کرونا و گردشگری؛ خسارت اولیه آژانس های مسافرتی اصفهان ۱۰ میلیارد تومان است

85

رییس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری و زیارتی استان اصفهان گفت: خسارت ناشی از اتفاقات سال ۹۸ مانند سیل تا بروز شیوع ویروس کرونا دفاتر این استان حدود ۱۰ میلیارد تومان تخمین زده می شود.

سید محسن روناسی در گفت و گو با پایگاه خبری شاخص اقتصاد گفت: به طور متوسط هر دفتر حدود ۴۰۰ میلیون تومان متضرر شده است، به طوری که این اتفاقات آژانس ها را نابود و ۶۰ تا ۷۰ درصد آنها  ورشکسته کامل شده اند.

وی با بیان اینکه تابستان و نوروز بهترین زمان برای فعالیت آژانس های مسافرتی است، افزود: متاسفانه درنوروز امسال شیوع ویروس کرونا فرصت جبران ورشکستگی را از این دفاتر گرفت و حتی پول هایشان که در ایرلاین ها و کشورهای دیگر سرمایه گذاری شده بود، درگیر شده است.

روناسی گفت: به عنوان مثال یکی از دفاتر ما در ژاپن ۱۵۰ هزار دلار سرمایه گذاری کرده بود که این پول درگیر شده و یا ایرلاین های خارجی و هواپیمایی ترکیه بدون دلیل وجوه دفاتر آژانس ها را پرداخت نکرده اند و حتی نمایندگی اصفهان نیزپاسخگو نیست. 

وی تصریح کرد: هزینه اجاره دفاتر و کارکنان آژانس ها نیز با شیوع ویروس کرونا، مشکل دفاتر را دوچندان کرده و دفتر ما توان پرداخت این هزینه ها را ندارند.

رییس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری و زیارتی استان اصفهان در خصوص تسهیلات و کمک های دولتی نیز به بخش گردشگری گفت: این کمک ها در قالب امهال ۳ ماه هزینه بیمه ای یا در خصوص هزینه های آب و برق دفاتر است که این ارقام در قبال ضرر چند صد میلیونی آنان بسیار ناچیز است و از سویی این دفاتر فعالیتی نداشته اند که بخواهند بیمه و مالیات پرداخت کنند.

وی پیشنهاد کرد: دولت اگر کمکی بخواهد داشته باشد، باید در قالب وام بلاعوض و یا بدون بهره باشد.

روناسی تاکید کرد:وام ۱۲ میلیون تومانی دولت با بهره ۱۲ درصد به دفاترآن هم در شرایطی که فعال بوده باشند، دردی از آنان دوا نمی کند و برای دفاتر ما این راه حل اثرگذار نیست.

وی ادامه داد: دولت اگر می خواهد کمک کند باید هزینه های بیمه ای را حذف کند، مالیات بر ارزش افزوده نگیرد و وام کم بهره به دفاتر آژانس ها بدهد، زیرا برنامه های اعلام شده ازسوی دولت، دور زدن دفاتر آژانس است، زیرا آنان توان پرداخت مالیات و یا سایر هزینه ها را در این شرایط ندارند.

وی در خاتمه گفت: ۳۰۰ آژانس گردشگری و مسافرتی و نیز زیارتی با اشتغالزایی ۲ هزار و ۷۰۰ نفر در استان اصفهان وجود دارد که ۲۳۷ دفتر عضو این انجمن هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد