کرونا بزرگ‌ترین خطر برای اقتصادجهانی و افزایش تورم

۲۲

رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت: بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ بزرگ‌ترین خطر برای اقتصاد جهانی است و به افزایش تورم در بسیاری از کشورها کمک خواهد کرد و مقابله با این بیماری در روند بهبودی سریع‌تر اقتصاد و کاهش تورم موثر است.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از رویترز، جورجیوا خواستار تلاش‌های بیشتر برای تقویت انجام واکسیناسیون و افزایش حفاظت در برابر ویروس کرونا شد و گفت: چنین اقداماتی با افزایش نرخ بهره که اکنون توسط بانک‌های مرکزی مورد توجه یا اجراست، به کاهش اختلالات زنجیره تامین و مبارزه با تورم کمک خواهد کرد.

رئیس صندوق بین المللی پول گفت: سیاست همه‌گیری، سیاست اقتصادی است و بیماری کووید و اختلال ناشی از آن، بزرگ‌ترین خطر برای عملکرد اقتصاد جهان در سال جاری باقی می‌ماند.تورم به عنوان مشکل اقتصادی و اجتماعی، مهم‌تراز مواردی است که انتظار می‌رفت.نرخ واکسیناسیون در ۸۶ کشور به هدف واکسیناسیون حداقل ۴۰ درصد جمعیت آنها در سال ۲۰۲۱ نرسیده است البته این نرخ در کشورهای کم درآمد پنج درصد و در کشورهای ثروتمند ۷۰ درصد است.

صندوق بین‌المللی پول هفته گذشته پیش‌بینی‌های اقتصادی خود را برای ایالات‌متحده، چین و اقتصاد جهانی کاهش داد و اعلام کرد: عدم اطمینان در مورد همه‌گیری، تورم، اختلالات عرضه و انقباض پولی ایالات‌متحده خطرات بیشتری را به همراه دارد.وقفه‌ها در زنجیره‌های عرضه جهانی که انتظار می‌رفت در نیمه اول سال ۲۰۲۲ تحت کنترل درآیند، احتمالا به دلیل محدودیت‌های کووید و عوامل دیگر از جمله تقاضای بسیار بالاتر برای کالاهای مصرفی مانند رایانه و خودرو ادامه خواهد یافت.

او گفت: صندوق بین‌المللی پول تاثیر تغییرات آب‌وهوایی بر قیمت موادغذایی را دست کم گرفته است.

گیتا گوپینات، معاون جورجیوا هم گفت: تشدید درگیری بین روسیه و اوکراین احتمالا هزینه‌های انرژی و قیمت کالاها را برای بسیاری از کشورها افزایش می‌دهد و نرخ تورم را برای مدت طولانی‌تری بالا نگه می‌دارد.

جورجیوا تاکید کرده است: فدرال رزرو ایالات‌متحده در ارتباط با برنامه‌های خود برای تشدید سیاست‌های پولی کار خوبی انجام می‌دهد و انتظار دارد که رویکرد خوب سنجیده و اعلام‌شده خود را برای مبارزه با تورم حفظ می‌کند و در عین حال روند بهبودی ادامه دارد.ما با کاهش خطر سویه‌های مختلف و محدودیت‌های بیشتر و همچنین عرضه به موقع، کمک می‌کنیم تا اقتصاد سریع‌تر بهبود یابد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد