کارت‌های یکبار مصرف بازرگانی ساماندهی می‌شوند

۵۸

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: حل و فصل مشکل کارت‌های یکبار مصرف بازرگانی که علاوه بر کاهش ارزش صادرات خشکبار ایران موجب خانه‌نشین شدن صادرکنندگان واقعی حوزه خشکبار شده، طبق نظر تخصصی تشکل‌ها و اعمال نظر سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ساماندهی شود.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «افروز بهرامی» در سومین جلسه کمیته مشورتی ضمانت صادرات با ارایه گزارشی از اهداف صندوق در زمینه کمک به شرکت های کوچک و متوسط برای جهش صادرات، افزود: حمایت از شرکت های کوچک و متوسط برای صادرات غیر نفتی از اولویت های صندوق ضمانت صادرات است .

وی ادامه داد: در بخش الزامات صندوق ضمانت صادرات ایران در حوزه داخلی مقرر شد جلسه ای با حضور مسئولین گمرک، اتاق بازرگانی و صندوق ضمانت صادرات برگزار و مساله قبول ضمانت نامه های این صندوق به جای ضمانت نامه های بانکی صادرکنندگان توسط گمرک، حل و فصل و یکسان سازی فرمت ضمانت نامه گمرک و صندوق عملیاتی شود.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران اظهار داشت: اسناد صادراتی با دوره اعتبار حداکثر چهار ماهه و تا سقف ۵۰۰ هزار یورو، با بیمه صندوق توسط سیستم بانکی تنزیل شود.

تمرکز بر صادرات کالاهای استراتژیک دارای مزیت صادراتی

بهرامی خاطرنشان کرد: با ورود صندوق ضمانت صادرات ایران به فضای تخصصی شرکت های کوچک و متوسط (SME) که مورد استقبال صادرکنندگان است، ضمن معرفی بانک عامل و توافق بر تنزیل نرخ ارز بر اساس حجم معاملات صادرکننده، اقدامات آنی برای تعیین تکلیف استفاده از ریال یا دلار در تعاملات انجام پذیرد و صندوق با تمرکز بر صادرات کالاهای استراتژیک دارای مزیت صادراتی، نسخه ای تخصصی و جداگانه برای حمایت هر صنف طراحی و عملیاتی کند.

حمایت مستقیم از صادر کنندگان خشکبار و صنایع غذایی

رئیس کمیته مشورتی ضمانت صادرات بیان کرد: مقرر شده صندوق ضمانت صادرات ایران با اختصاص سقف اعتبار ۵۰۰ هزار دلاری و دوره اعتبار چهار ماهه برای سال اول و به تبع آن، افزایش پله ای سقف در سال های دوم و سوم و برداشتن سقف در سال چهارم، اقدام به حمایت مستقیم از صادر کنندگان خشکبار و صنایع غذایی کند.

بهرامی افزود: عملیاتی شدن اخذ خدمات از صندوق ضمانت صادرات ایران در صورت عضویت در اتحادیه های ملی مرتبط از طریق استعلام و ارایه تاییدیه، با شرایط سهل تر نسبت به دیگر صادر کنندگان (در اعطای سقف اعتباری و ترکیب وثایق) از دیگرمصوبات این کمیته بود و پیشنهاد محدود کردن امکان تغییر ماهیانه سه فعالیت انتخابی برای دارندگان کارت های یکبار مصرف (فعالین تازه کار)به مراجع ذیربط مطرح شد.

محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات، نیز در این جلسه، با استقبال از رویکرد صندوق ضمانت صادرات ایران از ورود به فضای تخصصی شرکت های کوچک و متوسط، اظهارداشت: تعیین بانک عامل، نرخ مناسب تنزیل ارز و تامین ریال و ارز از جمله مهم ترین عوامل موثر در استقبال شرکت های کوچک و متوسط به عرصه حمایت از صادرات آن ها است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی ۹۰ درصد فروش کالا به خارج از کشور امانی است، خواستار اختصاص اعتباری ویژه توسط صندوق ضمانت صادرات به شرکت های کوچک و متوسط شد.

لاهوتی با بیان اینکه هنوز پذیرش ضمانت نامه‌های صندوق ضمانت صادرات ایران برای ورود موقت از سوی گمرک صورت نمی‌گیرد، تصریح کرد: حل مشکل پذیرش ضمانت نامه های صندوق ضمانت صادرات ایران از سوی گمرک موضوع مهمی است که به تولید صادرات محور کمک خواهد کرد؛ ضمن این که تولیدکننده نباید درگیر بروکراسی تعرفه و پرداخت ارزش افزوده شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد