قیمت دستوری دولت؛ عامل نابودی حرفه سردخانه داری

مصاحبه اختصاصی با مهندس محمدتقی رجایی، مدیرعامل شرکت سرماساز سرافراز اصفهان

۱۵

مدیرعامل شرکت سرماساز سرافراز اصفهان گفت: وقتی شغل سردخانه ذاری سودده نباشد، کسی به این سمت نمی آید و کشور در آینده با کمبود این شغل مواجه خواهد شد. ما باید ۶ تا ۹ ماه محصول را نگه داریم و کرایه محصول ۲ تا ۳ درصد قیمت آن است و این قیمت با استرس و مخارج بسیار این شغل همخوانی ندارد. به همین علت، به مرور این واحدها از بین می روند؛ چنانکه هم اکنون نیز خیلی از همکاران تعطیل کرده اند.

مهندس رجایی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری- تحلیلی شاخص اقتصاد افزود: مشکل بعدی ما این است که مجلس کشاورزان را از مالیات و ارزش افزوده معاف کرده است؛ اما با آنکه هشت سال از تصویب این قانون در مجلس می گذرد، دارایی به ما می گوید باید مالیات بر ارزش افزوده را از آنها بگیرید؛ چون معافیت کشاورزان هنوز به ما ابلاغ نشده است! به همین علت، بعضی کشاورزان ارزش افزوده را به ما پرداخت می کنند و بعضی نمی پردازند و ما باید از جیب خودمان آن را بپردازیم.

وی در باره شروع کار خود توضیح داد: اواخر ۱۳۹۱ با توجه به تنش های بالای دلار که ما را بسیار اذیت کرد و ارز چند برابر شد، در فصل زمستان کارمان را با سردخانه ۱۰ هزار تنی شروع کردیم و خداوند کمک کرد در ظرف ۲ سال، در پاییز سال ۹۳ شروع به بارگیری محصولات ما، پروتئینی و کشاورزی کردیم و از آن پس تاکنون در خدمت کشاورزان هستیم.

مهندس رجایی درباره تعداد پرسنل شرکت افزود: شرکت ما ۱۵ نفر در استخدام خود دارد که هنگام بارگیری این تعداد به ۱۰۰ نفر افزایش پیدا می کند و هنگام صادرات حدود ۱۵۰ نفر در بخش سورتینگ مشغول به کار می شوند. محصولات ما بیشتر سیب درختی و سیب زمینی است و قابلیت صادرات به کشورهای عمان، عراق، افغانستان، روسیه، تاجیکستان و ارمنستان را دارد. این محصولات در کشور خودمان بسته بندی می شوند.

وی درخصوص صادرات محصولات  افزود: در ۲ سال اخیر به هند صادرات زیادی داشته ایم و در فرایند صادرات با نگهداری محصولات کشاورزان به آنها خدمت بسیاری می کنیم؛ زیرا برداشت سیب از مهر شروع می شود و تا ۳۰ روز ادامه دارد و اگر ذخیره نشود، از بین می رود.

این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که چطور وارد این زمینه کاری شده است، گفت: در سال ۱۳۷۲ که همزمان با دریافت مدرک کارشناسی من بود، پدرم در حال ساخت سردخانه سپاهان سلامت بود. آن زمان آقای رفسنجانی ایده شهرک های صنعتی را مطرح کردند و سردخانه ای وجود نداشت. خود اتاق هم در زمینه سردخانه و صادرات سفارش بسیار داشت. این بود که به همراه پدرم و در کنار ایشان اما هریک جداگانه صادرات را شروع کردیم. روزانه ۳۰ تن صادرات داشتیم و از اینجا ۵۰ تا ۶۰ تن به امارات و از آنجا به کشورهای دیگر صادر می شد. من خودم نزدیک ۴ سال در امارات بودم و به مصر، عربستان، کویت و کشورهای دیگر صادرات داشتم.

وی درباره موانع صادرات در طول دوره کاری اش گفت: دوران خاتمی ارز نگه داشته شد و صادرات از بین رفت و شرکت های تولیدی که بر اساس صادرات درآمد داشتند، کارشان به مانع برخورد و کسب و کارشان تعطیل شد؛ اما اکنون ۲-۳ سال است که صادرات دوباره شروع شده است.

رجایی درخصوص چشم انداز شرکت گفت: قیمت برای ما دستوری است و با ارزش محصولات همخوانی ندارد. قیمت تمام شده یک سردخانه بالای ۱۰۰ میلیارد تومان است؛ ولی نرخ دولت ۲ میلیارد تومان در سال است و اصلا همخوانی ندارد؛ زیرا قیمت قطعات چند برابر شده است.

مدیرعامل شرکت سرماساز سرافراز اصفهان درباره تاثیرگذاری نرخ ارز بر صادرات تاکید کرد:  اگر دولت ارز را بالا ببرد، صادرات رونق می گیرد و اگر ارز پایین بیاید، صادرات شکست می خورد. اگر تورم هست، پس دلار هم باید بالا برود و اگر تورم ثابت باشد، لزومی ندارد دلار بالا برود؛ ولی چون تورم ۳۰ تا ۴۰ درصد است، دلار باید افزایش یابد و الا صادرات از بین می رود. پس تورم باید کنترل شود.

وی درخصوص چالش های شرکت افزود: تورم بسیار بالا و هزینه های تمام شده سرسام آور از یک طرف و قیمت دستوری دولت از طرف دیگر، با مخارج و هزینه های ما همخوانی ندارد.

این فعال اقتصادی با بیان این نکته که سردخانه زنجیره اشتغال زایی ایجاد می کند، گفت: نیاز به سبد، کامیون، کارگر برای چیدن و بارگیری و سورت، صادرات و… زنجیره اشتغال ایجاد می کند؛ تا آنجا که این زنجیره در شغل های مختلف هزاران نفر هستند. پس اگر این سردخانه از بین برود، همه زنجیره بیکار می شوند.

مهندس رجایی درخصوص کشورهای هدف صادراتی شرکت گفت: خوسبختانه در ۲-۳ سال اخیر هندوستان به کشورهای هدف ما اضافه شده و حجم سنگینی از سیب درختی به آنجا صادر می شود؛ اما برعکس الان به امارات کمتر می رود؛ به خاطر اینکه عربستان جنس های ایران را ممنوع کرده است؛ ولی روسیه، پاکستان، افغانستان، عراق و هند اضافه شده اند.

وی ادامه داد: محصولات صادراتی سیب، انار و سیب زمینی هستند و از شمال هم کیوی و پرتقال اضافه شده است. متاسفانه هزینه های تمام شده متغیر است و امسال نسبت به پارسال قابل قیاس نیست و دو ماه آینده و سال آینده را نمی توان پیش بینی کرد. پس رقابت نمی توانیم بکنیم؛ چون قیمت ها هر روز افزایشی است. اگر بتوانند راهکاری برای کنترل تورم ارائه کنند تا نرخ ها ثابت باشد کمک بزرگی به ما برای ورود به بازارهای هدف و فروش کالا به آنهاست.

این فعال اقتصادی اضافه کرد: مشکل دیگر این است که لوازم و وسایل ما خارجی است و ورود آنها کم شده است. از طرف دیگر، قیمت ها هم افزایش پیدا کرده و گاهی قطعات نایاب می شود و در این صورت اگر سردخانه یک ساعت از کار بیفتد، میلیاردها تومان ضرر خواهیم کرد؛ زیرا ۱۰ هزار تن سیب درختی میلیاردها تومان بهای آن است.

مدیرعامل شرکت سرماساز سرافراز اصفهان بیان کرد: مشکل دیگر ما کمبود آب برای خنک کردن دستگاه ها و قطعی برق است که مساوی با نابودی کارخانه هاست. الان از زاینده رود خبر رسیده که به زودی نیروگاه ها از کار می افتند. بنابراین، دولت باید فکر اساسی بکند و الا شهرک ها تعطیل می شوند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد