مشکل بازار بورس، فقر تحلیل و دانش سهامداران

3

تحلیل های نه چندان کارا و غلط برخی از کارشناسان بازار بورس طی ماه های اخیر، موجب شد تا سهامداران خرد و بعضا حقوقی و حقیقی دچار ضرر و زیان های فروانی و حتی ورشکستگی بشوند.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی شاخص اقتصاد، ورود ۱۱ میلیون سهامدار بی تجربه و بدون تحلیل و دانش کافی از بورس طی سال جاری موجب شد تا وضعیت کنونی بر بازار بورس تحمیل شود. بازار آشفته بورس هفته هاست که دچار نوسان های شدیدی شده تا جایی که برخی از نمادها تا حدود ۶۰ درصد و بیشتر اُفت کرده و کسانی که به تازگی وارد این بازار شده بودند را ناامید از این بازار و یا حتی به کلی ورشکسته کند.

تحلیلگران نیز بحث اصلاح قیمت ها و یا انتخابات آتی آمریکا را سوای از بحث های سلیقه ای و بعضا سیاسی داخلی در دو ماه اخیر، بهانه ای برای روزهای خوش بورس می دانند، شاید مرهمی باشد بر زخم های سرمایه گذاران خرد این بازار.

در همین حال یک تحلیلگر بازار بورس، فقر تحلیل و دانش سهامداران را مشکل اصلی وضعیت کنونی بورس می داند و در ادامه گفت: چه دلیلی دارد وقتی گزارش‌های شرکت‌های بورسی اغلب مثبت است، سهامداران سهامشان را می‌فروشند.

مسعود موفقی معاون سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان آرمان اقتصاد، در گفتگو با سایت نود اقتصادی، “محدودیت خرید و فروش” و ” بازار گردانی” را دو اقدام مثبت روزهای اخیر بازار بورس می داند که بگفته وی می تواند این اقدام ها تلنگری به سرمایه گذاران عمده باشد و فعال تر وارد بازار شوند، ضمن آنکه تا حدودی از بازار هیجانی می کاهد.

این تحلیلگر بازار بورس در عین حال صبر را حلال مشکلات برای تاثیر این اقدام ها و نیز رفع این آشفتگی می داند.

وی در عین حال سرمایه گذاران و سهام داران عمده را دلیل دیگری بر آشفتگی بازار بورس می داند که بگفته وی آنها به این بازار واکنش نشان نمی دهند که در هیچ جای دنیا این متداول نیست، چرا که در همه جا سهامداران عمده به نفع سهامداران خرد بازار را کنترل می کنند.

همچنین عدم خرید و فروش برخی از شرکت ها و صاحبان سهام و یا برخی اقدامات ناپخته و البته دلال بازی و موج سواری افراد سودجو نیز تا حدودی به این وضعیت دامن زده است.

در همین حال برخی از تحلیلگران وضعیت کنونی را متوجه دولت نمی دانند و عنوان می کنند که این مشکل به گردن سهامداران عمده است، زیرا سهام آنان چند برابر قیمت فعلی بوده و هیچ اقدامی با این که با هیچ منطقی سازگاری ندارد، انجام نمی دهند.در همین حال برخی از سهامداران بدلیل از دست دادن بخش دیگری از سهام خود، تمایلی به ادامه فعالیت در این شرایط ندارند.

این باور غلط که برخی در انتظار دو برابر و حتی چند برابر شدن ارزش سهام خود هستند، بر هیجانی شدن بازار بورس افزوده و به محض شروع اصلاح  قیمت ها با بیرون کشیدن سرمایه و فروش سهام خود، بازار را هیجانی می کنند.

تحلیلگران اقتصادی و بازار بورس همچنین معتقدند؛ نتایج گزارش های ۶ ماهه برخی شرکت های بورسی تا دو ماه آینده نیز می تواند بر روند بازار بورس تاثیر مثبت بگذارد و بازار بورس را از شرایط کنونی خارج کند، البته باید این را در نظر داشت که این تحلیلگران نمی تواند تاثیرگذار بر شرایط کنونی بازار باشد.

با وجود مشکلات فوق اما تحلیل ها موید روزهای خوب بورس در آینده نزدیک است که امیدواریم شرایط کنونی دست اندرکاران را به چاره اندیشی برای این معضل و سهامداران را برای ورود به بازار بورس با دانش بیشتر تشویق کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.