ماراتن استارت آپ های اصفهان در رویداد سرمایه پذیری زاینده رود

21

ماراتن استارت آپ های استان اصفهان ۲۰ آذرماه چاری در رویداد سرمایه پذیری زاینده رود با محوریت صندوق پژوهش و فناوری این استان آغاز می شود. در این رویداد تیم های مستعد استارت آپی به مرحله سرمایه پذیری ورود می کنند.
به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، احمد ورد مدیر عامل این صندوق با اشاره به برگزاری این رویداد گفت: در ادامه فرایندهای توسعه‌ای صندوق در سال ۹۹ و برای تسریع این فرایند هم اکنون این صندوق با مشارکت رویداد ملی ۱۰۰ استارت آپ قرار است محور برگزاری رویدادی با نام زاینده‌رود در استان اصفهان شود و تیم های استارتاپی داوطلب می توانند در این رویداد سرمایه‌گذاری، مشارکت کنند.
پیش بینی می شود حدود ۲۰۰ استارت‌آپ اصفهانی در این رویداد ثبت نام کنند و پس از بررسی اولیه ۵۰ استارت آپ به مرحله داوری ورود خواهند کرد و از جمع این ۵۰ استار آپ ۳۰ استارت آپ موفق به اخذ سرمایه خواهند شد.میزان سرمایه ورودی به این رویداد ۱۰ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.
اصفهان بستر استارت‌آپ‌های موفقی است که با برگزاری این رویداد تعداد این استارت‌آپ‌ها از لحاظ کمی و کیفی پیشرفت زیادی خواهد نمود.
خانه نوآوری، شتابدهنده هاب ،اتاق بازرگانی و …. از دیگر مشارکت کنندگان این رویداد هستند.
وی در ادامه به معرفی این صندوق پرداخت و افزود: طی چندسال اخیر صندوق پژوهش و فناوری استان اصفهان در عرصه تسهیلات و سرمایه‌گذاری بر سر زبان ها افتاده است. ورد در خصوص فعالیت این صندوق و ارتباط آن با کسب و کارهای نوین و استارت‌آپ‌ها گفت: صندوق پژوهش و فن‌آوری استان اصفهان قدمتی ۱۴ ساله در اکوسیستم کارآفرینی ایران دارد که ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان و فناور را به عهده گرفته است.. تاکنون صدها تیم استارتاپی و دانش بنیان وکسب وکارهای گوناگون از تسهیلات و خدمات این صندوق استفاده کرده اند. این صندوق از سال ۹۵ و با تغییر مدیریت و اخذ رویکرد و استراتژی جدید خود به طور پیوسته در حال افزایش سرمایه بوده و طی دو مرحله به افزایش سرمایه ۳۶ برابری دست یافته است.
صندوق پژوهش تاکنون انواع تسهیلات مالی را از بین ۴ تا ۱۵ درصد در اختیار شرکتهای فناور گوناگون قرارداده است. از اواسط سال ۹۸ با تغییر و همراهی هیات مدیره جدید و افزایش سهام دانشگاه ها و جایگزینی با سهام دولت فرایند افزایش سرمایه شتاب گرفته است و این صندوق را به نهاد موثرتری نسبت به قبل تبدیل نموده است. در نتیجه دو مرحله افزایش سرمایه والبته انعقاد تفام‌نامه عاملیت با معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی این صندوق موفق به جذب ده ها میلیارد تومان جهت تسهیلات به استارت‌آپ‌های اصفهانی گردید و به رفع نیاز مالی اکوسیستم نزدیک شد. صندوق اصفهان با داشتن بیش از ۹۰ سهامدار حقیقی و حقوقی نمادی از یک جامعه کوچک فعالین اقتصادی اصفهانی است که تاکنون صدها شرکت از مواهب ان برخوردار شده اند.
در ۱۴ سال اخیر حدود یکهزار و ۳۶۰ میلیارد ریال تسهیلات در اختیار شرکت‌های دانش بنیان و شرکت های فناور و استارتاپ‌ها قرار گرفته است.از آخرین آمار فعالیت‌های مالی این صندوق می توان به اراِئه خدمات مالی ۷۰۰ میلیارد ریالی در انواع آن در سال ۹۸ اشاره کرد.در سال ۹۸ و با ایجاد بستر قانونی این صندوق شروع به ارائه خدمات ضمانت نامه نمود.
صندوق اصفهان به طور پیوسته در حال نوآوری بوده و با ورود به بازارهای جدید جذب سرمایه راه های مختص به خود ارائه داده تا تنوع نیازهای مالی اکوسیستم اصفهان را تامین نماید.یکی از سیاست های این صندوق مشارکت بالا با دانشگاه‌های استان اصفهان است. عاملیت دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی از دست آوردهای این صندوق در مشارکت با دانشگاه های استان محسوب می‌شود.
وی همچنین در خصوص ورودی به بازارهای جدید سرمایه‌گذاری افزود: علم سرمایه‌گذاری طی چند سال گذشته دچار تحول بنیادین شده و از حالت تسهیلات به سهامداری تغییر رویکرد داده است. صندوق پژوهش اصفهان نیز در سال ۹۹ رویکرد خود را از ارائه تسهیلات به سرمایه‌گذاری خطرپذیر تغییر داد. این سرمایه‌گذاری بدین صورت است که به جای ارائه وام به واحدهای فناور وارد مشارکت با آنها می‌شویم و از آنها سهام دریافت می‌کنیم و در ریسک موفقیت یا شکست با آنها شریک می‌شویم.
در سال ۹۹ تاکنون حدود ۱۵ مورد سرمایه‌گذاری این‌چنینی رخ داده که در سال ۱۴۰۰ افزایش چندین برابری خواهد یافت.
وی در خصوص شناسایی واحدهای فناور و نوآور و به اصطلاح استارت آپ ها گفت: زیست بوم کارآفرینی هر شهر اجزای گوناگون دارد که سرمایه‌گذاری یکی از بخش های آن است. بهترین راه برای ارتباط با استارت آپها ورود به عرصه همکاری با شتابدهنده هاست. صندوق پژوهش هم اکنون با تمام شتابدهنده های استان و حتی شتابدهنده‌هایی در تهران و شیراز وارد تعامل و امضای تفاهم نامه همکاری شده است. این شتابدهدنده ها استارت آپ های مستعد را شناسایی و برای سرمایه‌گذاری به صندوق پژوهش معرفی می کنند.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری اصفهان همچنین در خصوص خانه نوآوری افزود: یکی از اجزای مهم هر اکوسیستم شتابدهنده است. شتابدهنده بستری جهت استقرار تیم‌های کارآفرین در کنار یکدیگر برای تعامل و توسعه است. ما با جذب سرمایه خارج از استانی و البته سرمایه‌گذاری صندوق پژوهش موفق به ایجاد یک شتابدهنده با نام خانه نوآوری شدیم که هم اکنون مراحل توسعه ای خود را طی می‌کند.
ما در مشارکت با دانشکاه آزاد اصفهان از سویی و شهرک علمی تحقیقاتی از سوی دیگر در حال راه اندازی دو فضای کار اشتراکی دیگر در سطح شهر اصفهان هستیم.البته بهتر است است به این نکته نیز اشاره کنیم که صندوق پژوهش وارد مشارکت با برای ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر دیگر با نام هدهد نیز شده است.
یک شرکت بزرگ سهامی عام با نام سپنتا نیز به تازگی با مشارکت صندوق پژوهش در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان شروع به کار کرد.
وی در ادامه یکی از نیاز های جدی زیست بوم کارآفرینی ایران توسعه دانشی آن است. ما نیاز به تولید و ترجمه کتابهای گوناگون و به روز در زمینه علوم مربوط به کارآفرینی داریم. به همین منظور صندوق طرحی را مبنی بر حمایت از تولید کتاب آماده کرده و در حال اجرای آن است. در این طرح فراخوانی را برای نویسندگان و مترجمان و ناشران و توزیع کنندگان کتاب‌های حوزه کارآفرینی انجام داده ایم و تسهیلات بسیار جذابی را برای تولید ۱۰۰ کتاب حوزه کارآفرینی اختصاص داده‌ایم تا در چند سال آینده شاهد رشد دانشی اکوسیستم کارآفرینی نیز باشیم.
در بعد دیگر توسعه بخش دانشی ما موفق به اخذ گرنت پژوهشی از معاونت علمی ریاست جمهوری شدیم و از این گرنت در جهت توسعه دانشی اکوسیستم استفاده خواهیم کرد.شتاب
با توجه به افول قالب های سنتی کسب و کار و شکل گیری منظومه های اقتصادی حول محور اقتصاد دیجیتال، پیش بینی می کنید با توجه به تحولات جهانی فناوری، فکر می کنید صندوق متبوع شما چه نقشی می تواند در آینده اقتصادی استان و اتصال آن بازارهای نوظهور جهانی داشته باشد؟
اصلی ترین فعالیتی که هر بخش از اکوسیستم کارآفرینی به عهده دارد انتقال پیام مناسب از کنش های موجود در فضای نوآور به فضای سنتی است. کسب و کارهای سنتی هنوز باور ندارند که حضور یا عدم حضورشان در فضای مجازی تعیین کننده بقا یا عدم بقایشان است. اصلی ترین رسالت اکوسیستم ، انتقال این پیام است. ما در تلاش هستیم که سرمایه‌گذاری به سبک خطرپذیر را تبدیل به یک فرهنگ نهادینه کنیم. اینگونه سرمایه‌گذاری، اقتصاد بسیاری از کشورها را متحول کرده و رشد اقتصادی چشمگیری را برای آنها به ارمغان آورده. ما نیز با افزایش سرمایه مداوم در حال سرمایه‌گذاری بر روی استارت‌آپ‌ها هستیم تا با به ثمر رسیدن آنان نمونه هایی عینی به سرمایه گذاران حوزه سنتی معرفی کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد