پیش‌بینی افزایش رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان در خرداد ماه سال جاری

22

مشاور سازمان توسعه تجارت ایران و نمایندۀ این سازمان در کمیته نظارت و مدیریت ارز، پیش‌بینی کرد رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان به بانک مرکزی در خردادماه شتاب بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از روابط ‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران،عباس عبدالخانی اظهار داشت: با توجه به الزام بازگشت ارز حاصل از صادرات توسط صادرکنندگان به بانک مرکزی و با توجه به کاهش فاصله بین نرخ ارز نیمایی با نرخ ارز آزاد و نزدیک شدن به آخرین مهلت صادرکنندگان جهت ایفای تعهدات خود  (پایان تیرماه) و شروع تولید واحدها بعد  از بحران کرونا، پیش‌بینی می‌شود طی خردادماه، رفع تعهدات صادرکنندگان به نظام بانکی نسبت به ماه‌های گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

وی افزود: میزان صادرات غیرنفتی کشورمان در اردیبهشت ماه سالجاری نسبت به فروردین‌ماه رشد مطلوبی داشته و با عنایت به بازگشایی مرزهای ایران با کشورهای همسایه، به نظر می‌رسد رشد صادرات در ماه جاری سرعت بیشتری بگیرد.

عبدالخانی گفت: در شرایط تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان، ایفای تعهدات بانکی فعالان تجاری، وظیفه‌ای ملی قلمداد می‌شود و صادرکنندگان در صورت ایفای تعهدات ارزی خود، می‌توانند از مشوق‌ها و خدمات دولتی استفاده کنند.

وی از صادرکنندگان درخواست کرد در رفع تعهدات ارز صادراتی خود با بانک مرکزی تسریع کنند تا ارز نیمایی حاصله برای تامین و واردات مواد اولیه واحدهای صنعتی استفاده شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد