نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ پرداخت عیدی کارمندان به‌صورت سکه

20

مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۲۷ بهمن‌ماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: هزینه حج ۲۰ هزار تومان تعیین شد

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد از اقتصادنیوز، تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است، اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه ۹۰ ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

۲۷ بهمن ۱۳۵۰؛ گوشت به ۳ درجه تقسیم‌بندی می‌شود

برای گوشت تهران طرح جدیدی تدوین و در اختیار صنف قصاب و فروشندگان گوشت قرار داده‌اند. از فروشندگان گوشت تهران خواسته شده تا متقابلا طرح دیگر برای تکمیل طرح اصلی به مسوولان امور بدهند.

به موجب این طرح گوشت تهران به سه نوع ممتاز، درجه یک و درجه دو تقسیم‌بندی می‌شود. گوشت ممتاز، گوشت تازه گوسفند ایرانی است که در میدان کشتارگاه کشتار شده و در دکان‌ها توزیع می‌شود.

گوشت درجه یک شامل گوشت منجمد ترکیه و استرالیا است که آنهم تا حدی مورد مصرف قرار می‌گیرد و گوشت درجه دو نوعی گوشت منجمد است که از کشورهای آمریکای لاتین و دیگر نقاط آورده می‌شود و قیمت آن ارزان است.

۲۷ بهمن ۱۳۶۰؛ هزینه حج ۲۰ هزار تومان تعیین شد

شورای عالی حج و زیارت روز گذشته با حضور وزیر ارشاد اسلامی تشکیل جلسه داد و تصمیماتی نسبت به برگزاری حج سال آینده اتخاذ نمود.

ضمنا در مورد هزینه حج سال ۶۱ مذاکرات و بررسی لازم انجام شد. شورای عالی، هزینه‌های مربوط به عربستان را به میزان سال‌های قبل تایید کرد، ولی هزینه‌های هواپیمایی و عوارض خروج و تفاوت ارز که نسبت به سال قبل اضافه شده است، مبلغ ۳۰ هزار ریال نسبت به هزینه سال قبل تفاوت خواهد کرد.

نتیجتا هزینه حج سال ۶۱ به مبلغ ۲۰۰ هزار ریال تصویب شد که به‌طور علی‌الحساب از زائران دریافت شود.

۲۷ بهمن ۱۳۷۰؛ افزایش صادرات کشورهای صنعتی به ایران

به‌رغم کمبود ارز، محدودیت گشایش اعتبارات خارجی و کاهش سقف واردات، میزان صادرات کشورهای صنعتی به ایران در سال ۱۹۹۱ برای دومین سال پیاپی افزایش نشان می‌دهد به‌طوری‌که میانگین صادرات تنها پنج کشور آلمان، ژاپن، ایتالیا، انگلستان و فرانسه به ایران نشانگر ۶۰ درصد افزایش است.

طبق مقاله‌ای در آخرین شماره هفته‌نامه مسائل اقتصادی خاورمیانه «مید» که دوشنبه در لندن منتشر خواهد شد، صادرات دو کشور آلمان و ایتالیا به ایران طی ۹ ماه اول سال ۱۹۹۱ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با ۷۰ درصد افزایش از بیشترین میزان رشد نسبت به کشورهای صنعتی دیگر برخوردار بوده است.

به نوشته «مید»، صادرات آلمان به ایران در ۹ ماه اول سال ۱۹۹۱ بالغ‌بر ۲.۸۸۰ میلیارد دلار بوده است و با احتساب آمار سه ماهه آخر که ارقام آن هنوز منتشر نشده است، احتمالا به مرز چهار میلیارد دلار خواهد رسید و به این ترتیب آلمان ۲۰ تا ۲۵ درصد بازار صادرات را به ایران در دست خواهد داشت.

براساس این گزارش، ژاپن در ۹ ماه اول سال ۱۹۹۱ با ۱.۷ میلیارد دلار دومین صادرکننده بزرگ کالا به ایران بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشانگر ۶.۵ درصد رشد است.

ایتالیا با صدور ۱.۳ میلیارد دلار کالا طی ۹ ماه اول سال ۱۹۹۱ که برای کل سال احتمالا به ۱.۸ میلیارد دلار خواهد رسید، با هفت درصد رشد نسبت به سال قبل سومین صادرکننده بزرگ به ایران محسوب می‌شود.

۲۷ بهمن ۱۳۸۰؛ «قانون جامع بازار سرمایه» به‌زودی تدوین می‌شود

یکی از تهیه‌کنندگان پیش‌نویس لایحه «قانون جامع بازار سرمایه» گفت که تدوین این پیش‌نویس مراحل نهایی خود را می‌گذراند.

دکتر حسین کدخدایی افزود: تهیه قانون جامع بازار سرمایه از سال ۷۶ در مراحل دولتی و مجلس شروع شد و هم‌اکنون سه پیش‌نویس در این مورد آماده شده است. وی گفت: پیش‌نویس‌های تهیه‌شده توسط مرکز پژوهش‌های مجلس، وزارت امور اقتصادی و دارایی و محافل دانشگاهی برای رسیدن به یک نسخه هماهنگ تحت‌بررسی است و در اسرع وقت یک قانون پاسخو مطابق با نیازهای روز تصویب خواهد شد.

به گفته کدخدایی، هم‌اکنون بورس اوراق بهادار به عنوان نماد اصلی بازار سرمایه، دارای یک قانون اولیه و چندین دستورالعمل و قوانین مکمل می‌باشد و با تدوین قانون جدید، مقررات پراکنده موجود در یک قانون جمع‌آوری و به‌عنوان یک قانون ناظر بر بازار سرمایه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۶  میلیارد دلار کالا ترانزیت شد

میزان ترانزیت خارجی و کارنه تیر کالا در ۱۰ ماه سال‌جاری با ۲۰ درصد رشد در  ارزش به رقم ۵ میلیارد و ۹۸۸ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار رسید.

به‌رغم افزایش ارزشی میزان ترانزیت خارجی و کارنه تیر کالا در سال‌جاری وزن کالاهای ترانزیتی با ۳۴ درصد کاهش به میزان ۲ میلیون و ۴۰ هزار تن بوده است.

براساس این گزارش ترانزیت سوخت در سال‌جاری ۱۸.۶ درصد در وزن و ۲ درصد از ارزش کل ترانزیت کالا و کارنه تیر را به خود اختصاص داد.

این گزارش حاکی است ۲۵ درصد از ارزش کل کالاهای ترانزیتی به ۳ قلم کالا از جمله مواد غ ذایی ۷۲۰ میلیون دلار، خودرو ۴۳۹.۱ میلیون دلار و سوخت ۱۹۴.۹ میلیون دلار بوده است.

۲۷ بهمن ۱۳۹۰؛ دستور رفع مشکلات ارزی کالاهای اساسی

در شرایطی که طبق توافق‌نامه بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، واردکنندگان می‌توانند از ارز با نرخ مرجع استفاده کنند، قائم‌مقام معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت از دستور معاون اول رئیس‌جمهور برای تشکیل کمیته ویژه رفع مشکلات تامین ارز کالاهای اساسی خبر داد و گفت: ارز موردنیاز کالاهای اساسی بدون محدودیت از طریق بانک مرکزی و بانک‌های عامل تامین می‌شود.

حسین مدرس‌خیابانی با اشاره به مصوبات جلسه اخیر کارگروه کنترل بازار گفت: هیچ مشکل و محدودیتی در تامین ارز موردنیاز کالاهای اساسی وجود ندارد و آنچه که اتفاق افتاده تنها اصلاح رویه‌های تخصیص ارزی بوده که در جهت ارائه بهینه منابع ارزی کشور به بخش‌های مختلف صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: علاوه‌بر اینکه کمیته ۵ نفره وزرا درخصوص ساماندهی مسائل ارزی، یکپارچه‌سازی و اتصال فرآیندهای جاری در حوزه تجارت شامل ثبت‌سفارش، تخصیص ارز و گشایش اعتبار و نیز گمرک فعال شده است، سه‌شنبه شب با دستور معاون اول رئیس‌جهوری نیز در کارگوه کنتر بازار مصوب شد که کمیته ویژه‌ای برای رفع مشکلات تامین ارز کالاهای اساسی تشکیل شود.

پرداخت عیدی کارمندان به‌صورت سکه

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی خبر داد: دولت واگذاری داوطلبانه سکه به جای عیدی کارمندان را تصویب کرد که براساس آن، مبلغ ۳۰۰ هزار تومان آن (نیم)سکه و مابقی به‌صورت پول نقد به آنها پرداخت می‌شود. براساس این مصوبه تحویل سکه‌ها در شهریورماه سال آینده خواهد بود و هر نفر در صورت درخواست عیدی به‌صورت نیم‌سکه حواله دریافت خواهد کرد.

عباس کمره‌ای همچنین از تغییر در موعد تحویل در صورت زیاد بودن تقاضای عیدی به شکل سکه خبر داد. وی ادامه داد: ۲۵ بهمن‌ماه سال‌جاری مصوبه واگذاری سکه نیم بهار آزادی به جای عیدی کارمندان دولت تصویب شد.

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی با بیان اینکه پیش‌بینی دولت در این خصوص واگذاری سکه با تمایل کارکنان و به‌صورت کاملا داوطلبانه صورت می‌گیرد، گفت: در غیر این صورت، کارکنان دولت می‌توانند درخواست دریافت ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال وجه نقد به‌عنوان عیدی پایان سال را از دستگاه‌ها داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد