معرفی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان طرح صنعتی به بازار سرمایه

10

وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از بازدید از طرح‌های توسعه شرکت فولاد مبارکه گفت: این وزارتخانه طی چند ماه گذشته بیش از یکصد هزار میلیارد تومان طرح برای تامین نقدینگی بازار سرمایه و بورس، معرفی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، علیرضا رزم حسینی، تامین نقدینگی بازار سرمایه را پاز برنامه های جدید این وزارتخانه عنوان کرد و افزود: برنامه وزارت صمت برای ساماندهی و جمع‌آوری بخشی از نقدینگی سرگردان کشور این است که بیش از یکصد هزار میلیارد تومان طرح کامل اقتصادی و کارآمد از جمله طرح یک میلیارد دلاری فولاد مبارکه یا ۳۰ هزار میلیارد ریالی و دیگر بخش‌ها از جمله صنعت خودرو، فلزات رنگی، نساجی و لوازم خانگی را برای جذب مالی در بازار سرمایه، تهیه کرده است.

وی ادامه داد: این برنامه‌ها که می‌تواند رشد اقتصادی و اشتغال را در جامعه افزایش دهد یکی از برنامه‌های جدی این وزارتخانه محسوب می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: امروز میزان نقدینگی در بازار به سه میلیون و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده و پول‌های سرگردان در بازارهای غیرکارآمد در حال چرخش است لذا وظیفه دولت و سیاستگذاران عرصه پول و ارز این است که این نقدینگی را به سمت افزایش تولید و  برنامه‌های تولیدمحور سوق دهند.

وی اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت بدنبال رفع قوانین مُزاحم و بورکراسی زائد اداری است و در این راه تلاش خواهد کرد و امیدواریم سایر وزارتخانه‌ها را نیز در این راه همراه خود کنیم تا مسیر کار را برای مجاهدان اقتصادی و کارآفرینان هموارتر سازیم.

رزم حسینی گفت: امروز همه فعالان اقتصادی و کارآفرینان موظفند با توجه به ثروت‌های عظیم خدادادی کشور در جهت ارتقاء سطح اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مردم بکوشند.

وی بیان کرد: ملت ایران دشمنان زیادی دارد و تحریم‌های فراوانی علیه این کشور اعمال شده است اما مردم ما در سال‌های گذشته بخوبی توانستند مقاومت کنند.

وی اظهار داشت: اگر فولاد، پتروشیمی و صنایع وابسته وجود نداشت امکان تحمل تحریم‌ها نبود و فولاد تنها صنعتی است که همزمان با کاهش فروش نفت، بار تامین کالاهای اساسی و ضروری را بر عهده گرفت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد:  ۹۸۰ میلیارد تومان منابع بانکی در سال گذشته نصیب۱۰ درصد از آحاد جامعه ‌شد که این به مفهوم توزیع ناعادلانه ثروت در کشور است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان‌اینکه با وجود گرانی، کالا به فور در همه جای کشور وجود دارد، گفت: مبارزه با کرونا هزینه بسیاری را به دولت تحمیل کرد اما برغم تحریم و شیوع کرونا موفق شدیم عزت خود را حفظ کنیم و روی پای خودمان بایستیم و طرح‌های توسعه را نیز شروع کنیم.

وی تصریح کرد: برای رسیدن به توسعه متوازن باید مسوولیت‌های اجتماعی داوطلبانه را به شرکت‌های کارآمد ارائه دهیم تا دیگر افراد بیکار و فقیر در کشور وجود نداشته باشد.

رزم حسینی خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه می‌تواند بعنوان محور توسعه استان اصفهان قرار گیرد و با برنامه مدیران و پیوست اجتماعی اینگونه شرکت‌های بزرگ که شرکت‌های کوچک و شغل‌های خُرد را تقویت می‌کنند، شاخص‌های امنیتی در کشور نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

وی تاکید کرد: امروز وزارت صمت آمادگی کامل دارد در صورت وجود همدلی بین مسوولان اصفهان، صنعت، معدن و تجار کشور را در جهت توسعه پایدار و متوازن این استان بسیج کند.

وی با بیان اینکه اصفهان بعنوان استانی سرآمد و صنعتی، سهم مهمی در تولید کشور دارد، اظهار داشت: این اقدام تحمیلی نیست بلکه داوطلبانه است و باید خیران توسعه را در استان و کشور احیا و راه‌اندازی کنیم.

رزم حسینی همچنین  خاطرنشان کرد: در ۲ ماه گذشته هیچ بخشنامه شبانه‌ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر نشده است بلکه از اینگونه اقدامات نیز جلوگیری شده است.

وزیر صمت اظهار داشت: بانک مرکزی امروز همراه با تجارت و صنعت و تولید کشور است و حرکت‌های اخیر در راستای صادرات و واردات کالاهای ضروری و مواد اولیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و امروز صادرکننده بجای اینکه در دادگاه پرونده قضایی پیدا کند در جهت تامین کالای ضروری و مواد اولیه کارخانجات گام برمی‌دارد.

وی گفت: این تصمیم شجاعانه رییس جمهوری در چند هفته گذشته بود که آثار آن را بخوبی می‌توان مشاهده کرد که از هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تُن کالای رسوب شده در گمرکات کشور تاکنون نزدیک به پنج میلیون تُن آن ترخیص شده و بقیه نیز بطور مرتب هم در حال ترخیص است.

رزم حسینی تصریح کرد: کشوز ما فرصت‌های طلایی برای آبادانی دارد و در صورتی که همه ما دست به دست هم دهیم کشوری متکی به خود و  دارای استقلال و آزادی و نمونه در منطقه خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: طرح توسعه مرحله دوم نورد گرم فولاد مبارکه را بسرعت شروع کنید و وزارت صمت و بانک مرکزی هم از این کار حمایت  کامل خواهند کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: هر مدیری در هر دوره‌ای باید اثر ماندگار از خود به یادگار بگذارد که هیات مدیره منسجم فولاد مبارکه هم می‌تواند در این دوره این کار را انجام دهد.

وی  یادآور شد: مردم اصفهان نقش مهمی در عرصه‌های مختلف تاریخ ایران اسلامی بر عهده داشته‌اند و شهدای نامدار و بزرگی را در دوران پیروزی انقلاب و دفاع مقدس تقدیم نظام اسلامی کرده‌اند.

رزم حسینی بیان کرد: فولاد مبارکه یکی از مهمترین صنایع فولادی کشور و خاورمیانه محسوب می‌شود که سنگ بنای آن توسط مدیران پیشین این صنعت نهاده شده است.

وی تاکید کرد: ثبات مدیریتی در فولاد مبارکه یکی از دلایل اصلی توفیقات امروز این مجموعه محسوب می‌شود و هر بنگاه و سازمانی که از مدیران کارآمد و با ثبات برخوردار بوده، به توفیقات خوبی دست پیدا کرده است.

به گزارش ایرنا، استان اصفهان با بیش از ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه ۲۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۶۳ هزار نفر، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره‌برداری با سرمایه بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال و حدود ۱۸۰ هزار واحد صنفی، صنعتی‌ترین استان کشور بشمار می‌آید.

سهم اصفهان در صنعت کشور ۱۱ درصد، سرمایه‌گذاری ۱۰ درصد و اشتغال صنعتی ۸ درصد است و رتبه آن در طرح‌های نیمه تمام صنعتی و تعداد معادن کشور، اول و از نظر ذخایر معدنی دوم است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر ۲ روزه خود به اصفهان علاوه بر حضور در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، با فعالان اقتصادی استان نیز دیدار و از فولاد مبارکه و گروه صنعتی انتخاب نیز بازدید می‌کند.

وزیر صنعت :هیچ محدودیتی برای صادرات محصولات فولادی وجود ندارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هیچ محدودیتی برای صادرات محصولات فولادی وجود ندارد و بر اساس برنامه تدوین شده در سند فولاد با همکاری تشکل‌های اقتصادی، فولادسازان و وزارتخانه، سهمیه‌بندی صادراتی در کمیته مربوطه هم صورت گرفته است و امکان صادرات نیز وجود دارد.

علیرضا رزم حسینی در جمع خبرنگاران افزود: دغدغه‌ای برای صادرات یا تامین هزینه‌ انرژی فولادسازان وجود ندارد و طبق قانون و بر اساس شیوه‌نامه ستاد اقتصادی دولت که کاری خردمندانه و مبتنی بر علم بازار است، کلیه محصولات فولادی باید در بورس، عرضه و مازاد آن به خارج صادر شود.

وی ادامه داد: این اقدام از یک هفته گذشته به مرور شروع شده است و بدنبال تقویت تولید هستیم، بصورتی که امکان عرضه، فروش و تقاضای مشتریان در یک بازار  شفاف مانند بورس فراهم شود تا بتوان در همه جای دنیا کالای خود را عرضه کرد.

رزم حسنی ابراز اطمینان کرد که با عرضه کامل محصولات در بورس این امکان وجود دارد که قیمت‌ها در بازار متعادل‌تر و منصفانه‌تر شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: این وزارتخانه تاکنون بیش از  یکصد هزار میلیارد تومان طرح اقتصادی در حوزه صنعت و معدن برای تامین مالی بازار سرمایه مهیا کرده است که اجرای آنها هیچ فشاری به بانک‌ها وارد نمی‌کند.

وی اضافه کرد: مردم می‌توانند در این طرح‌ها که توسط وزارت صمت با همکاری بورس و وزیر اقتصاد در چند ماهه آینده در بورس عرضه می‌شود، مشارکت و در نظام تولید کشور بطور مستقیم سرمایه‌گذاری کنند.

رزم حسینی، مجتمع فولاد مبارکه را بعنوان یکی از شرکت‌های فعال در عرصه بورس توصیف و خاطرنشان کرد: امروز فولاد مبارکه بعنوان یکی از مهمترین صنایع فولادی کشور، اشتغال بالایی را در شرکت‌های تابعه خود در سراسر کشور ایجاد کرده است و با تولید بسیار خوب، درآمد قابل ملاحظه‌ای دارد.

وی با بیان‌اینکه نظام فولاد کشور تاکنون صادرات خوبی داشته و توانسته است هم نیاز داخل را تامین و هم بخشی از محصولات خود را به خارج صادر کند، تاکید کرد: صنعت فولاد کشور نشان داد که می‌تواند به رفع تحریم‌ها کمک و به تامین مواد اولیه سایر کارخانجات اقدام کند و در این مدت نیز اقدامات خوبی را در این زمینه انجام شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: تولید فولاد قبل از انقلاب ۵۰۰ هزار تُن بود، اما امروز به ۲۸ میلیون تُن رسیده و در برنامه  ۱۴۰۴ هم به رقم ۵۵ میلیون تُن خواهد رسید و برنامه‌های تولید فولاد کشور بصورت راهبردی تهیه شده و گام به گام در حال اجراست.

وی بیان کرد: امروز از طرح‌های توسعه شرکت فولاد مبارکه بازدید کردیم و امیدواریم بزودی طرح توسعه خط دوم نورد گرم این شرکت آغاز شود.

رزم حسینی افزود: طرح‌های لازم در این زمینه آماده شده است و نزدیک به یک میلیارد یورو سرمایه‌گذاری ارزی و حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی در چارچوب برنامه توسعه فولاد مبارکه قرار دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفری ۲ روزه به اصفهان علاوه بر حضور در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان، با فعالان اقتصادی منطقه نیز دیدار و گفت و گو و  از گروه صنعتی انتخاب نیز بازدید خواهد کرد.

فولاد مبارکه، بزرگترین مجتمع صنعتی کشور و بزرگترین تولیدکننده فولاد تخت در خاورمیانه است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد