هپکو، توان تولید ماشین آلات معدنی را ندارد

۷

مشاور اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به کمبود ماشین آلات معدنی گفت: اساسنامه شرکت هپکو براساس تولید ماشین آلات راهسازی است و در این زمینه فعالیت و توانایی دارد، نه ماشین آلات و تجهیزات معدنی.

حسام الدین فرهادی روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه خبری شاخص اقتصاد افزود: واقعیت این است که متاسفانه رده‌های بالای تصمیم ‌گیری خیلی اعتقادی به استفاده از نقطه نظرات کارشناسی و واقعیت ها ندارند و بیشتر تصمیمات و بخشنامه‌های آنها رنگ و بوی سیاسی دارد. امیدوارم در این دولت این روال غلطی که از گذشته برجای مانده اصلاح شود و نگاه دولتمردان ما به بخش معدن از حالت «طبقه مکلف» به «شهروندانی محق» تبدیل شود.

وی ادامه داد: باید یک ارزیابی دقیق داشته باشیم که مسئولیتی که به شرکت هپکو برای تولید ماشین آلات معدنی طی دو دهه گذشته داده شده تا چه اندازه اجرا شده است، آیا اینک توان تولید ۱۰ هزار ماشین آلات معدنی سنگین و به روز و مورد نیاز معادن را دارد؟

وی گفت: چرا شرکت هپکو در خصوص واردات ماشین آلات معدنی اقدامی صورت نمی دهد و بخش معدن را معطل ماشین آلات مورد نیازشان کرده است. ۱۶ هزار معدن موجود در کشور داریم که به ماشین آلات و تجهیزات به روز نیاز دارند تا بتوانند حداقل سرپا بمانند.

پنج درصد اضافه حق بیمه از معدن داران تعیین تکلیف شود

مشاور اتاق بازرگانی اصفهان همچنین افزود: معدن داران مشکلات انباشته زیادی از دولت های قبل مانند تعیین تکلیف پرداخت حق ۵ درصد از معدن داران به دولت که به تازگی طرح دیگری در مجلس کلید خورده که ۵ درصد دیگر به آن اضافه شود و یا بحث تجهیزات و ماشین آلات معادن دارند که باید متولی آن برای رسیدگی به امورات این بخش مشخص شود.

وی در ادامه به ۵ درصد پرداخت حقوق دولتی از سوی معدن داران را که در قانون آمده مورد اشاره قرار داد و گفت: در سال ۹۷ این میزان ۱.۲ میلیارد تومان سال ۹۸ به ۱.۸ میلیارد، سال ۹۹ به ۲.۸ و امسال این رقم با افزایش چشمگیری به ۱۰ میلیارد تومان در قانون پیش بینی شده که این ارقام مبانی خرج در استان نیز دارد که به میزان ۱۵ درصد در همان استان هزینه شود اما این درحالی است که معادن ما به دلیل شرایط بد اقتصادی و مشکلات دیگر روبه تعطیلی است و تنها برای آن که تعطیل نشوند، ناچار به پرداخت حقوق دولتی هستند.

فرهادی همچنین به روند صدور بخشنامه ها و آیین نامه ها در بخش معدن اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال؛ عنوان می شود که برای استفاده از  ماشین آلات، معدن دار بایستی سه سال فعالیت داشته باشد تا ماشین آلات معدنی به آنها تعلق بگیرد که این خلاف رونق تولید و اشتغال و … است، زیرا یک معدن دار باید ابتدا بتواند تجهیزات اولیه را برای فعالیت در اختیار گیرد تا فعالیت کند.ضمن آن که تولید اگر می خواهیم چرا بهانه تراشی می شود؟

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد