محدویت‌های ناشی از صادرات برداشته می‌شود

7

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از برداشته شدن محدویت‌های ناشی از صادرات برای شرکت‌های صادراتی با همکاری وزارت صمت و بانک مرکزی خبر دارد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی شاخص اقتصاد به نقل از ایرنا، «محمدرضا پورابراهیمی داورانی» در مجلس شورای اسلامی و در جمع خبرنگاران افزود: طبق توافقی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی انجام شده، قرار است برای شرکت‌هایی که درحوزه بورسی فعالیت می‌کنند، محدودیت‌های صادراتی برداشته شود.

وی افزود: موضوع عملیاتی کردن واردات مقابل صادرات و امکان واگذاری حواله‌های صادراتی به واردکنندگانی که در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می‌کنند، انجام شود. همچنین امکان عرضه آن را در سامانه ثنا عملیاتی کنیم تا سبب تنظیم بازار و افزایش سود آوری شرکت ها و افزایش ظرفیت‌های صادراتی شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره اینکه در جلسه غیرعلنی درخصوص افزایش قیمت کالا چه تصمیم های گرفته شد؟ اظهار داشت: قرار شد اولویت واردات  کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی را ادامه دهیم. البته آنچه در ارزیابی میدانی انجام شده، این است که مردم هیچ انتفاعی از ارز ۴۲۰۰ تومانی نداشته و ندارند.

پورابراهیمی تصریح کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار دولت قرار گرفته است؛ ولی به دلیل ناکارآمدی بعضی از دستگاه ها مردم با ارز ارزان، کالای گران خریدند.

وی ادامه داد: برای این مشکل ابتدا باید سیستم‌های نظارتی به گونه‌ای عمل کنند تا مردم بتوانند کالاهای اساسی، دارو و آنچه را که مایحتاج آنهاست، خرید کنند که برای آن باید حوزه نظارتی بیش تر ورود کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اگر این نظارت صورت نگیرد، گویی در سال بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در اقتصاد کشور رانت توزیع می‌کنیم که در شبکه دلالی کشور توزیع می‌شود؛ ولی به دست مصرف کننده واقعی نمی‌رسد. اما پیشنهاد می‌شود از طریق سرانه‌های مصرف در حوزه کالاهای اساسی آن را به مصرف کننده واقعی برسانیم تا سبب افزایش تولید در اقتصاد کشور شود.

پورابراهیمی با بیان اینکه یکی از چالش های ارز ۴۲۰۰ تومانی اختلال در تولید کشور است، تصریح کرد: وقتی ارزی بالاتر از ۴۲۰۰ تومانی در کشور هست، تولید صورت نمی‌گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.