مقام سوئیسی: چرخ اقتصاد ایران به موازات تحریم ها در حرکت است

۳۲

یک مقام سوئیسی از جاری‌بودن حیات اقتصادی در ایران به‌رغم سخت‌ترین تحریم‌ها سخن گفت و تاکید کرد: به موازات تحریم‌ها، چرخ اقتصاد این کشور در حال حرکت است. توماس میندز از اعضای شورای ایالتی کانتون شافهاوزن سوئیس در مصاحبه‌ای با شبکه «سوئیس اینفو» تاکید کرده است؛ با توجه به تجربه‌ای که در سفر اخیر به ایران داشته و شناختی هرچند مختصر که در این سفر حاصل کرده، تنها از طریق برداشته شدن تحریم‌های موجود علیه این کشور می‌توان وارد فاز گفت‌و‌گو با آن درخصوص موضوعات گوناگون شد.

به گزارش «ایرنا» ایگنازیو کاسیس، وزیر امورخارجه سوئیس روزهای شنبه تا دوشنبه هفته‌جاری و همزمان با یکصدسالگی روابط تهران-برن، میهمان جمهوری اسلامی ایران بود و ضمن دیدار و گفت‌وگو با برخی مقامات عالی‌رتبه ایران، سفری هم به اصفهان داشت و این شهر تاریخی و گردشگری را «مروارید خاورمیانه» توصیف کرد.

توماس میندز در پاسخ به این سوال شبکه سوئیس اینفو که «آیا در ایران همه‌چیز متوقف شده و می‌توان گفت که تحریم‌های آمریکا جواب داده است؟ گفت: «نه، کشور کار خود را می‌کند، قفسه‌های فروشگاه‌ها پر است، بازارها هم پر از کالا و مایحتاج مردم است. نیازی نیست اثبات کنیم که تحریم‌ها اثرگذار است. به موازات تحریم‌ها اقتصاد هم وجود دارد. ما با مرسدس جدید، از کنار یک فروشگاه سامسونگ، یک فروشگاه لگو عبور کردیم و اقشار مختلف مردم از گوشی‌های همراه پیشرفته استفاده می‌کنند.»

سوئیس درحال میانجی‌گری است

وی درخصوص دستاورد این سفر نیز گفت: «اوضاع در حال‌حاضر در منطقه تنش‌آلود است، اما سوئیس در حال میانجی‌گری است، این اقدام شاید نه مستقیما در سطح روسای دولت‌ها، اما در سطوح پایین‌تر، به‌عنوان مثال در حوزه‌های اقتصادی درحال پیگیری است.»

این مقام سوئیسی با اشاره به اینکه چیزی که فراموش می‌شود این است که زمینه بزرگ‌تری از اختلافات بین ایالات‌متحده و ایران وجود دارد، افزود: «ایران همچنین هیچ روابطی با عربستان‌سعودی ندارد. در اینجا نیز ما از اختیارات حفاظت منافع برخوردار هستیم. در این میان دو طرف به سوئیس بی‌طرف اعتماد دارند تا بتواند میانجی‌گری کند.» توماس میندز در پاسخ به این پرسش که آیا پیشرفتی در این زمینه وجود داشته است، توضیح داد: «باید با یکدیگر صحبت کرد و آمادگی خود را نشان داد، درخصوص ایران و آمریکا آوردن دو کشور بر سر میز مذاکره و پیشگیری از تنش‌های بیشتر جرات بیشتری می‌خواهد. این در حالی است که سوئیس هنوز به عنوان یک واسط فعال بین ایالات‌متحده آمریکا و ایران نیست و تاکنون به‌عنوان یک پیام‌رسان عمل کرده است.»

وی همچنین تاکید کرد: «با این حال نقش سفارت سوئیس در تهران می‌تواند گسترش یابد. ما در بین مردم و مقامات ایران مورد احترام هستیم. ما از منافع ایالات‌متحده آمریکا حفاظت می‌کنیم و روابط‌خوبی نیز در ایالات‌متحده برقرار می‌کنیم. از همین‌رو می‌توانیم نقش بیشتری به عهده بگیریم. چرا درحالی که ما ژنو بین‌المللی (مقر بیش از ۱۰۰ سازمان بین‌المللی) را داریم، فقط نقش پیام‌رسان را بازی کنیم؟»

به گفته این مقام سوئیسی البته چنین کاری دشوار است چون فقط مربوط به سیاست نیست. می‌توانیم ۱۰۰ سال با ایران در مورد حقوق‌بشر صحبت کنیم، اما ما بیش از این پیش نمی‌رویم، خصوصا در دوره ترامپ وقتی مجازات‌های شدیدتر و تحریم‌های سنگین را شاهد هستیم.

گشایش کانال سوم

میندز درخصوص فرصت‌هایی که در این بین وجود دارد نیز گفت: «سوئیس در حال‌حاضر دو کانال باز دارد. ما مجاز به صادرات کالاهای پزشکی و در بخش غذا، غذای کودک نیز هستیم. شاید بتوانیم کانال سومی را با گام‌های کوچک باز کنیم. من در مورد لغو تحریم‌ها یا تجارت آزاد صحبت نمی‌کنم اما اقتصاد قطعا مسیر درستی است و صرف داشتن نقشه‌راه برای ایران در بلندمدت برای سوئیس کافی نخواهد بود.»

وی همچنین درباره چگونگی فعالیت اقتصاد سوئیس در ایران گفت: «سوئیس فعلا موقعیت را حفظ می‌کند. نماینده یک شرکت سوئیسی به من گفت که ما اینجا هستیم، اما کاری نمی‌کنیم. از بین این شرکت‌ها ما از نستله، کیت‌کت و نسپرسو بازدید کردیم.»

این مقام اروپایی در پاسخ به این پرسش که برداشتش از دیپلماسی سوئیس و وزیرخارجه این کشور چیست، گفت: «لازم نیست ابتدا مثلا در مورد دموکراسی با ایران صحبت کرد. در عین حال می‌توان وارد گفت‌وگوهایی با آستانه تنش کمتری شد، به‌عنوان مثال در مورد مسائل مربوط به آب یا مدیریت جنگل.»

وی به پروژه‌هایی که در این زمینه وجود دارد اشاره کرد و افزود: «من این را به محققان، نمایندگان مجلس و وزیرخارجه گفتم. ایران با خشکسالی مواجه است و مشکلاتی هم درحوزه جنگل‌ها وجود دارد. ما در زمینه مدیریت جنگل تخصص زیادی داریم. علاوه بر این، ما قبلا درختان شاه‌بلوط خود را در اتیوپی امتحان کرده‌ایم. این درخت به‌خوبی می‌تواند در برابر خشکسالی مقاومت کند.»

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد