همکاری ایران و آذربایجان برای توسعه میادین نفت و گاز

۵

ایران و آذربایجان قصد دارند به‌زودی چندین قرارداد انرژی امضاء کنند که شامل توسعه مشترک یک میدان نفتی در دریای خزر هم می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد از خبرگزاری اقتصاد ایران ،  جواد اوجی، وزیر نفت ایران اعلام کرد ایران و آذربایجان که هر دو عضو ائتلاف اوپک پلاس هستند، قصد دارند به‌زودی چندین قرارداد انرژی امضاء کنند که شامل توسعه مشترک یک میدان نفتی در دریای خزر هم می‌شود.

وزیر نفت ایران اظهار داشت گفت‌وگوهای اولیه در مورد یک قرارداد گاز با آذربایجان، مبادله گاز از کشورهای همسایه آذربایجان، انتقال گاز به نخجوان و توسعه میادین نفتی در دریای خزر انجام‌شده است.

منطقه نخجوان آذربایجان که بین ارمنستان، ایران و ترکیه قرار گرفته است، طبق یک قرارداد در ۲۰۰۴ از ایران‌گاز دریافت می‌کند و در ازای آن باکو به شهر آستارای ایران گاز می‌فرستد.

اوجی تاکید کرد ایران امیدوار است این گفتگوها به توسعه همکاری در زمینه نفت و گاز و توسعه میادین نفتی ۲ کشور بینجامد.

ایران و آذربایجان طی چند سال گذشته همکاری خود در زمینه نفت و گاز را گسترش داده‌ و در  ۲۰۱۸ یک یادداشت تفاهم همکاری برای عملیات مشترک در یک میدان نفتی در آب‌های دریای خزر امضا کرده‌اند.

ایران در  ۲۰۱۱ کشف ۵۰ تریلیون فوت‌مکعب گاز در  میدان سردار جنگل در دریای خزر را اعلام کرد که بعدها تخمین زده شد حاوی ۲ میلیارد بشکه نفت هم هست.

آذربایجان انتظار دارد تولید گاز خود را ۴۷٫۵ میلیارد مترمکعب برای مصرف داخلی و صادرات، تا ۲۰۲۵ افزایش دهد.

تولید گاز آذربایجان در سال گذشته میلادی به ۳۷ میلیارد مترمکعب می‌رسید.

تولید نفت آذربایجان در ماه اکتبر ۰٫۸ درصد پایین آمده و به ۵۸۷ هزار بشکه در روز رسید. درحالی‌که ایران ۲٫۵۲ میلیون بشکه در روز نفت در همان ماه تولید کرده‌است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد