معاون اقتصادی نیروی قدس سپاه: مهمترین مشکل کشور، سیاسی کردن اقتصاد است

16

معاون اقتصادی سپاه قدس سپاه با بیان اینکه آمایش، انتصابات و تصمیمات اقتصادی ما سیاسی است، گفت : مهمترین مشکل امروز ما نیز سیاسی کردن اقتصاد کشور است

سردار رستم قاسمی در نشست خبری با خبرنگاران در اصفهان بیان کرد: جبهه مقاومت مسئول نابودی داعش بود که با لطف خدا  و با تلاش های شهید سردار سلیمانی و خون شهدا پیروزی محقق شد و نیروی قدس سپاه در این خصوص مسئولیت خود را انجام داد، در عین حال زمینه هایی فراهم کرد که بازوی کمک کننده به اقتصاد کشور نیز باشد.

او اظهار کرد: هدف اصلی ما در بازسازی کشور بود که مردم ما  استعداد و توانایی لازم را دارند که پس از جنگ کشور را بازسازی کنند و به روز‌های درخشانی برسانند.

معاون اقتصادی نیروی قدس سپاه گفت: اساس محور مقاومت شهید سردار سلیمانی بود که برای یک کار بنیادی و خدمت به جامعه بشریت شکل گرفت. هدف داعش رسیدن به مرزهای ایران بود اما اتفاق بزرگی که برای مقابله با حکومت داعش انجام شد، نه تنها برای ایران و مردم بی دفاع  منطقه، بلکه برای دنیا نیز کارساز بود.
او خاطرنشان کرد: دستاورد‌های موضوعات اقتصادی محور مقاومت که آمریکایی‌ها اعلام کردند آمریکا هفت هزار میلیارد دلار در این منطقه هزینه کرده که رسما جمله ترامپ است.

وی با بیان اینکه اقتصاد کشور باید از شرایط فعلی خارج شود، گفت: متاسفانه اقتصاد کشور، اقتصاد مریضی است و زمینه های لازم هم باید فراهم شود تا با اتفاقاتی که بعد از نابودی داعش افتاد بتوانیم از بستر ایجاد شده استفاده کنیم و در بازسازی کشور سوریه و عراق بتوانیم سهم داشته باشیم.

معاون اقتصادی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: در عراق هیچ هزینه اقتصادی نکردیم و اگر یک فشنگ هم دادیم پول آن را گرفتیم، در سوریه هم کمتر از آنچه آمریکا اعلام کرده هزینه کردیم، ولی اگر این کار انجام نمی شد و داعش هنوز وجود داشت باید میلیاردها دلار هزینه می کردیم.

قاسمی همچنین افزود: در مقابل هزینه‌هایی که درسوریه کردیم به ازای آن از کشور سوریه در اختیار داریم و این امر را با دولت سوریه امضا کرده ایم  و پارلمان سوریه تائید کرده وامروز در اختیار ماست مثل فسفات برای نیازمان به فسفات در سال تقریبا یک میلیارد دلار است برای زمین‌های کشاورزی یک معدن فسفات را با عنوان ایران از دولت سوریه با قراردادی که بسته ایم در اختیار داریم.

او اظهار کرد: در عوض کمکی که به سوریه کرده ایم این معدن بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن ظرفیت دارد که اگر ما ۱۰۰ سال هم در ایران مصرف کنیم نیاز‌های کشور ما می‌تواند تامین شود و در این قرارداد پیش بینی شده که ما به هر جایی دنیا صادرات هم داشته باشیم و به عنوان مابه از می‌توانیم دریافت کنیم.
قاسمی با بیان اینکه کسی از تحریم ها استقبال نمی کند، تصریح کرد: تحریم ها ظلم به مردم است و هزینه برای کشور دارد، ولی به هرحال وجود دارد. ‌در این شرایط ۳ مولفه وجود دارد؛ یکی رفع تحریم ها که کشور تصمیم گرفت برجام را امضا کند، دوم مقابله با تحریم ها و سوم بی اثر کردن تحریم ها که بخشی از آن اتفاق افتاده است و اگر تحریم ها را بی اثر کنیم، می توانیم به گونه دیگری در دیپلماسی جهانی حضور داشته باشیم.

وی با بیان اینکه هنوز به طور رسمی اعلام کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری نکرده ام و درحال بررسی هستم، گفت: اگر اعلام کاندیداتوری کنم به دنبال کنار رفتن به نفع دیگری و وزارت نیستم. کشور را می شناسم و ظرفیت های آن را می دانم، امروز کشور به جای حرف نیازمند عمل گرایی است.

قاسمی با بیان اینکه برای نجات کشور دو مولفه اقتدار و تغییر لازم است، تصریح کرد: باید به فکر تغییر ریل گذاری در کشور باشیم، مسیر فعلی سال ها وجود داشته و هرکسی اقداماتی انجام داده است، در حالی که مهمترین مشکل اقتصاد کشور سیاسی کردن اقتصاد کشور است و آمایش، انتصابات و تصمیمات اقتصادی سیاسی شده که برای تغییر آن اقتدار و تغییر می تواند موثر باشد.

اقتصاد ما رانتی و سیاسی است 

سردار قاسمی همچنین در نشست با فعالان اقتصادی اصفهان گفت: محموعه اقتصاد ما قابل رقابت با دنیا نیست. از سویی فولاد و صنعت برق ما بگونه ای نیست که بتواند با دنیا رقابت کند و آن طور می شود که مسائل اقتصادی ما رانتی و سیاسی می شود.

وی تاکید کرد: ما نیازمند تغییر بنیادی در اقتصاد کشور هستیم تا بتوانیم کشوری مقتدر در عرصه اقتصادی شویم. از سویی باید از تجربه دنیا برای پیشبرد اقتصادی خودمان استفاده کنیم، زیرا ما صاحب منابع سرشاری از معادن غنی در کشور  هستیم.

معاون اقتصادی سپاه قدس با بیان اینکه بازسازی سوریه نیازمند ۴۰۰ میلیارد دلار است و این فرصتی برای سهم ما از این بازسازی است، گفت: اما شرایط اقتصادی ما بگونه ای نیست که بتوانیم در بازسازی سوریه و عراق نقش آفرینی کنیم، اگر چه صادرات به این کشورها داریم و ۲۴ درصد واردات عراق از ایران است، اما باید شرایط را بگونه ای تغییر داد تا از این فرصت های اقتصادی در کشورهای منطقه بهره ببریم.

وی همچنین گفت: ما ۱۳ هزار ماده قانونی و ۷۸ هزار آیین نامه در کشور داریم  در حالی که در هیچ جای دنیا این جور نیست. ضمن آنکه ما در شیوه مدیریتی مان دچار مشکل هستیم و معتقدم باید روشهایمان را در این جور موارد تغییر دهیم و سازوکارها را تعریف کنیم تا مشکلات کشور حل شود.

سردار قاسمی در خاتمه با بیان اینکه برای حل مشکلات کشور باید ریل گذاری کرد، گفت: نتیجه عملکرد گذشته ما موجب شده تا شرایط کنونی اقتصاد و فاصله طبقاتی بر کشور تحمیل شود که باید با ریل گذاری درست در حوزه اقتصادی، معایب گذشته را برطرف کنیم.

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد