاکید بر اینکه در اسناد بالادستی کشور همچون سند اقتصاد مقاومتی و بیانیه گام دوم انقلاب، موضوع علم و پژوهش بیش از هر عاملی برای مقاوم سازی اقتصاد مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: در این اسناد، دانش محوری و عدالت مداری با اتکا به جوانان و مبارزه با فساد، به عنوان شاهراه دستیابی به سعادت جامعه مورد توجه قرار گرفته است.
گلشیرازی نتیجه انقلاب صنعتی چهارم را رشد علم و پژوهش دانست و افزود: در زمانی که جنگ ها دیگر کشورگشایی نبوده و با جنگ های اقتصادی  روبه رو هستیم، می طلبد که بنگاه ها سرعت رفتار نسبت به پدیده های اقتصادی را مورد توجه قرار دهند و کشور نیز برای رسیدن به سعادت، به سمت اقتصاد دانا محور و مردمی سوق داده شود. از این رو ، شایسته است پژوهشگران و اهالی علم، با درک این الزامات در کنار اقتصادیون بیش از هر زمان دیگر، تاثیرپذیری مثبت خود را برای سعادت جامعه و مردم لمس کنند.

وی در ادامه با تشریح سیر تحول اتاق های بازرگانی از نسل اول به نسل سوم و اقدامات صورت گرفته در دوره نهم اتاق بازرگانی اصفهان، افزود: در این دوره در ساختار اتاق اصلاحاتی انجام شد و چندین معاونت و مدیریت؛ از جمله شتاب دهنده های صادراتی، تجارت الکترونیک و بازاریابی برای تبدیل دانش آکادمیک فارغ التحصیلان دانشگاهی به تجربه عملیاتی به منظور کمک به اقتصاد کشور شکل گرفت.

گلشیرازی ایجاد سرای رشد و نوآوری را از دیگر دستاوردهای اتاق به منظور عمق بخشی به تعامل صنعت و دانشگاه معرفی و تصریح نمود: امروز تعاملات بسیار خوبی میان اتاق بازرگانی و دانشگاه های معتبر کشور ایجاد شده است .

وی ضمن تشریح اقدامات انجام شده در سرای نوآوری، ایجاد ساز و کاری برای طی دوره های کارآموزی و کارورزی دانشجویان در واحدهای صنعتی به منظور تربیت نیروهای ماهر برای به کارگیری در صنعت و شناسایی موضوعات مبتلابه صنعت توسط اساتید دانشگاه و ارائه راهکارهای رفع آن را از جمله اهداف این مرکز دانست.

رئیس اتاق اصفهان تاکید کرد: اگر دانشگاه ها در گام اول فعالیت های خود، حلاوت و شیرینی نتایج پژوهش و تحقیقات را به صاحبان بنگاه های اقتصادی بچشانند، می توان بازار خوبی برای دانشگاه ها متصور شد.

وی در پایان سخنان خود گفت: امید است در سال پیش رو با تعمیق ارتباط صنعت و دانشگاه بتوانیم وظایف خود را در راستای اعتلای میهن عزیزمان تحقق بخشیم.

در ادامه محسن لوح موسوی، مدیر سرای نوآوری اتاق بازرگانی اصفهان نیز سرای رشد و نوآوری را سرای همکاری موثر و مستمر اعضای اتاق بازرگانی و دانشگاه های استان دانست و افزود: بنگاه های اقتصادی برای تحکیم بخشیدن به توسعه و پایداری خود نیازمند نوآوری بوده و دانشگاه ها نیز یکی از کانال های نوآوری هستند.

وی حل مسایل صنایع بر اساس پتانسیل های موجود در دانشگاه را یکی از اهداف این سرا بیان نمود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد