پایش و کانون‌کوبی پیش از طغیان آفت در کشور

7

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به این که رویکرد و اساس کار سازمان حفظ نباتات پیشگیری است، گفت: در مبادی ورودی کشور بیش از یکصد واحد قرنطینه داریم که شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند و تمام محصولات وارداتی و صادراتی را کنترل کرده و اجازه نمی‌دهند هیچگونه آفت، بیماری یا علف هرز قرنطینه‌ای به کشور ما وارد شود.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، کیخسرو چنگلوایی در رابطه با شبکه‌های مراقبت، رصد و پایش سازمان حفظ نباتات عنوان کرد: اگر آفتی بخواهد از منطقه‌ای به منطقه دیگر برود یا طغیان پیدا کند، قبل از اینکه به این مرحله برسد پایش کرده و آفت یا بیماری را کانون‌کوبی می‌کنیم.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: کانون‌کوبی باعث مبارزه به موقع و استفاده کمتر از سم می‌شود. رویکرد سازمان حفظ نباتات در زمانی که ناچار به مبارزه باشد، مبارزه به روش غیرشیمیایی است اما آنچه در حال حاضر اتفاق می‌افتد آن است که سالانه حدود ۱۹ میلیون هکتار انواع روش‌های مبارزه بر علیه عوامل زیان‌رسان زراعی و باغی را انجام می‌دهیم که تقریبا می‌توان گفت ۶.۶ درصد مبارزه بیولوژیک، ۲.۲ درصد مبارزه زراعی و مکانیکی و سایر روش‌ها، حدود ۹۲ درصد هم مبارزه شیمیایی است.

کاهش واردات سموم با سرمایه گذاری بخش خصوصی

چنگلوایی با اشاره به این که سالانه معادل ۳۵ هزار تن آفت‌کش در کشور مصرف می‌شود، خاطرنشان کرد: در چندین سال گذشته ۲۵ درصد از این آفت‌کش‌ها به صورت آماده از خارج وارد می‌شود و ۶۵ درصد مواد اولیه، مواد موثره و مواد تکنیکال و برخی مواد افزاینده می‌آید و در داخل کشور تولید می‌شود و ۱۰ درصد تولید داخل است که با سرمایه‌گذاری و استقبال بخش خصوصی، این معادله تغییر کرد و سال گذشته تولید داخل به ۳۵ درصد رسید و در سال جاری ۷۵ درصد آفت‌کش‌ها در داخل تولید می‌شود و ۲۵ درصد واردات صرف است.

حذف سموم پرخطر در راستای امنیت غذایی

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در رابطه با نقش این سازمان در سلامت تولیدات گیاهی اذعان کرد: اولین نقشی که سازمان حفظ نباتات دارد، این است که تا جای ممکن از سموم شیمیایی استفاده نکنیم و به سمت استفاده از سموم با خطر کمتر یا با مواد بیولوژیکی یا آفت‌کش‌های گیاه‌پایه و سایر روش‌ها برویم، کما اینکه طی سال‌های گذشته اتفاقات بسیار خوبی در این زمینه افتاده است.

وی افزود: متوسط سم مصرفی به ازای هر هکتار در کشور ما حدود ۲.۳ تا ۲.۵ کیلوگرم است، در حالی که در دنیا متوسط ۲.۸ کیلوگرم است.

چنگلوایی خاطرنشان کرد: در دنیا به ازای هر کیلوگرم محصول تولیدی حدود ۶۵۰ هزارم گرم سم مصرف می‌شود اما در کشور ما میزان مصرف حدود ۳۵۰ هزارم گرم است. با وجود این که از مجموع ۱۹ میلیون هکتار که مبارزه می‌کنیم، بالای ۹۱ درصد مبارزه شیمیایی است اما نسبت به متوسط جهانی جایگاه بهتری داریم و این امر کمک می‌کند که محصولمان سالم‌تر باشد.

وی افزود: کار بسیار خوبی که از سال‌های قبل انجام شده، تغییر سبد آفت‌کش‌ها بوده است، به این معنا که سموم پرخطر را حذف و سموم کم‌خطر را جایگزین کرده‌ایم.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در سال ۷۵، ۲۶ درصد از آفت‌کش‌هایی که در کشور مصرف می‌شد در زمره آفت‌کش‌های خطرناک بود، در سال ۱۳۹۲، این عدد به ۹ درصد رسید و در سال گذشته این عدد، پنج درصد شد که به معنی آن است، حدود ۱۰ هزار تن از آفت‌کش‌های خطرناک یا بسیار خطرناک از چرخه مصرف خارج و سموم با خطر کمتر جایگزین شده است.

وی با اشاره به این که توسعه روش‌های بیولوژیک یکی دیگر از روش‌هایی است که در دستور کار سازمان حفظ نباتات بوده است، گفت: حدود ۱۱ عامل بیولوژیک در کشور ما تولید می‌شود و بیش از یکصد واحد انسکتاریوم داریم که به کار تولید و پرورش این عوامل مشغول هستند که تمام آن‌ها در اختیار بخش خصوصی است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: به جرات می‌توانیم اعلام کنیم که بسیاری از محصولات تولیدی مانند گندم، مرکبات، خرما، ذرت، دانه‌های روغنی در زمره محصولات سالم قرار دارند، کما اینکه برخی از این محصولات را صادر می‌کنیم.

اهمیت قرنطینه گیاهی فرهنگ‌سازی شود

وی در رابطه با ساختار قرنطینه‌ای سازمان حفظ نباتات تصریح کرد: بیش از ۱۰۰ واحد قرنطینه داریم که در مبادی ورودی هستند و با وجود تمام توجهات در سال‌های گذشته و همچنین اهمیتی که دارند اما به نظرم نیاز به توجه بیشتری به لحاظ تامین نیروی انسانی، ساختمان‌های اداری، لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی احساس می‌شود تا بتوانند سریع‌تر، با دقت بیشتر و کمترین خطا کار را تسهیل کنند.

چنگلوایی ادامه داد: برخی از مقررات و پروتکل‌هایی از کشورهای دیگر به صورت خلق‌الساعه و بدون اینکه بازه زمانی قائل شوند به کشورهایی از جمله ایران اعلام می‌شود که قاعدتا عملیاتی کردن این خواسته‌ها نیازمند زمان و فرایندسازی و ایجاد زیرساخت‌ها است.

وی تأکید کرد:  صادرکنندگان ما نیاز به آموزش‌هایی دارند و باید اهمیت قرنطینه گیاهی فرهنگ‌سازی شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با تأکید بر این که کار این سازمان در سراسر کشور، اجرای قانون و مقررات تعیین شده از سوی کنوانسیون‌های بین‌المللی است، خاطرنشان کرد:. این سازمان موافقت‌نامه و تفاهم‌نامه‌های همکاری با کشورهای دیگر دارد تا متضمن پایداری صادرات بوده و  بازارهای هدف از دست نرود؛ بنابراین صادرکنندگان باید همکاری بیشتری با ما داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد