صدور جواز تاسیس واحد صنعتی در استان اصفهان ۴۴ درصد افزایش یافت

25

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان گفت: یک هزار و ۳۴۳جواز تاسیس‌ واحد تولیدی و صنعتی در  سال ۹۸ در استان صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل آن ۴۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از ایرنا ایرج موفق  طی گفتگویی  اظهار داشت: میزان سرمایه‌گذاری برای این تعداد جواز تاسیس، ۱۳۱ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال با اشتغال ۲۸ هزار و ۸۹۱ نفر است که از این نظر هم نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن به ترتیب رشد ۷۸ و ۲۰.۱ درصدی دارد.

وی ادامه داد: ۱۹۰ جواز تاسیس با سرمایه گذاری ۱۸ میلیارد و ۴۴۰ میلیون ریال و اشتغال چهار هزار و ۳۶۷ نفر در اسفند ماه سال گذشته صادر شده است.

موفق بیان کرد : همچنین  در این مدت ۳۸ پروانه بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری چهار میلیارد ۱۲۴ میلیون ریال و اشتغال ۹۸۴ نفر صادر شده است.

وی تصریح کرد: سال گذشته ۳۰  هزار و ۵۰۸ فقره مجوز واحد صنفی در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت نیز با ارزش سرمایه گذاری ۱۳۱ میلیارد ۵۸۸ میلیون ریال و ایجاد اشتغال برای ۳۷ هزار و ۱۹۳ تن در اصفهان صادر شده است.

صادرات اصفهان ۴۵ درصد افزایش یافت

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان گفت: صادرات غیر نفتی این استان در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ حدود ۴۵ درصد افزایش یافت.

وی اظهار داشت: هفت میلیون و ۴۱۵ هزارو ۴۰۰ تن کالا به ارزش  ۲ هزار و ۶۳۹ میلیون دلار از استان اصفهان صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۵ درصد از نظر وزن افزایش و یک درصد از نظر ارزشی کاهش پیدا کرد.

موفق ادامه داد: چدن، آهن و فولاد، محصولات پتروشیمی، محصولات شیمی آلی، فرش و سایر کف پوش‌ها و سنگ فلز جوش و خاکستر آن  از مهمترین کالاهای صادراتی اصفهان محسوب می‌شود که به کشورهای چین،  عراق،  افغانستان،  امارات و پاکستان صادر شد.

متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی استان اصفهان  ۳۵۶ دلار است

وی افزود: متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی ۳۵۶ دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸ درصد کاهش داشت.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان بیان کرد: ۱۲۴ هزار و ۲۰۰ تن کالا با ارزش ۴۶۲ هزار و ۶۰۰ دلار در ۱۲ ماهه سال ۹۸ وارد این استان شده است.

وی با اشاره چین، ترکیه، ایتالیا، آلمان و هند به‌عنوان به پنج مبداء بزرگ وارداتی کشور خاطرنشان کرد: ماشین آلات و دستگاه‌های برقی، ماشین آلات مکانیکی، آهن و چدن، محصولات شیمیایی آلی و الیاف سنتتیک از مهمترین اقلام  وارداتی محسوب می‌شود.

متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی  ۳ هزار و ۷۲۳ دلار

موفق گفت: متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی ۳ هزار و ۷۲۳ دلار که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴.۲ درصد کاهش داشته است.

اصفهان با بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، بیش از ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه ۲۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۶۳ هزار نفر، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره برداری با سرمایه گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال و حدود ۱۸۰ هزار واحد صنفی صنعتی ترین استان کشور بشمار می‌آید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد